
Entreprenør får nye partnere
Fire nye partnere er optaget i Juul & Nielsen Vest som led i et glidende generationsskifte
Efter mange år i virksomheden er der netop optaget fire nye partnere i Juul & Nielsen Vest. Dermed fortsætter virksomheden det glidende generationsskifte, som blev annonceret for cirka to år siden, hedder det i en meddelelse fra virksomheden.
De fire nye partnere i Juul & Nielsen Vest er pr. 20. maj blevet registreret som nye medejere gennem deres fælles selskab Partner JNV ApS, og det glæder både Tommy Nielsen og Claus Juul, der sammen med Michael Dannerfjord indtil videre har ejet selskabet.
De fire nye medejere, Jakob Troldtoft Andersen, Kim Engelbrechtsen, Mikkel Olesen og Bo Salling Johansen, har været i virksomheden i mange år. Derfor glæder det ejerkredsen, at det nu er erfarne kræfter, der kender virksomheden indefra, som nu gør klar til at være næste led i ejerkredsen.
Startede for to år siden
-Vi begyndte dialogen omkring nye partnere for cirka to år siden, og det er det, der nu kulminerer med nye medejere, som alle har været med i mange år, siger Michael Dannerfjord, der er en af tre oprindelige medejere af Juul & Nielsen Vest.
Fra de første overvejelser om generationsskifte og frem til i dag er der gået mange drøftelser og tilpasninger.
-Inden nye partnere kunne optages, skulle vi have udskilt vores ejendomme, så det var den rene entreprenørvirksomhed, som de blev partnere i. Det tog måske lidt mere tid end ventet, supplerer Tommy Nielsen, direktør i Juul & Nielsen.
Nye partnere har leveret varen
Juul & Nielsen Vest har gennem årene historisk har leveret meget fine resultater, og det har de fire nye partnere været blandt de drivende kræfter i.
-De har været en væsentlig drivkraft i, at virksomheden står, hvor den står. Vi har leveret solide resultater med dem ombord, så vi synes, de er de rigtige at have med. Det var vi heldigvis tre ejere, som var helt enige om, siger Tommy Nielsen fra Juul & Nielsen.
Juul & Nielsen Vest startede i Aarhus i 2001 og overtog i 2008 Århus-virksomheden Svend Andresen, der blandt andet arbejdede for kunstmuseum Aros og Skejby Sygehus.
Arbejdet med Region Midt er siden udvidet, så man i dag arbejder for stort set alle regionens sygehuse.
-kis