Fodboldbanen holder på vandet
Nu skal Frederiksberg Stadion ikke bare lægge jord til fodbold. Arkil har etableret et stort bassin til regnvand for Frederiksberg Kommune, og dermed fungerer boldbanen snart også som klimasikring
Petanque-banen er stadig i brug, og der bliver stadig løbetrænet på den røde bane foran tribunen. Men byens fodboldhold i Københavnsserien har måttet se sig om efter en midlertidig hjemmebane, imens Arkil har indtaget Frederiksberg Stadion.
Stadigt hyppigere og kraftigere nedbør har nemlig tvunget bykommunen til at tænke kreativt. Udfordringen er at finde plads til de store mængder vand i et skybrud, og en del af løsningen er et bassin under hele den 52 meter brede og 110 meter lange boldbane.
Bassinets indmad er kassetter i plast. Målt i antallet af kassetter er der tale om det dobbelte af det hidtil største projekt, som Scanpipe – leverandøren af kassetter – har leveret til.
Alligevel er det ikke kapaciteten, der gør dette projekt til noget særligt, for den er ikke meget større end et gennemsnitligt regnvandsbassin i et villakvarter i provinsen.
Det særlige her er kompleksiteten, fortæller Arkils formand Christian Langballe.
- Den største udfordring her har været at placere de næsten 29.000 plastikkassetter over en relativt begrænset periode og under nogle ret trange forhold. Men det har været spændende, for vi har aldrig prøvet noget lignende før, siger han.
På sort i sommervarmen
Forud for placeringen af kassetterne har Christian Langballe og sjakket gravet ud, etableret en sandpude og udrullet fiberdug samt en to mm tyk plastikmembran.
Derefter er der placeret et lag store kassetter nederst, et lag mindre kassetter øverst samt monteret sideplader hele vejen rundt på bassinet.
- I den periode var otte mand beskæftiget med at placere kassetter med håndkraft på et sort underlag i de 25-30 grader, vi havde i slutningen af juni. Det var varmt. Men vi var heldige, at vi overhovedet kunne skaffe ekstra folk til opgaven, siger han.
Det var ikke muligt at køre med maskiner på membranen, så alle kassetterne blev til en start placeret ved siden af det kommende bassin.
Herfra var det muligt at løfte kassetterne næsten helt ind på midten af bassinet med to rotationslæssere, så det hårdtarbejdende mandskab kunne begrænse antallet af daglige skridt.
Membranen blev løbende svejset sammen af Scanpipe, og en milepæl blev nået, da bassinet bestod tryktesten.
Stabil var udsolgt
Med det på plads var tiden inde til at reetablere. Det indebærer blandt andet at lægge dræn i laget mellem kassetterne og kunstgræsbanen.
Her løb formanden ind i en udfordring, for det viste sig at være umuligt at skaffe de 2500 m3 bundsikring, der skulle ligge omkring drænene. Grusgravene omkring København kunne ganske enkelt ikke levere.
Løsningen blev at bruge sten i 4-8 mm i stedet. Det er en dyrere løsning, men den lever op til kravspecifikationen om, at materialet kan håndtere det, der svarer til 180 mm regn i timen.
- Heldigvis kunne de levere de sten fra Roskilde. Ellers skulle vi have haft dem helt fra Svebølle 90 km herfra, siger Christian Langballe.
Skybrudsbassin under boldbanen på Frederiksberg Stadion
Bygherre: Frederiksberg Kommune
Håndtering af 31.000 ton jord, sand og sten
Montering af ca. 29.000 kassetter til opmagasinering af regnvand
Udlægning af 17.000 m2 fiberdug og plastikmembran
Etablering af 130 meter rør i Ø460-1200 mm
1500 meter føringsrør til elkabler
2300 meter dræn
-dc