1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Energinet Systemansvar A/S
Køberens retlige status: Offentlig virksomhed
Den ordregivende enheds aktiviteter: Produktion, transport eller distribution af gas eller varme
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Call for tender under the SQS 239894 - Cat. 4 - Geotechnical, hydrological and geophysical site investigation – Danish Hydrogen Backbone (DHB)
Beskrivelse: The scope of service includes performance of site investigations for pipeline installation in excavated trenches and trenchless installation. The assignment is divided into four Lots. The lot-structure of the first three Lots (Lot 1-3) is geographically determined. Lot 4 is a geophysical survey which cower the whole distance from Fredericia to Lille Torup. Applicable lots: • Lot 1: Fredericia – Esbjerg (range: 76 km) • Lot 2: Esbjerg – Idomlund (range: 110 km) • Lot 3: Idomlund – Lille Thorup (range: 89 km) • Lot 4: Geophysics on Lot 1-3 See for more details in the tender material.
Identifikator for proceduren: 08cf8f0a-5801-491a-8d50-6354edc32343
Intern ID: 24/08656
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71351200 Geologisk og geofysisk rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 71332000 Geoteknisk ingeniørvirksomhed, 71351210 Geofysisk rådgivningvirksomhed, 71351220 Geologisk rådgivning
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Sydjylland (DK032)
Land: Danmark
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 50 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: In continuation of the political announcements on 31.01.2025 regarding the re-scoping of the project on the Danish Hydrogen Backbone, Energinet has decided to cancel this tender, as it is clear in this connection that the prerequisites for the partial agreements on Lot 1-4 in the tender material are no longer present.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0000
Titel: Call for tender under the SQS 239894 - Cat. 4 - Geotechnical, hydrological and geophysical site investigation – Danish Hydrogen Backbone (DHB)
Beskrivelse: The scope of service includes performance of site investigations for pipeline installation in excavated trenches and trenchless installation. The assignment is divided into four Lots. The lot-structure of the first three Lots (Lot 1-3) is geographically determined. Lot 4 is a geophysical survey which cower the whole distance from Fredericia to Lille Torup. Applicable lots: • Lot 1: Fredericia – Esbjerg (range: 76 km) • Lot 2: Esbjerg – Idomlund (range: 110 km) • Lot 3: Idomlund – Lille Thorup (range: 89 km) • Lot 4: Geophysics on Lot 1-3 See for more details in the tender material.
Intern ID: 24/08656
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71351200 Geologisk og geofysisk rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 71332000 Geoteknisk ingeniørvirksomhed, 71351210 Geofysisk rådgivningvirksomhed, 71351220 Geologisk rådgivning
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Sydjylland (DK032)
Land: Danmark
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 50 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Yderligere oplysninger: In continuation of the political announcements on 31.01.2025 regarding the re-scoping of the project on the Danish Hydrogen Backbone, Energinet has decided to cancel this tender, as it is clear in this connection that the prerequisites for the partial agreements on Lot 1-4 in the tender material are no longer present.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Complaints regarding a candidate not being pre-qualified must be filed with The Complaints Board for Public Procurement within 20 calendar days starting the day after the contracting authority has sent notification to the candidates involved, provided that the notification includes a short account of the relevant reasons for the decision. Other complaints must be filed with The Complaints Board for Public Procurement within: 1. 45 calendar days after the contracting authority has published a contract award notice in the Official Journal of the European Union (with effect from the day following the publication date); 2. 30 calendar days starting the day after the contracting authority has informed the tenderers in question, that the contracting authority has entered a contract based on a framework agreement through reopening of competition or a dynamic purchasing system, provided that the notification includes a short account of the relevant reasons for the decision; 3. 6 months starting the day after the contracting authority has sent notification to the candidates/tenderers involved that the contracting authority has entered into the framework agreement, provided that the notification included a short account of the relevant reasons for the decision.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Energinet Systemansvar A/S
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: Energinet Systemansvar A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSender: Mercell Holding ASA
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0000
Status for udvælgelse af vinder: Der er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinder: Afgørelse truffet af køber på grund af ændrede behov
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud, for hvilke det ikke er verificeret, om de er antagelige eller uantagelige
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Energinet Systemansvar A/S
Registreringsnummer: 39314959
Postadresse: Tonne Kjærsvej 65
By: Fredericia
Postnummer: 7000
Landsdel (NUTS): Sydjylland (DK032)
Land: Danmark
Enhed: Procurement - S
Telefon: +45 70 10 22 44
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72 40 56 00
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsen Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 046aa831-e022-4ad4-8dd3-9ba864c361eb - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 06/02/2025 08:07:18 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 06/02/2025 08:30:42 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: engelsk
Bekendtgørelsesnummer: 86180-2025
EUT-S-nummer: 27/2025
Offentliggørelsesdato: 07/02/2025