Orangerier og støjskærme til boligrenovering Renoveringen omfatter etablering af støjafskærmning og lyd-orangerier ud mod den stærkt trafikerede vej Folehaven.

Orangerier og støjskærme til boligrenovering

Aarsleff-selskabet Hansson & Knudsen skal renovere 270 boliger og etablere tagboliger i Valby - for 460 millioner. kroner

270 boliger i Elleparken i Valby bliver til 284, når Aarsleff-selskabet Hansson & Knudsen bliver færdig med sin nye opgave.

Elleparken i Valby trænger til fornyelse, og derfor har ejeren, Samvirkende Boligselskab – SAB, valgt at iværksætte et omfattende renoveringsprojekt, som Hansson & Knudsen A/S skal stå i spidsen for.

Udendørs fremtidssikring

Elleparken består af 270 almene boliger fordelt på 12 længehuse i tre etager. Byggeriet er karakteristisk for sin tid med en blanding af vinkel- og stokbebyggelse, som skaber gode fælles gårdrum og afstand mellem blokkene.

Men gennemgående var også anvendelsen af genbrugsmaterialer ved konstruktionen i 1948, og særligt de eksisterende tagkonstruktioner er i meget dårlig stand, fortæller afdelingsdirektør i Hansson & Knudsen, Daniel Slettemose.

-Det er blandt andet besluttet at udskifte tagene på samtlige blokke – og i den forbindelse etablere 56 nye boliger oppe på de gamle tørrelofter. 

Derudover skal vi også etablere støjafskærmning og lyd-orangerier ud mod den stærkt trafikerede vej Folehaven – foruden løse nogle af de mere traditionelle udendørs renoveringsopgaver som udskiftning af vinduer, opmuring af nye isolerede gavle og en delvis udskiftning af fuger på eksisterende facader, fortæller han.

Entreprisesum på 460 millioner kroner

Etableringen af de nye tagboliger bringer bebyggelsens samlede antal boliger op på 284 – og dermed fortættes området, som ved renoveringens afslutning vil bestå af 144 renoverede boliger, 46 sammenlagte familievenlige boliger, 38 tilgængelighedsboliger og så de 56 nye tagboliger.

-Vi glæder os til at tage fat på de faglige udfordringer, som projektet indeholder: udskiftning af installationer, køkkener og bad i alle lejligheder og en delvis udskiftning af gulvene.

Det bliver dejligt at kunne aflevere nogle toptunede lejligheder til beboerne. Og så ser vi frem til et godt samarbejde med administratoren KAB og totalrådgiveren Rørbæk og Møller Arkitekter – både om Elleparken og forhåbentlig kommende projekter,  siger Daniel Slettemose.

Projektet udføres i hovedentreprise, og det forventes, at arbejddet påbegyndes medio 2025 med afslutning medio 2029.

-kis

12/3 2025
  • Arkitekten skal tilbage bag rettet

    Arkitekten skal tilbage bag rettet

    arkitektur ›Nyt arkitekturkollektiv vil tage kampen op mod mastodonterne ved selv at blive en. Ambitionen er at nå 1000 medarbejdere i Europa, og første opkøb i Tyskland er allerede på plads
  • Leg for livet

    Leg for livet

    arkitektur ›Når Mary Elizabeths Hospital åbner som en del af Rigshospitalet, bliver leg et bærende element i mødet med syge børn og deres familier. Fire indendørs legepladser skal skræddersys til børnenes særlige behov og skabe frirum midt i en sårbar hverdag
  • Frederiksbergbaseret tegnestue vil favne bredere

    Frederiksbergbaseret tegnestue vil favne bredere

    arkitektur ›To nye partnere skal være med til at tegne fremtiden for JJW Arkitekter. Både Syreen Louise Kihm og Nicolaj Gjøg var i forvejen associerede partnere og skal nu arbejde med strategisk udvikling i et bredere perspektiv
  • Et symbol på en ny tendens i arkitekturen

    Et symbol på en ny tendens i arkitekturen

    arkitektur ›Årets Arne går til Haver til Maver af Claus Pryds Arkitekter m.fl. for huset på Frederiksberg. Initiativprisen Lille Arne går til Copenhagen Architecture Biennial af CAFx, som blev afholdt for første gang i efteråret 2025
  • Generations-og direktørskifte hos JUUL Frost Arkitekter

    Generations-og direktørskifte hos JUUL Frost Arkitekter

    arkitektur ›Philip Krogh tiltræder som administrerende direktør med ansvar for drift, kontrakt- og projektforhold, mens Christian Hanak bliver udviklingsdirektør med fokus på strategi, opgavetilgang og samarbejdsrelationer
  • Gammel fabriksbygning omdannes til Brønderslevs nye kultur-vartegn

    Gammel fabriksbygning omdannes til Brønderslevs nye kultur-vartegn

    arkitektur ›Vinder af arkitektkonkurrencen er et team bestående af AART architects med underrådgiverne Sweco Danmark A/S, ReVærk ApS og ERIK BRANDT DAM arkitekter ApS
  • Ny chefrådgiver til arkitektfirmaet AART

    Ny chefrådgiver til arkitektfirmaet AART

    arkitektur ›Dorte Alber tiltræder 1. februar som ny chefrådgiver hos AART som led i udvikling firmaets tværfaglige bygherrerådgivning
  • Bachelorstuderende vinder Fællesskabsprisen for Banken på Christiania

    Bachelorstuderende vinder Fællesskabsprisen for Banken på Christiania

    arkitektur ›Projektet gentænker bankbegrebet og erstatter økonomisk kapital med social værdi gennem deling af værktøjer, idéer og tjenester, lyder en del af begrundelsen fra juryen ved den første uddeling af den nye arkitektpris