« Tilbage til oversigten over alle licitationer


30/2025
96056-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – A378-033 Udbygning af Valhøj skole
OJ S 30/2025 12/02/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnRødovre Kommune
E-mailrk@rk.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Køberen er en ordregivende enhed
Den ordregivende myndigheds aktivitetUddannelse
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelA378-033 Udbygning af Valhøj skole
BeskrivelseUdvidelse af Valhøj Skole i Rødovre med 5.725 m² og et tilhørende landskabsprojekt på 9.700 m². Projektet udbydes i hovedentreprise.
Identifikator for proceduren2eafd50f-a518-495e-a68e-32c76e9006c7
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseRødager Allé 102  
ByRødovre
Postnummer2610 Rødovre
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Yderligere oplysningerValhøj Skole
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms150 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/23/EU
Tilbudsloven -
Projektet udbydes i hovedentreprise efter proceduren ’begrænset udbud’. Først gennemføres en prækvalifikation, hvor højest 5 ansøgere udvælges og opfordres til at afgive tilbud. For at ansøge om prækvalifikation, skal ansøger aflevere ESPD i udfyldt stand og iht. kravene oplyst i denne udbudsbekendtgørelse.
Udbudsproceduren gennemføres via webportalen www.byggeprojekt.dk. Hvor det samlede projektmateriale kan tilgås. For at ansøge om prækvalifikation, skal ansøger aflevere ESPD i udfyldt stand og iht. kravene oplyst i denne udbudsbekendtgørelse.
Spørgsmål til udbuddet og udbudsmaterialet skal stilles via www.byggeprojekt.dk, hvor svar samt rettelsesblade vil blive gjort tilgængelige. Ansøgerne har selv ansvar for at holde sig orienteret om evt. supplerende materiale, spørgsmål og svar, og bør derfor tilgå portalen løbende. Ved tekniske spørgsmål til udbudsplatformen om f.eks. upload, adgang og lign. kontaktens Byggeprojekt.dk support.
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelA378-033 Udbygning af Valhøj skole
BeskrivelseValhøj Skole i Rødovre, som er opført i 1957, skal udvides med 5.725 m². Udvidelsen fordeler sig på 2 fritstående bygninger; udskoling og multihal og får et helt anderledes udtryk end eksisterende bygninger. De nye bygninger omgives af et solidt og varieret landskabsprojekt med forskellige zoner, som henvender sig til de målgrupper det servicerer. Landskabsprojektet breder sig også ind i dele af den eksisterende skole. Landskabsprojektet er et vigtigt element for ordregiver, og tilbudsgivers erfaring inden for dette område skal fremgå af anmodning om prækvalifikation. For at få plads til denne udvidelse, er ordregiver allerede nu i gang med at nedrive en del af de sydvestlige bygninger.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseValhøj Skole Rødager Allé 102  
ByRødovre
Postnummer2610
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato10/02/2025
Varigheds slutdato19/06/2025
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms150 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)nej
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierUdbudsdokumentBekendtgørelse
KriteriumAndre økonomiske eller finansielle krav
BeskrivelseAnsøger skal via ESPD oplyse, at ansøger ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i Udbudsloven § 137. ESPD dokumentet skal udfyldes digitalt og afleveres underskrevet i pdf­-format som foreløbig dokumentation af Egnethed og udelukkelsesgrunde. Kriterium: Udfyldt ESPD afleveres

KriteriumAndre økonomiske eller finansielle krav
BeskrivelseAnsøger skal de seneste 3 regnskabsår have en gennemsnitlige årsomsætning på min. 350 mio. kr. Ansøger skal have en soliditetsgrad på 25 % eller derover de seneste 3 regnskabsår. Ansøger skal I ESPD'en oplyse årsomsætning inden for de snesete 3 regnskabsår. Hvis ansøger baserer sin ansøgning på andre enheders økonomiske eller finansielle kapacitet, skal ansøger også fremlægge følgende dokumenter for den virksomhed hvis formåen ansøger baserer sig på: ­ Støtteerklæring eller anden dokumentation, der godtgør at ansøger faktisk råder over denne virksomheds økonomiske og finansielle formåen, og at virksomheden er juridisk forpligtet over for ansøger. ­ En udfyldt ESPD, som godtgør at virksomheden ikke er omfattet af Udbudslovens §137. Kriterium: Det afleveret materialet dokumenterer at de angivet kriterier er overholdt.

