Aabenraa skal have nyt bibliotek og kulturhus - her er arkitektholdet Byggeriet forventes påbegyndt i begyndelsen af 2027 og står færdigt i foråret 2028. Illustration: Aabenraa Kommune.

Aabenraa skal have nyt bibliotek og kulturhus - her er arkitektholdet

Efter en budrunde har Aabenraa Kommune valgt holdet bestående af Transform, Pax Architects, Vega Landskab og Niras til at stå i spidsen for skabelsen af et nyt bibliotek, kultur- og hærvejshotspot i Rødekro

Aabenraa Kommune har valgt et arkitektsamarbejde bestående af Transform, Pax Architects, Vega Landskab og ingeniørfirmaet Niras til at forme et nyt samlingssted i midten af Rødekro.

Samarbejdet er valgt efter en budrunde med fire bud.

Nu begynder næste fase af projektet, hvor det valgte arkitektsamarbejde vil gå i gang med en borgerinddragelse for at sætte rammen for et projekt, der involverer alle interessenter og brugere.

- Jeg er meget glad for, at vi nu har taget et stort skridt i arbejdet med at etablere et nyt samlingspunkt i Rødekro. Det bliver et hus, der summer af liv – for hele familien og alle generationer – og som rummer et bibliotek, der er meget mere end et sted for materialeudlån.

- At projektet er frisat fra de eksisterende regler og lovgivning giver os nogle unikke muligheder for at tænke nyt, og det potentiale glæder jeg mig til, at vi sammen med borgerne skal udforske.

- Huset får samtidig en helt særlig rolle, fordi det ligger så centralt på Hærvejen og bliver et naturligt knudepunkt, hvor historien om den historiske færdsels- og handelsrute kan formidles.

- Her kan både borgere og besøgende finde praktiske faciliteter og inspiration til nye oplevelser, siger Signe Bekker Dhiman (S), formand for Aabenraa Kommunes Kultur- og Fritidsudvalg.

Et nyt bibliotek, kultur- og hærvejshotspot i Rødekro er hverken færdigtegnet eller har et navn, hvilket bliver en del af den proces, som arkitektsamarbejdet nu går i gang med.

Ud over at skabe rammerne for et nyt bibliotek og kulturhus i Rødekro, er der også stor fokus på at gøre byggeriet og driften så bæredygtig som muligt.

- Vi vil gerne skabe et sted, der er bæredygtigt både i byggeriet, men også på den lange bane. Det bliver et fleksibelt hus, hvor løsninger og muligheder kan ændre sig i takt med skiftende behov.

- Derfor har det også været vigtigt, at vi ikke river det gamle hus ned og bygger nyt, men i stedet genbruger og nytænker måden at ombygge på.

- Nu glæder jeg mig meget til at følge processen, og jeg håber, at borgere, foreninger og organisationer vil give deres mening til kende, så vi kan få skabt et sted, der kommer alle til gavn, siger Dorte Soll (S), der er formand for Aabenraa Kommunes udvalg for Plan, Teknik og Landdistrikter.

Hos teamet fra Transform, Pax Architects, Vega Landskab og Niras glæder man sig til at komme i gang med projektet og til at være med til at forme det kommende bibliotek, kutlur- og hærvejshotspot i midten af Rødekro.

- Vores team glæder sig til at skabe et smukt, robust og folkeligt hjerte i Rødekro, der inviterer både byens borgere og gæster ind til hverdag og fest.

- Vores ambition er at bevare så meget som muligt, frem for at bygge nyt, så ressourceforbruget minimeres, og så arkitekturen udspringer af de muligheder, de eksisterende rammer tilbyder. Rundt om i landet findes mange lignende bygninger, der som denne fremstår anonyme ved første øjekast.

- Netop derfor rummer projektet et potentiale i bredere forstand til at vise vejen for, hvordan tilsyneladende anonyme kvadratmeter kan forvandles til inkluderende og oplevelsesrige rum, der styrker fællesskabet og skaber nye oplevelser for lokalsamfundet.

- Den proces ser vi frem til at være en del af, siger Lars Bendrup og Mads Rudi Lassen, der er arkitekterne bag projektet.

Projektet er medfinansieret med 15 millioner kroner af Nordea-fonden, lige som også statens projekt 'Frie bymidter' har gjort det muligt at opføre det nye bibliotek, kultur- og hærvejshotspot i Rødekro.

-dc

16/10 2025
  • Konkurser i byggeriet (Uge 47/2025-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 47/2025-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Hillerødmotorvej bliver over 30 procent dyrere

    Hillerødmotorvej bliver over 30 procent dyrere

    politik ›Regeringen garanterer fuld motorvejsløsning for Hillerødmotorvejens forlængelse og anlæggelse af motorvejen mellem Næstved og Rønnede
  • 3.665.000 lastbiler til og fra Lynetteholmen

    3.665.000 lastbiler til og fra Lynetteholmen

    entreprenoer ›Lynetteholmen skal får tilført 350 læs jord i døgnet, men lastbilerne skal jo også retur, så det reelle antal lastbilkørsler er cirka 700 i døgnet
  • Meget lav ledighed inden for byggeri og anlæg

    Meget lav ledighed inden for byggeri og anlæg

    byggeri ›Ledigheden i september 2025 var på blot 2,2 pct. – et fald fra 2,4 pct. året før. Danske Byggefag opfordrer til øgets satsning på erhvervsuddannelser
  • Bygherre frygter nej til højhus i Hobro

    Bygherre frygter nej til højhus i Hobro

    byggeri ›Planklagenævnet har underkendt en lokalplan, der tillader opførelsen af et højhus på 15 etager - og nu er der også gået politik i det
  • Terma køber bygning til nyt logistikcenter

    Terma køber bygning til nyt logistikcenter

    byggeri ›Forsvarsvirksomheden Terma har vokseværk og har brug for at udvide pladsen med et nyt logistikcenter, der bliver på 2.144 kvadratmeter
  • Regler står i vejen for nyt byggeri i København

    Regler står i vejen for nyt byggeri i København

    byggeri ›Frem mod 2060 vil København have behov for omkring 75.000 flere boliger, viser en ny analyse fra EjendomDanmark. Især de mindre boliger bliver en mangelvare, men reglerne står i vejen for at bygge til fremtiden.
  • EU-taksonomi på forståeligt dansk

    EU-taksonomi på forståeligt dansk

    byggeri ›For at gøre det lettere at finde hoved og hale i EU’s definition af bæredygtighed har en bred arbejdsgruppe med Dansk Standard og DTU Construct i spidsen udviklet tre vejledninger, der oversætter EU’s krav til en fælles dansk forståelse