1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: fsb
Køberens retlige status: Offentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Boliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Indgåelse af købsaftale, samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale vedrørende Følager
Beskrivelse: Udvikleren FB Følager ApS påtænker at opføre byggeri på en del af matr.nr. 2121, Valby, beliggende Følager 2 i Københavns Kommune, bestående af almene familie- og ungdomsboliger på forventeligt 2.763 m2 (Boligorganisationens Byggeri), som er en del af et større byggeforetagende i området, som omfatter opførelsen af forskellige boligtyper/byggeri inklusive en række fællesanlæg, herunder fællesarealer og parkering. fsb har fået tilbud om at købe en ejerlejlighed på matr.nr. 2121, Valby, beliggende Følager 2 i Københavns Kommune af Udvikleren. Der indgås både en købsaftale, en samarbejdsaftale og en totalentrepriseaftale mellem FB Følager ApS og fsb. Udvikleren udvikler og opfører de almene boliger i overensstemmelse med almenboliglovens § 116.
Identifikator for proceduren: 366441e6-5d4d-4297-88c8-9394cfc4655e
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 70120000 Køb og salg af fast ejendom
2.1.2.
Udførelsessted
By: Valby
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Indgåelse af købsaftale, samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale vedrørende Følager
Beskrivelse: Indgåelse af købsaftale, samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale vedrørende Følager
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I tilfælde hvor ordregiver forud for kontraktindgåelse har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, hvoraf det fremgår, at ordregiver agter at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, og denne bekendtgørelse indeholder en begrundelse for ordregivers beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, og når kontrakten ikke er indgået inden udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort, skal klage i forbindelse med ordregivers beslutning om, at ordregiver har til hensigt at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har offentliggjort en bekendtgørelse om, at ordregiver har indgået en kontrakt, jf. lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer) § 7, stk. 3 (loven kan hentes på www.retsinformation.dk).
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 60 000 000,00 DKK
Direkte tildeling:
Begrundelse for direkte tildeling: Kontrakter, som ikke vedrører bygge- og anlægsarbejder, levering af varer eller tjenesteydelser
Anden begrundelse: For en beskrivelse af projektet henvises til afsnit 2.1. fsbs, (Boligorganisationen) køb af ejerlejligheden fra FB Følager ApS (Udvikleren) er over tærskelværdien for bygge og anlægsarbejder i udbudslovens (LBK nr. 10 af 06/01/2023), jf. udbudslovens § 6, og indkøbet skal derfor behandles efter reglerne i udbudsloven. Købet er dog undtaget udbudspligt efter udbudsloven, da køb af fast ejendom er undtaget udbudspligt, jf. udbudslovens § 21, og fordi opførelsen af Boligorganisationens byggeri ikke kategoriseres som skræddersyet byggeri. Bygge og anlægsarbejderne i forbindelse med opførelsen af Boligorganisationens byggeri er ikke specificeret af fsb, og fsb, har ikke afgørende indflydelse på arbejdets art eller projektering. Aftalen med Udvikleren er derfor i dette tilfælde ikke omfattet af udbudspligten. Udvikleren har på forhånd lavet et overordnet projekt for byggeriet, dets arkitektoniske udtryk og omtrentlige størrelse. Ejendommen og dens placering er givet på forhånd af det samlede projekt og de planmæssige rammer, og fsb har ikke indflydelse på hverken placering eller det bygningsmæssige fodaftryk, ligesom de arkitektoniske hovedgreb ikke kan ændres. Boligorganisationens Byggeri er en del af et større byggeforetagende, som omfatter opførelsen af forskellige boligtyper/byggeri (projektet), og det samlede byggeri i området nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem Udvikleren og Boligorganisationen. Det er afgørende, at bebyggelsen på ejendommen fremstår med et ensartet, visuelt udtryk og sammenhængende arkitektur som den øvrige del af projektet, hvilket alene kan opnås ved en samlet opførelse af projektet. Det er ikke praktisk eller hensigtsmæssigt at gennemføre to separate byggesager, og Parterne er derfor enige om, at sammenhængen i projektet indebærer, at en tæt koordinering af projekteringen og opførelsen af projektet er helt afgørende for projektets gennemførelse.
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: fsb
By: København
Postnummer: 1550
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 50 89 72 99
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: FB Følager ApS
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +4572405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: 4e1e0868-7940-43d2-b883-bbba2d7d78bc - 01
Formulartype: Forudgående underretning om direkte tildeling
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bekendtgørelsesundertype: 25
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 06/02/2025 17:01:41 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 87553-2025
EUT-S-nummer: 28/2025
Offentliggørelsesdato: 10/02/2025