1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Boligkontoret Århus
Køberens retlige status: Offentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Boliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Udbudsbekendtgørelse efter forhåndsmeddelelse om totalentrepriseudbud med forudgående prækvalifikation - Afd. 25, Reginehøj
Beskrivelse: Udbud omhandler facaderenovering af 5 boligblokke med tilhørende landskabsbearbejdning. Udbuddet gennemføres som begrænset udbud og med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med bekendtgørelse af udbudsloven § 58-60. Udbuddet omfatter 2 faser: en prækvalifikationsfase "fase 1" og en tilbudsfase "fase 2". Ordregiver vil udvælge fem ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive bud. Der ydes ikke vederlag i forbindelse med deltagelse i prækvalifikation og tilbudsafgivelse. Forud for prækvalifikationen ansøger bygherre om byggetilladelse for projektet, så byggetilladelse foreligger sammen med udbudsmaterialet i "fase 2". Der vil således kunne afgives tilbud med baggrund i et projektmateriale hvortil der foreligger en byggetilladelse. Projektmaterialet vil være tilgængelig fra 06.02.2025 via link til Byggeprojekt.dk Dette er en opfordring til at ansøge om prækvalifikation (fase 1) i forbindelse med udbuddet af Afd. 25 Reginehøj (fase 2). Ønske om deltagelse skal tilkendegives ved upload af de krævede dokumenter i overensstemmelse med 'RH_K00_C02.5_N001 – Udbudsbetingelser.pdf', som er tilgængelig i mappen 'P3.1_Udbudsdokumenter' på byggeprojekt.dk. --- BEMÆRK --- Sidste frist for ansøgning om at blive prækvalificeret er 24.02.2025, kl. 12.00. --- Sidste frist for spørgsmål til PQ er 13.02.2025
Identifikator for proceduren: c05daa7d-4c11-4d4b-8cb3-d7a2bd34d5fd
Tidligere bekendtgørelse: 746598-2024
Udbudsprocedure: Begrænset
Proceduren er en hasteprocedure: nej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Reginehøjvej 1-49
By: Århus N
Postnummer: 8200
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelse: Fælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Afd. 25 Reginehøj - Facaderenovering med tilhørende landskabsbearbejdelse
Beskrivelse: Totalentreprisen omfatter bebyggelsen på Reginehøjvej 1-49, 8200 Aarhus N. Her foretages en omfattende facaderenovering af de 5 boligblokke på hver 7 etager samt kælder. Eksist. facadebeklædning demonteres. Ny facadebeklædning består af alu facadeplader med et fremtrædende dekorativt skelet. Alle vinduer og yderdøre udskiftes. På havesiden demonteres alle altanlukninger og betonbrystninger. Der monteres nyt etagehøjt altanlukningssystem med et udenpåliggende dekorativt skelet af aluprofiler. Vinduespartier mellem bolig og altan udskiftes ligeledes. På indgangssiden trækkes eksist. indeliggende indgangsparti, i kælderniveau, med ud i en ny skalmur som omkranser hele kælderen. Der etableres nye omfangsdræn. I landskabet omkring blokkene laves nye trappenedgange til de nye indgangspartier. På indgangssiden etableres små opgangshaver ud for hver opgang samt ét større fælles areal for den enkelte blok. På havesiden etableres nye stier som snoer sig hen langs blokkene. Området beplantes i højere grad med høje græsser, buskads og nye træer. Overskudsjord udlægges i terræn som mindre bakker som beplantes med høje græsser. Projektmaterialet kan fra 06.02.2025 tilgås via dette link: https://app.byggeprojekt.dk/public/2041-Afd_25_Reginehoej_-_Facaderenovering
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Reginehøjvej 1-49
By: Aahus N
Postnummer: 8200
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato: 11/06/2025
Varigheds slutdato: 02/06/2027
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse:
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterier: Fælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser:
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren: 5
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren: 5
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 13/02/2025 23:59:00 (UTC+01:00) centraleuropæisk tid, vesteuropæisk sommertid
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for proceduren:
Den påtænkte dato for afsendelse af opfordringerne til at afgive tilbud: 07/03/2025
Vilkår for indgivelse:
Elektronisk indgivelse: Tilladt
Beskrivelse: Materiale ifm. prækvalifikationen og det efterfølgende udbud er tilgængeligt via byggeprojekt.dk. Der er adgang til det fulde udbudsmateriale.
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives på: dansk
Elektronisk katalog: Ikke tilladt
Frist for modtagelse af tilbud: 23/04/2025 12:00:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse:
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelse: Nej
Elektronisk fakturering: Tilladt
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling: nej
Der vil blive anvendt elektronisk betaling: ja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: skala architecture (bygherrerådgiver)
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: skala architecture (bygherrerådgiver)
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: skala architecture (bygherrerådgiver)
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Boligkontoret Århus
Registreringsnummer: 30968301
Afdeling: Afdeling 25, Reginehøj
Postadresse: Brendstrupgårdsvej 7
By: Aarhus N
Postnummer: 8200
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: 87393904
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: skala architecture (bygherrerådgiver)
Registreringsnummer: 14842985
Afdeling: Horsens
Postadresse: Rædersgade 3
By: Horsens
Postnummer: 8700
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Enhed: Jacob Feldthaus
Telefon: 23863633
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation med ansvar for klager
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: af6579d8-ab7a-4159-8695-b9a07afd32a9 - 01
Formulartype: Konkurrencevilkår
Bekendtgørelsestype: Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 04/02/2025 20:11:49 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 80762-2025
EUT-S-nummer: 26/2025
Offentliggørelsesdato: 06/02/2025