Intelligent 'LeakBot' advarer, inden vandskaden opstår
Forsikringskoncernen Alm. Brand Group tilbyder 160.000 boligejere en intelligent vandalarm, LeakBot, der kan opdage utætheder i skjulte rør og vandledninger, før de udvikler sig til dyre og omfattende vandskader
Det kan have store konsekvenser for boligejere, hvis der sker en skade på et vandrør i boligen.
Tal fra brancheorganisationen Forsikring & Pension viser, at der i 2024 blev registreret knap 175.000 skader som følge af lækager på skjulte rør og vandinstallationer. Samlet løber skadesomkostningerne op i knap to mia. kr.
Det er særligt boligejere, der bor i boliger fra 1960'erne og 1970'erne, der kan have udfordringer med vandskader, da vandrørene er gamle og ofte skjulte i boligen.
- Vores rolle som forsikringsselskab handler ikke kun om at hjælpe kunderne, når skaden er sket, men i lige så høj grad om at rådgive dem i at forebygge skader.
- Vandskader kan have alvorlige konsekvenser med omfattende reparationsudgifter, risiko for skimmelsvamp og råd samt i nogle tilfælde behov for langvarig genhusning. Forebyggelse er derfor en helt central del af vores indsats ud mod kunderne, siger Kim Bai Wadstrøm, koncerndirektør for Privat i Alm. Brand Group, der omfatter Codan, Alm. Brand og Privatsikring.
I 2025 gennemførte Alm. Brand Group et pilotprojekt, hvor cirka 1000 kunder testede en LeakBot i deres hjem. Erfaringerne var entydigt positive, og derfor skalerer koncernen nu tilbuddet til op mod 160.000 boligejere med en husforsikring og dækning af skader fra skjulte vandrør.
- Vores erfaringer med LeakBot viser et stort potentiale, der ikke blot skaber værdi for vores kunder, men også bidrager til at forebygge skader og reducere omkostninger. Vi har en klar ambition om at styrke kundeoplevelsen ved at tilbyde smarte løsninger, som LeakBot, der gør det nemt at forebygge, siger Kim Bai Wadstrøm.
Forsikringskoncernens tal viser, at kunder, der har haft en skade som følge af lækage på rør og vandledninger, har ti gange større risiko for at få en ny skade. Samtidig oplever 20 % mindst en genskade inden for fem år.
Alm. Brand Group forventer at op mod 23.500 kunder får installeret en LeakBot i 2026.
De 23.500 LeakBots er gjort mulig med økonomisk støtte af Alm. Brand Foreningen 1792, der er hovedejer af Alm. Brand Group og har 800.000 medlemmer, som alle er kunder i forsikringskoncernen samt af Østifterne, der støtter projekter med særligt fokus på trivsel og aktiviteter indenfor skadeforebyggelse.
LeakBot er en intelligent, Wi-Fi-forbundet vandalarm designet til at opdage skjulte vandlækager i private hjem, før de udvikler sig til alvorlige skader. Enheden overvåger vandforbruget 24/7 og advarer brugeren via en app, hvis der er mistanke om utætheder som løbende toiletter eller sprængte rør.