fischer styrker sig med fire nye medarbejdereThomas Lund og Nicolaj Lind Nielsen skal styrke salget i fischer Danmark.

fischer styrker sig med fire nye medarbejdere

Med ansættelsen af fire nye medarbejdere vil fischer øge salget og sikre en massiv udvikling af skruer

fischers relativt nye forretningsenhed, der skal udvikle sortimentet af skruer og befæstelsesprodukter til træ, bliver styrket med ansættelsen af Jane Kærsvang og Kurt Eivind Hansen. Begge kommer fra ITW med solid viden om og erfaring med indkøb og produktion af især skruer.

Det får stor betydning for fischer, hvor skrueudviklingen er kommet i fokus med en ambition om at hæve det globale skruesalg fra 150 millioner kroner til en halv milliard.

Jane Kærsvang har tidligere være udstationeret i bl.a. Vietnam, og har stor erfaring med at forhandle de rigtige kontrakter og priser.

Jane Kærsvang skal som indkøbschef sikre, at fischer har den korrekte leverandørportefølje på globalt plan. Hun skal varetage prisforhandlinger og køb af produktionskapacitet på markedet for bl.a. skruer.

Kurt Eivind Hansen skal være med til at sikre, at fischer tager nye markedsandele for skruer.

Kurt Eivind Hansen bliver som ny nordic supply chain manager ansvarlig for at sikre en høj leveringsevne og en velfungerende forsyningskæde på alle fischers produkter i Norden med et ekstra fokus på skruer.

Skal hjælpe forhandlerne
fischers danske salgsafdeling bliver udvidet med Thomas Lund ved roret som ny salgschef. Han har 20 års erfaring med salg i byggebranchen og bliver ansvarlig for virksomhedens interne og eksterne salg.

fischers salg til forhandlere og det professionelle marked bliver også styrket med ansættelsen af Nicolaj Lind Nielsen. Han er tiltrådt som salgskonsulent på Sjælland og har en lang karriere bag sig i bl.a. ITW Byg, Würth Danmark og Bygma.

-los


16/3 2018
  • Husk sikkerheden i varmen

    Husk sikkerheden i varmen

    byggeri ›Sommeren har været varm, og det kan være fristende at slippe af med noget af den varmeste beklædning, mens man er på arbejde. Men husk sikkerheden, lyder opfordringen til landets bygge- og håndværksvirksomheder
  • Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med Carl Ras Gruppen i ryggen samles Jydsk Værktøj og Nordjydsk Værktøjssalg under et navn. Sammenlægningen kombinerer lokal forankring med adgang til stærke kompetencer, større ressourcer og et tættere samarbejde på tværs
  • Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    vaerktoej-arbejdstoej ›Ti tyverier sker fra varebiler hver dag – og mange håndværksvirksomheder kæmper med manuel registrering, mangelfuld sporbarhed og tidskrævende dokumentation. Det vil SaaS-virksomhederne EG og Keatech gøre op med gennem et nyt samarbejde
  • Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    politik ›De meget omtalte regler om producentansvar handler ifølge TEKNIQ ikke kun om gebyr for emballage. Der skal i mange tilfælde også betales gebyr for selve produktet.
  • Indbrud i værktøjsvirksomhed

    Indbrud i værktøjsvirksomhed

    byggeri ›
  • Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    vaerktoej-arbejdstoej ›Stark og Sixt samler transport og værktøj i en booking. Samarbejdet giver Starks kunder adgang til hele Sixts bilflåde af varevogne og personbiler
  • Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med deltagelse af både Bosch og Makita vil alle de førende værkstøjsproducenter være at finde på Byggeri'27 i marts næste år. De besøgende på messen vil dermed kunne se og opleve alt det nyeste fra markedets mest kendte værktøjsfirmaer
  • 200 ekstra hestekræfter i sålerne

    200 ekstra hestekræfter i sålerne

    vaerktoej-arbejdstoej ›Airtox har piftet sine mest populære modeller op. De tre mest sælgende sko er blevet lettere og har fået et mere eksklusivt design, og indtil videre har brugerne taget godt imod dem