KriteriumReferencer på specificerede arbejder
BeskrivelseHvis ansøger baserer sin ansøgning på andre enheders tekniske og faglige kapacitet, skal ansøger også fremlægge følgende dokumenter for den virksomhed hvis formåen ansøger baserer sig på: ­ Støtteerklæring eller anden dokumentation, der godtgør at ansøger faktisk råder over denne virksomheds økonomiske og finansielle formåen, og at virksomheden er juridisk forpligtet over for ansøger. ­ En udfyldt ESPD, som godtgør at virksomheden ikke er omfattet af Udbudslovens §137. Ansøger skal via ESPD'et oplyse referencer over udvalgte byggeprojektet og anlægsprojekter. pr. ansøger må der maksimalt afleveres: 4 referencer for projekter af sammenlignelig karakter inden for byggeri, som det udbudte. 2 referencer for udførte projekter af sammenlignelig karakter inden for landskabsarbejde, som det udbudte leveret af hovedentreprenørens gartnerentreprise. Hovedentreprenøren kan aflevere gartnerreferencer udført i egenproduktion eller der kan leveres referencer for en underentreprenør, som skal levere gartnerarbejderne (i så fald skal underentreprenøren aflevere udfyldt ESPD) Referenceprojekterne må ikke være ældre end 5 år fra afleveringstidspunkt, og skal indeholde oplysninger om: » Sagsnavn » Bygherre » Kontraktperiode » Kontraktsum » Entrepriseform (hoved ­ , under­ eller totalentreprise.) » Entreprenørens leverancer på sagen (kort) » Angivelse af evt. egenproduktion på sagen Referencerne kan vedlægges som bilag til ESPD'et. Ansøger skal minimum levere 1 reference inden for undervisnings­ og/eller institutionsbyggeri. 1 reference inden for landskabsbearbejdning leveret af hovedentreprenørens gartnerentreprise. Vurdering: For referenceprojekter iht. den udbudte hovedentreprise tillægges det særligt værdi, at tilbudsgiver har en eller flere fag i egenproduktion. Ved byggeprojekter af sammenlignelig karakter, lægges der vægt på sammenlignelighed i forhold til byggeriet anvendelse, projektets kompleksitet og anlægsøkonomi for hhv. bebyggelse og anlægs-/gartnerarbejder. Herunder: >Nybyg af undervisningsbyggeri. >Byggeri hvis økonomiske størrelse svarer til det udbudte. >Byggeri hvis størrelse og kompleksitet svare til det udbudte. >Varetagelse af hoved- og/eller totalentreprise, begge entrepriseformer med egenproduktion. Ved sammenlignelige projekter for landskabsarbejder forstås: >landskabsarbejder i samme størrelsesorden, som det udbudte. >landskabsarbejder i nær tilknytning eller i forlængelse af undervisningsbyggeri. >landskabsarbejder til friarealer i nær tilknytning eller i forlængelse af byggeri. >Belægnings- og beplantningsarbejder. >anlæg af friarealer omkring bygninger i drift.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnLaveste pris
BeskrivelseLaveste pris
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Sprog, som udbudsdokumenterne er officielt tilgængelige pådansk
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelseIkke tilladt
Begrundelse for, hvorfor elektronisk indgivelse ikke er muligVærktøjer, anordninger eller filformater, der er ikke er almindeligt tilgængelige
BeskrivelseAnsøgnings- og tilbudsmateriale afleveres via projektweb
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Alternative tilbudIkke tilladt
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseEndnu ikke kendte
Elektronisk faktureringIkke tilladt
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mæglingKlagenævnet for udbud
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: En klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal indgives til klagenævnet for udbud inden for 20 kalenderdage.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføresRødovre Kommune
Webadresse for miljølovgivning: www.rk.dk
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføresRødovre Kommune
Webadresse for beskæftigelseslovgivning: www.rk.dk
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenDOMINIA A/S
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineDOMINIA A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneDOMINIA A/S
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelseDOMINIA A/S
Organisation, der behandler tilbudDOMINIA A/S
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnRødovre Kommune
Registreringsnummer65307316
AfdelingRødovre Kommune
PostadresseRødovre Parkvej 150
ByRødovre Kommune
Postnummer2610 Rødovre
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailrk@rk.dk
Telefon36377000
Internetadressewww.RK.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføres
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0002
Officielt navnDOMINIA A/S
Registreringsnummer12888678
PostadresseVed Vesterport 6
ByKøbenhavn
Postnummer1612
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedJacob Valeur Andersen
E-mailudbud@dominia.dk
Telefon+45 33434500
Internetadressewww.DOMINIA.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelse
Organisation, der behandler tilbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Tolboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedOrganisation med ansvar for klager
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDb6558917-7ea3-4ec6-8802-0b96041411c3  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype19
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen11/02/2025 06:51:24 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer96056-2025
EUT-S-nummer30/2025
Offentliggørelsesdato12/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer