See the notice on TED website
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Folketinget
Køberens retlige status: Central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Udbud af rammeaftale om ventilations-, køle- og vvs-arbejder i Folketinget.
Beskrivelse: Dette udbud omhandler en rammeaftale om ventilations-, køle- og vvs-arbejder i Folketinget. Udbuddet er opdelt i 2 delaftaler: 1) ventilation og køl og 2) vvs. Arbejderne indeholder ydelser indenfor disse fag og består hovedsageligt af drift og vedligeholdelsesopgaver og mindre nyinstallationer.
Identifikator for proceduren: fdca6ad9-73b9-4b2d-84a4-6541772b7de2
Tidligere bekendtgørelse: 3db261ae-13cd-46ef-af1a-fed877290f6f-01
Intern ID: 373158
Udbudsprocedure: Begrænset
Proceduren er en hasteprocedure: nej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Supplerende kontrakttype: Varer
Primær klassifikation (cpv): 50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
Supplerende klassifikation (cpv): 45330000 Blikkenslagerarbejde, 45331000 Installation af varme-, ventilations- og klimaanlæg, 45331200 Installation af ventilations- og klimaanlæg, 45331210 Arbejde i forbindelse med ventilationsanlæg, 45331230 Installation af køleanlæg, 50700000 Reparation og vedligeholdelse af installationer i bygninger, 50730000 Reparation og vedligeholdelse af køleanlæg
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Christiansborg Slot 1
By: København K
Postnummer: 1240
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 10 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi: 14 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Yderligere oplysninger: Deltagelse i udbuddet kan kun ske elektronisk via ordregivers anvendte elektroniske udbudssystem. For at få adgang til udbudsmaterialet, skal ansøger være registreret eller registrere sig som bruger. Såfremt ansøgningen indeholder flere udgaver (versioner) af det samme dokument, vil den seneste uploadede udgave være den gældende. Al kommunikation i forbindelse med udbudsproceduren, herunder spørgsmål og svar, skal ske via det elektroniske udbudssystem. For information vedrørende spørgsmål og svar henvises til udbudsbetingelserne og bilag B. Interesserede bedes holde sig orienteret via det elektroniske udbudssystem. Såfremt ansøger oplever problemer med systemet, kan support kontaktes på mail, dksupport@eu-supply.com, eller telefon, (+45) 70 20 80 14. Ansøger skal som sin ansøgning indgive et ESPD som et foreløbigt bevis for de i udbudslovens § 148, stk. 1, nr. 1-3, nævnte forhold. Det er ikke nødvendigt for ansøger at underskrive sit ESPD-dokument. Ved en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium), skal der indgives et særskilt ESPD for hver af de deltagende økonomiske aktører. Såfremt ansøger er en sammenslutning af virksomheder, skal hver deltagers ESPD-dokument være underskrevet af den pågældende deltager. Det er ikke nødvendigt for den ledende ansøger, der indgiver ansøgningen, at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt ansøgeren baserer sig på andre enheders formåen, skal der indgives et ESPD for hver af de enheder, som denne baserer sig på, og ESPD dokumentet skal være underskrevet af den støttende enhed. Inden tildelingsbeslutningen skal den tilbudsgiver, som ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til, fremlægge dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD i henhold til udbudslovens §§ 151-152, jf. § 153. Ansøgeren skal ligeledes indlevere en støtteerklæring, hvori den eller de enheder, som ansøgeren baserer sig på, erklærer at være solidarisk ansvarlig med ansøger, såfremt denne bliver tildelt kontrakten. Skabelonen fremgår som bilag til udbudsbetingelserne. Det bemærkes at, der er anført et skøn over den forventede samlede kontraktsum for alle delkontrakter i aftalens fulde løbetid, inklusive prisen for alle optioner og forlængelser. Der er ligeledes under hver delkontrakt anført et skøn over den forventede samlede kontraktsum for den enkelte delkontrakt i delkontraktens fulde løbetid. Skønnet for de enkelte delkontrakter er baseret på ordregivers erfaringer. I ansøgning om prækvalifikation skal ansøgeren angive, hvorvidt ansøgningen gælder delkontrakt 1, 2 eller alle delkontrakter. Hvis dette ikke er angivet, anses ansøgningen at gælde alle delkontrakter. Vurderingen af ansøgningerne til henholdsvis delkontrakt 1 og delkontrakt 2 vil foregå uafhængigt. En ansøger kan således prækvalificeres til den ene delkontrakt uden nødvendigvis også at blive prækvalificeret til den anden delkontrakt. Hver ansøger kan alene indgive én ansøgning om prækvalifikation pr. delkontrakt. De nærmere betingelser for tilbudsgivning fremgår af udbudsmaterialet. Forskellen på den anslåede værdi og den maksimale værdi er begrundet i usikkerheden om de enkelte rammeaftalers (delkontrakters) endelige værdi. Den anslåede værdi er således udtryk for ordregivers skøn over det forventede træk på rammeaftalen, mens den maksimale værdi udtrykker den højeste anslåede værdi af samtlige kontrakter, der skal leveres inden for rammeaftalens løbetid. Der er herved taget højde dels for ordregivers forventninger baseret på et mest sandsynligt træk på rammeaftalen, dels for den forventede usikkerhed, der er forbundet med dette skøn. I forhold til den anslåede værdi gøres der særligt opmærksom på, at tilbudsgiver ikke er garanteret noget mindstetræk på rammeaftalen, og det anførte skøn indebærer ikke et tilsagn fra ordregiver om et mindstetræk på rammeaftalen. Ordregiver vil udvælge det anførte antal ansøgere/tilbudsgivere i henhold til udvælgelseskriterierne anført i nærværende udbudsbekendtgørelse, medmindre der ikke modtages mere end dette antal konditionsmæssige ansøgninger. Der tildeles maksimalt 1 leverandør på hver delaftale.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Delaftale 1
Beskrivelse: Delaftale 1 ventilation og køl
Intern ID: 373158-1
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Supplerende kontrakttype: Varer
Primær klassifikation (cpv): 50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
Supplerende klassifikation (cpv): 45330000 Blikkenslagerarbejde, 45331000 Installation af varme-, ventilations- og klimaanlæg, 45331200 Installation af ventilations- og klimaanlæg, 45331210 Arbejde i forbindelse med ventilationsanlæg, 45331230 Installation af køleanlæg, 50700000 Reparation og vedligeholdelse af installationer i bygninger, 50730000 Reparation og vedligeholdelse af køleanlæg
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Christiansborg Slot 1
By: København K
Postnummer: 1240
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 48 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser: 2
Yderligere oplysninger om fornyelser: Den anførte varighed er inkl. 2 x 12 måneders forlængelser.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 6 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi: 8 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Yderligere oplysninger: Der tildeles 1 leverandør på hver delaftale.
