Simpson Strong-Tie udvider forretningenMed opkøbet forstærker Simpson-Strong-Tie sin position som førende leverandør af innovative produkter til byggeriet, lyder det fra sales manager Scandinavia, Kasper Bregendahl.

Simpson Strong-Tie udvider forretningen

Simpson Strong-Tie opkøber svenske Gbo Fastening Systems AB og udvider dermed sit produktsortiment betydeligt

Gbo Fastening Systems AB har hovedkvarter i Gunnebo i Sverige og produktion i Sverige og Polen. Virksomheden, som har 222 medarbejdere i Sverige, Polen, Norge og Rumænien, blev grundlagt i 1764 som en sømproducent og har siden specialiseret sig i udvikling og fremstilling af unikke og innovative befæstelsesløsninger til bygningskonstruktioner i bl.a. korrosive miljøer.

Produktsortimentet består af en bred vifte af fastgørelsesprodukter, herunder søm, skruer, mekaniske og kemiske ankre, som selskabet sælger under to varemærker: Gunnebo Fastening og Christiania Spigerverk.

Salget er primært rettet mod professionelt byggeri og gør-det-selv-markeder i Sverige, Norge, Østeuropa og Rusland. Med opkøbet vil Simpson Strong-Tie naturligvis introducere de mange befæstelsesløsninger på det danske marked, samt på de øvrige europæiske markeder hvor Simpson Strong-Tie også er stærkt repræsenteret.

- Salget fortsætter uændret i Norge og Sverige, hvor der allerede er en veletableret salgsorganisation, mens vi i Danmark vil tage Gbos produkter ind i Simpson Strong-Ties sortiment, udtaler sales manager Scandinavia hos Simpson Strong-Tie, Kasper Bregendahl.

Udvider distributionen
Der er mange synergier mellem Simpson Strong-Tie og Gbo Fastening Systems AB, der gør dette opkøb til en fordel for begge selskaber. Simpson Strong-Tie får en komplet serie af CE-mærkede konstruktionsskruer, en unik softwareløsning til befæstelses-dimensionering af træsamlinger og Gbo teamets dybdegående ekspertise i produktudvikling og test samt færdigheder i produktion af søm og skruer, overfladebehandling og maling.

Gbos geografiske fodaftryk og virksomhedens kendte varemærke gør det muligt at udvikle og udvide distributionen i andre lande. Simpson Strong-Tie styrker Gbo's globale tilstedeværelse og bidrager med tekniske færdigheder og knowhow i automatiske skruesystemer og båndede befæstelsesprodukter samt bygningsbeslag.

-los


5/1 2017
  • Husk sikkerheden i varmen

    Husk sikkerheden i varmen

    byggeri ›Sommeren har været varm, og det kan være fristende at slippe af med noget af den varmeste beklædning, mens man er på arbejde. Men husk sikkerheden, lyder opfordringen til landets bygge- og håndværksvirksomheder
  • Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med Carl Ras Gruppen i ryggen samles Jydsk Værktøj og Nordjydsk Værktøjssalg under et navn. Sammenlægningen kombinerer lokal forankring med adgang til stærke kompetencer, større ressourcer og et tættere samarbejde på tværs
  • Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    vaerktoej-arbejdstoej ›Ti tyverier sker fra varebiler hver dag – og mange håndværksvirksomheder kæmper med manuel registrering, mangelfuld sporbarhed og tidskrævende dokumentation. Det vil SaaS-virksomhederne EG og Keatech gøre op med gennem et nyt samarbejde
  • Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    politik ›De meget omtalte regler om producentansvar handler ifølge TEKNIQ ikke kun om gebyr for emballage. Der skal i mange tilfælde også betales gebyr for selve produktet.
  • Indbrud i værktøjsvirksomhed

    Indbrud i værktøjsvirksomhed

    byggeri ›
  • Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    vaerktoej-arbejdstoej ›Stark og Sixt samler transport og værktøj i en booking. Samarbejdet giver Starks kunder adgang til hele Sixts bilflåde af varevogne og personbiler
  • Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med deltagelse af både Bosch og Makita vil alle de førende værkstøjsproducenter være at finde på Byggeri'27 i marts næste år. De besøgende på messen vil dermed kunne se og opleve alt det nyeste fra markedets mest kendte værktøjsfirmaer
  • 200 ekstra hestekræfter i sålerne

    200 ekstra hestekræfter i sålerne

    vaerktoej-arbejdstoej ›Airtox har piftet sine mest populære modeller op. De tre mest sælgende sko er blevet lettere og har fået et mere eksklusivt design, og indtil videre har brugerne taget godt imod dem