Skær med større frihed og mindre støvDen nye STIHL TSA 230 batteri-skæremaskine er beregnet til professionelle, der blandt andet vil sætte pris på muligheden for vådskæring stort set uden støv.

Skær med større frihed og mindre støv

STIHLs nye batteri-skæremaskine til jern og beton arbejder både ude og inde

Bygningshåndværkere og nedbrydere griber normalt den traditionelle vinkelsliber, når der skal skæres i beton, sten eller jern. Men den nye STIHL TSA 230 skæremaskine byder imidlertid på en række fordele, som vinkelsliberen eller en benzindrevet betonsav ikke kan matche.

- For det første er TSA 230 batteridrevet. Det betyder, at man slipper for generende forlængerledninger, som altid er et problem i nybyggeri og ofte meget besværlige, når der er tale om nedrivning indendørs i ejendomme, hvor strømmen er afbrudt. Udendørs kan man naturligvis bruge en benzindrevet skæremaskine, men indendørs giver den sundhedsskadelige udstødning et uacceptabelt arbejdsmiljø. Så her er den batteridrevne skæremaskine det rigtige valg, siger Claus Sørensen, der er produktspecialist hos STIHL.

Skæring uden støv
Men der er flere fordele ved skæremaskinen frem for vinkelsliberen.

- Ud over batteridriften er den vigtigste fordel, at TSA 230 er udstyret med en vandtilslutning. Vådskæring reducerer støvudviklingen ganske betydeligt, og det medvirker i høj grad til et bedre arbejdsmiljø, hvor man kan arbejde uden støvmaske. Det betyder også, at skæremaskinen er konstrueret til at holde fugtighed ude, og det gør den naturligvis velegnet til brug udendørs i dårligt vejr, fremhæver Claus Sørensen.

På steder uden vandtilslutning kan man anvende den tilhørende 10 liters trykvandbeholder, som STIHL har udviklet som tilbehør til sine skæremaskiner. Desuden fås et dybdeanslag og tre forskellige skæreskiver, en fiberskive
til stål, en universel diamantklinge og en diamantklinge specielt til beton.

Tilslutning til støvsuger
På steder, hvor det ikke er hensigtsmæssigt med vandspild, kan støvgenerne alligevel minimeres. TSA 230 monteret med dybdeanslag har tilslutning for industristøvsugere som STIHLs nye våd/tør støvsuger SE 62 E.

STIHL har også tilgodeset brugerens arbejdsmiljø med nem trykknapstart og ergonomiske greb, der giver fuld kontrol over skæremaskinen. Skift fra en klinge eller skive til en anden sker også problemfrit med det specielle hurtigspændingssystem.

Let og robust
Ved konstruktionen af TSA 230 har STIHL trukket på sine mange års erfaring med minimering af vægten på især kædesave. Det har resulteret i, at TSA 230's motorhus uden batteri og skæreskiver kun vejer 3,9 kg, og alligevel er konstruktionen robust og beregnet til mange års drift.

Sikkerheden er der heller ikke gået på kompromis med. For eksempel er beskyttelsesskærmen over klingen ikke i plastic, men i en stærk magnesiumlegering, som beskytter brugeren optimalt.

-kj

29/10 2014
  • Husk sikkerheden i varmen

    Husk sikkerheden i varmen

    byggeri ›Sommeren har været varm, og det kan være fristende at slippe af med noget af den varmeste beklædning, mens man er på arbejde. Men husk sikkerheden, lyder opfordringen til landets bygge- og håndværksvirksomheder
  • Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med Carl Ras Gruppen i ryggen samles Jydsk Værktøj og Nordjydsk Værktøjssalg under et navn. Sammenlægningen kombinerer lokal forankring med adgang til stærke kompetencer, større ressourcer og et tættere samarbejde på tværs
  • Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    vaerktoej-arbejdstoej ›Ti tyverier sker fra varebiler hver dag – og mange håndværksvirksomheder kæmper med manuel registrering, mangelfuld sporbarhed og tidskrævende dokumentation. Det vil SaaS-virksomhederne EG og Keatech gøre op med gennem et nyt samarbejde
  • Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    politik ›De meget omtalte regler om producentansvar handler ifølge TEKNIQ ikke kun om gebyr for emballage. Der skal i mange tilfælde også betales gebyr for selve produktet.
  • Indbrud i værktøjsvirksomhed

    Indbrud i værktøjsvirksomhed

    byggeri ›
  • Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    vaerktoej-arbejdstoej ›Stark og Sixt samler transport og værktøj i en booking. Samarbejdet giver Starks kunder adgang til hele Sixts bilflåde af varevogne og personbiler
  • Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med deltagelse af både Bosch og Makita vil alle de førende værkstøjsproducenter være at finde på Byggeri'27 i marts næste år. De besøgende på messen vil dermed kunne se og opleve alt det nyeste fra markedets mest kendte værktøjsfirmaer
  • 200 ekstra hestekræfter i sålerne

    200 ekstra hestekræfter i sålerne

    vaerktoej-arbejdstoej ›Airtox har piftet sine mest populære modeller op. De tre mest sælgende sko er blevet lettere og har fået et mere eksklusivt design, og indtil videre har brugerne taget godt imod dem