Fremtiden bygges af de unge Vigot er blandt andet sat i verden for at opkvalificere Stem-kompetencerne på erhvervsskolernes tømreruddannelse inden for bygningsfysik og biogene materialer.

Fremtiden bygges af de unge

Når Byggeri'25 løber af stablen, er der mulighed for at høre mere om, hvad fremtidens tømrere kan

Når Byggeri'25 løber af stablen, er der mulighed for at høre mere om, hvad fremtidens tømrere kan. Projektet Vigot, der udvikler fremtidens tømreruddannelse og er støttet af Novo Nordisk Fonden, er med på messen og vil bl.a. bygge robuste og sunde konstruktioner med biogene materialer

Ved Byggeri'25 kan de besøgende møde Vigot (Vidensbaseret Grøn Omstilling af Tømreruddannelsen), der udvikler forslag til fremtidens tømreruddannelse.

Byggeri'25 er en oplagt platform for at præsentere Vigot-projektet og nogle af fremtidens tømrere, lyder det fra Brancheforeningen Danske Byggecentre:

- Jeg har sagt det før: Fremtiden bygges af de unge. Og med Fremtidens Byggeri som tema er det oplagt, at Vigot er med på messen, fortæller om deres arbejde med at udvikle tømreruddannelsen og ikke mindst viser, hvad de arbejder med, siger Palle Thomsen, adm. direktør for Danske Byggecentre.

Vigot-projektet, der løber fra 2023 til 2026, er støttet af Novo Nordisk Fonden med over 5 mio. kr. og er et samarbejde mellem Københavns Universitet, Aalborg Universitet Build, VIA University College og Erhvervsskolernes Videnscenter for Håndværk & Bæredygtighed.

På Vigots stand vil tømrerlærlinge, der har været med i Vigot-projektet i 2024 være til stede og bygge eksempler på biobaserede ydervægge, og deres fugtegenskaber vil hver dag blive gennemgået på standen. 19. og 20. marts vil udvalgte vægkonstruktioners brandegenskaber desuden blive diskuteret.

- Vi deltager på Byggeri'25 for at formidle Vigot bredt til fagfolk i byggeriet og forberede dem på de nye kompetencer, som tømrerlærlingene kommer med i de kommende år, siger Lisbeth Garbrecht Thygesen, der er professor på institut for geovidenskab og naturforvaltning på Københavns universitet og del af Vigot-projektet.

Vigot er desuden med på messens 1-times seminar og Mesters time med overskriften ’Fremtidens byggeri med biogene materialer’ for at udbrede viden om projektet til både lærlinge, mestre og branchen som helhed.

-dc

15/3 2025
  • Enhedslisten vil lovgive om huslejeloft med tilbagevirkende kraft

    Enhedslisten vil lovgive om huslejeloft med tilbagevirkende kraft

    politik ›Enhedslisten har foreslået at indføre et generelt huslejeloft og udvide huslejereguleringen til også at omfatte boliger opført og taget i brug efter 31/12-1991 - hvor der i dag som udgangspunkt er fri leje
  • Bygma og Jonas Vingegaard forlænger samarbejdet

    Bygma og Jonas Vingegaard forlænger samarbejdet

    byggeri ›Når Jonas Vingegaard igen skal forsøge at skrive sig ind i historiebøgerne i 2026 med jagten på sejr i Giro d'Italia og Tour de France, vil det fortsat være med Bygmas logo på hjelmen
  • Krav om gennemsigtighed i lønnen er udskudt et halvt år

    Krav om gennemsigtighed i lønnen er udskudt et halvt år

    politik ›EU-direktivet om "løngennemsigtighed", der skulle være trådt i kraft i kraft i juni 2026, er udskudt i et halvt år
  • Kæmpe forskelle på byggesagsbehandlingstid

    Kæmpe forskelle på byggesagsbehandlingstid

    tilbygning ›Ventetiden i landets kommuner på en byggetilladelse er blevet kortere sidste år. Det tog 2025 i gennemsnit 56 dage at få behandlet en byggesag i kommunen. Men sagsbehandlingstiden blev længere i 60 - af de 98 kommuner
  • Robotter har hjulpet København med at reducere i sagsbehandlingstider

    Robotter har hjulpet København med at reducere i sagsbehandlingstider

    byggeri ›KL har udsendt årets tal på byggesagsområdet, der viser, om de enkelte kommuner overholder de aftalte sagsbehandlingstider mellem kommuner og stat. Samlet set har Københavns Kommune nedbragt ventetiden det seneste år
  • Nybyggede boliger i Gellerup går som varmt brød

    Nybyggede boliger i Gellerup går som varmt brød

    byggeri ›Udviklingen i det nye Gellerup-område Abildhøj fortsætter. Senest har der været rejsegilde på to bebyggelser, der udgør boligprojektet Lysvæld, som i 2027 skal tilføre området 251 nye boliger fordelt på primært 2- og 3-værelseslejligheder
  • Gør det, du er bedst til

    Gør det, du er bedst til

    byggeri ›Gråkjær overtager IBG’s byggeforretning. Aftalen betyder, at IBG fremover koncentrerer sig fuldt ud om anlægsarbejde. Der er tale om et samarbejde, der skal styrke kvalitet og klarhed til gavn for kunder og medarbejdere
  • Konkurser i byggeriet (Uge 10/2026-2)

    Konkurser i byggeriet (Uge 10/2026-2)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger