Øget fokus på sikkerhed ved maskinerMedarbejderne kan samle alle nøgler fra ét stort område eller maskineri og låse dem inde i den smarte Safety Redbox med lockout/tagout-hængelåsene.

Øget fokus på sikkerhed ved maskiner

Abus lancerer en ny produktserie baseret på lockout/tagout-princippet, som forhindrer, at farlige maskiner og anlæg kan tændes eller aktiveres under rengøring og reparation

Hvert år modtager Arbejdstilsynet mere end 40.000 anmeldelser af arbejdsskader. Især unge, ny- og deltidsansatte er involveret i ulykkerne.

Ifølge Arbejdstilsynet er arbejdsulykker ikke hændelige uheld – de kan altid forebygges. Men det kræver, at virksomheden har de rette sikkerhedsforskrifter, og at forskrifterne er helt tydelige for alle medarbejdere.

Abus-Gruppen Nordic, som er en del af den tyske Abus-koncern vil med en ny produktlinje til små og store industrivirksomheder forsøge at øge sikkerheden på arbejdspladsen. Serien er baseret på lockout/tagout-princippet, som forhindrer, at farlige maskiner og anlæg kan tændes eller aktiveres, når de eksempelvis repareres eller rengøres.

– Det kan være fatalt, hvis et anlæg eller en maskine startes ved en fejl, imens der gøres rent eller ydes service. Lockout/tagout-serien sørger for, at alle farlige kilder lige fra hovedafbrydere, gasflasker, ventiler, eltavler og trykluftslanger er forsvarligt indkapslede og afbrudt, og at de er aflåst med hængelåse med tydelige advarsler. På den måde kan ingen fejlagtigt tænde for strømmen eller starte en maskine, mens den serviceres, forklarer salgskonsulent Kent B. Andersen fra Abus-Gruppen Nordic A/S.

– Lockout/tagout-serien er et solidt værn mod oversete eller mangelfulde sikkerhedsprocedurer. Produktserien er særdeles velegnet, hvis en virksomhed ofte har udefrakommende teknikere eller installatører til at servicere maskiner og anlæg. Systemet sørger nemlig for, at det tydeligt for alle, når en maskine eller et anlæg skal forblive slukket, forklarer Kent B. Andersen.

-cmn

7/4 2015
  • Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

    Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

    arkitektur ›Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige
  • Jyske entreprenører fusionerer

    Jyske entreprenører fusionerer

    byggeri ›Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag
  • Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

    Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

    byggeri ›I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting
  • Ny svømmehal på vej i Aabenraa

    Ny svømmehal på vej i Aabenraa

    byggeri ›Byrådet i Aabenraa Kommune har afsat en anlægsbevilling på 137 mio. kr. til opførelse af en ny svømmehal, der skal sikre tidssvarende svømmefaciliteter ved Arena Aabenraa mange år frem
  • Afmystificering er en af hemmelighederne bag godt naboskab

    Afmystificering er en af hemmelighederne bag godt naboskab

    byggeri ›I Rødby bor der 2000 mennesker, mens 3500 byggearbejdere er kommet til for at opføre Femern-forbindelsen. Det stiller krav til både lokale og midlertidige beboere i den lille by
  • Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • 3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

    3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

    byggeri ›Alt for mange unge må nøjes med kortvarige uddannelsesaftaler. Hos murerfaget står det ekstra slemt til med 2/3 af samtlige indgåede aftaler. 3F efterlyser mere "pisk og gulerod"
  • Optimismen bobler i de små virksomheder

    Optimismen bobler i de små virksomheder

    byggeri ›SMV'ernes erhvervstillid er ifølge SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer steget til det højeste niveau i to år