Undersøgelse bag bedre ørebeskyttelse

Undersøgelse bag bedre ørebeskyttelse

De færreste i bygge- og industrisektoren beskytter hørelsen tilstrækkeligt, og derfor vil Zekler øge brugen ved hjælp af behagelige og enkle høreværn

Høreskader er almindeligt forekommende i bygge- og industrisektoren. En ny undersøgelse fra Zekler viser, at de fleste i bygge- og industribranchen kun anvender høreværn sporadisk, på trods af at skaderne kan forebygges ved at anvende høreværn igennem hele arbejdspasset. Nu introducerer Zekler en ny serie komfortable høreværn med smart Bluetooth-teknologi.

- En god beskyttelse af hørelsen får man kun, når høreværnet sidder på i hele arbejdspasset og ikke bare ved sjældne lejligheder. Når man arbejder i støjende miljøer, påvirkes hørelsen hele tiden, og man kan som oftest ikke forudse, hvornår der pludseligt opstår høje lyde i omgivelserne, siger sortimentchef Maria Wiland, Zekler.

Otte ud af ti angiver, at den primære årsag til at de ikke anvender høreværn i hele arbejdspasset er, at de ikke synes, at det behøves. En anden årsag er, at de synes, det er svært at samtale med kollegerne.

Komfort og pasform vigtigst
97 % svarer, at det absolut vigtigste ved valget af høreværn er, at det sidder bekvemt og ikke skaver. Desuden svarer 63 %, at de sætter pris på høreværn med medhør, hvilket betyder, at man kan høre omgivelseslyde, samtidigt med at man beskyttes mod støj.

- En forudsætning for at kunne og ville bære høreværn igennem hele arbejdspasset er, at man har en komfortabel beskyttelse med enkle og smarte funktioner. Derfor udvikler vi nu høreværn, der ikke alene dæmper lyd, men også sidder behageligt, har god medhørsfunktion og er enkle at håndtere, fortæller Maria Wiland.

Nye, smarte ørekopper
Zeklers nye serie høreværn har mange smarte funktioner og frem for alt Bluetooth-teknologi, som gør, at man kan tale i telefon, lytte trådløst til sin yndlingsmusik eller radioen. Høreværnet har også niveauafhængigt medhør, som forstærker svage lyde og tillader brugeren at høre omgivende lyd, samtidigt med at man beskyttes mod høje impulslyde. En anden smart funktion er, at ørekoppernes volumen ikke behøver at justeres ved indgående telefonsamtaler. Den justeres automatisk ud fra det omgivende lydniveau.

Zeklers nye ørekopper kan købes i byggemarkeder og hos industriforhandlere og vejledende udsalgspris er kr. 3450 ekskl. moms.

- kj

9/4 2014
  • Husk sikkerheden i varmen

    Husk sikkerheden i varmen

    byggeri ›Sommeren har været varm, og det kan være fristende at slippe af med noget af den varmeste beklædning, mens man er på arbejde. Men husk sikkerheden, lyder opfordringen til landets bygge- og håndværksvirksomheder
  • Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med Carl Ras Gruppen i ryggen samles Jydsk Værktøj og Nordjydsk Værktøjssalg under et navn. Sammenlægningen kombinerer lokal forankring med adgang til stærke kompetencer, større ressourcer og et tættere samarbejde på tværs
  • Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    vaerktoej-arbejdstoej ›Ti tyverier sker fra varebiler hver dag – og mange håndværksvirksomheder kæmper med manuel registrering, mangelfuld sporbarhed og tidskrævende dokumentation. Det vil SaaS-virksomhederne EG og Keatech gøre op med gennem et nyt samarbejde
  • Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    politik ›De meget omtalte regler om producentansvar handler ifølge TEKNIQ ikke kun om gebyr for emballage. Der skal i mange tilfælde også betales gebyr for selve produktet.
  • Indbrud i værktøjsvirksomhed

    Indbrud i værktøjsvirksomhed

    byggeri ›
  • Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    vaerktoej-arbejdstoej ›Stark og Sixt samler transport og værktøj i en booking. Samarbejdet giver Starks kunder adgang til hele Sixts bilflåde af varevogne og personbiler
  • Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med deltagelse af både Bosch og Makita vil alle de førende værkstøjsproducenter være at finde på Byggeri'27 i marts næste år. De besøgende på messen vil dermed kunne se og opleve alt det nyeste fra markedets mest kendte værktøjsfirmaer
  • 200 ekstra hestekræfter i sålerne

    200 ekstra hestekræfter i sålerne

    vaerktoej-arbejdstoej ›Airtox har piftet sine mest populære modeller op. De tre mest sælgende sko er blevet lettere og har fået et mere eksklusivt design, og indtil videre har brugerne taget godt imod dem