5.1.7.
Strategiske udbud
Grønne udbudskriterier: Andre kriterier for grønne offentlige udbud
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Pris
Beskrivelse: jf. udbudsdokumenter
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 35,00
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Kvalitet
Beskrivelse: jf. udbudsdokumenter
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 55,00
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Bæredygtighed
Beskrivelse: jf. udbudsdokumenter
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 10,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer), skal klage indgives til Klagenævnet for Udbud inden følgende klagefrister: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, og udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er klfu@naevneneshus.dk. Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på https://naevneneshus.dk/start-dinklage/ klagenaevnet-for-udbud/vejledning/.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Folketinget
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: Folketinget
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontrakten: Folketinget
TED eSender: Mercell Holding ASA
5.1.
Delkontrakt: LOT-0002
Titel: Delaftale 2
Beskrivelse: Delaftale 2 vvs
Intern ID: 373158-2
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Supplerende kontrakttype: Varer
Primær klassifikation (cpv): 50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
Supplerende klassifikation (cpv): 45330000 Blikkenslagerarbejde, 45331000 Installation af varme-, ventilations- og klimaanlæg, 45331200 Installation af ventilations- og klimaanlæg, 45331210 Arbejde i forbindelse med ventilationsanlæg, 45331230 Installation af køleanlæg, 50700000 Reparation og vedligeholdelse af installationer i bygninger, 50730000 Reparation og vedligeholdelse af køleanlæg
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Christiansborg Slot 1
By: København K
Postnummer: 1240
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 48 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser: 2
Yderligere oplysninger om fornyelser: De anførte varighed er inkl. 2 x 12 måneders forlængelser.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 4 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi: 6 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Yderligere oplysninger: Der tildeles 1 leverandør på hver delaftale.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Pris
Beskrivelse: jf. udbudsdokumenter
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 35,00
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Kvalitet
Beskrivelse: jf. udbudsdokumenter
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 55,00
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Bæredygtighed
Beskrivelse: jf. udbudsdokumenter
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 10,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer), skal klage indgives til Klagenævnet for Udbud inden følgende klagefrister: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, og udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er klfu@naevneneshus.dk. Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på https://naevneneshus.dk/start-dinklage/ klagenaevnet-for-udbud/vejledning/.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontrakten: Folketinget
TED eSender: Mercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 10 000 000,00 DKK
Rammeaftalernes maksimumværdi i denne bekendtgørelse: 14 000 000,00 DKK
Rammeaftalernes anslåede værdi: 10 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
Rammeaftale:
Den maksimale værdi for rammeaftalen: 8 000 000,00 DKK
Revurderet værdi af rammeaftalen: 6 000 000,00 DKK
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: E. Klink A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: 373158
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 6 000 000,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnet: ja
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: 373158-1
Titel: Rammeaftale delaftale 1
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 05/12/2024
Dato for indgåelse af kontrakten: 18/12/2024
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftale: ja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen: 493469-2024
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Folketinget
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 2
Udvalg af tilbud:
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi: 60 860,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi: 73 320,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0002
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
Rammeaftale:
Den maksimale værdi for rammeaftalen: 6 000 000,00 DKK
Revurderet værdi af rammeaftalen: 4 000 000,00 DKK
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Bravida Danmark A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: 373158
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0002
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: 373158-2
Titel: Rammeaftale delaftale 2
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 04/12/2024
Dato for indgåelse af kontrakten: 18/12/2024
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftale: nej
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Folketinget
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 2
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Folketinget
Registreringsnummer: 55494312
Postadresse: Christiansborg Slot 1
By: København K
Postnummer: 1218
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: FT - Britt Engdal Hansen
Telefon: +45 33373713
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: E. Klink A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Lille virksomhed
Registreringsnummer: 33063415
Postadresse: Dybendal Alle 10
By: Glostrup
Postnummer: 2630
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Telefon: 44912891
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Bravida Danmark A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Mikrovirksomhed, lille eller mellemstor virksomhed
Registreringsnummer: 14769005
Postadresse: Park Alle 373
By: Brøndby
Postnummer: 2605
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Telefon: 43221100
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0002
8.1.
ORG-0006
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: 53ee5da8-bb8c-434a-b114-3f21617ba472 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 14/02/2025 10:01:14 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 14/02/2025 10:08:45 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 106407-2025
EUT-S-nummer: 33/2025
Offentliggørelsesdato: 17/02/2025