1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: RandersBolig
Køberens retlige status: Offentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Boliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Boligforeningen Kronjylland afd. 27, Skansegaarden Vorup
Beskrivelse: Nærværende udbudsbetingelser gælder for prækvalifikationen for udbud af hovedentreprise ifm. realisering af helhedsplan for renovering af Afdeling 27 i Boligforeningen Kronjylland (tidligere Vorup BF afd. 27-35). I forbindelse med helhedsplanen sammenlægges de 9 afdelinger til én afdeling, som består af flere bygningsafsnit opført fra 1947 til 1969. I forbindelse med renoveringen vil de oprindelige 436 boliger blive reduceret til 423 lejemål med varieret indretning. Projektet vedrører almene boliger og gennemføres med offentlig støtte. Opgaven er underlagt den for sådanne sager gældende lovgivning med tilhørende cirkulærer og vejledninger.
Identifikator for proceduren: 95b18766-ed01-47f0-b423-c58fdd075225
Tidligere bekendtgørelse: 693231-2023
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: En økonomisk aktør udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134, a, stk. 1, 135, stk. 1-3 og § 136, stk. 1, nr. 1.-4. Endvidere udelukkes en økonomisk aktør fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137 stk. 1, nr. 1) og 2). En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0000
Titel: Boligforeningen Kronjylland afd. 27, Skansegaarden Vorup
Beskrivelse: Hovedentrepriseudbuddet for renoveringen af Afdeling 27 i Boligforeningen Kronjylland gennemføres som et udbud med forhandling efter Udbudslovens §§ 61-66. Reduktion/Shotlisting af tilbudsgivere under tilbudsfasen: Såfremt Bygherre vurderer det hensigtsmæssigt i forhold til dels at minimere transaktionsomkostninger for såvel tilbudsgiverne som Bygherre og dels i forhold til at sikre fortsat tilstrækkelig konkurrence, vil Bygherre forbeholde sig retten til at foretage reduktion af antallet af tilbudsgivere. (såkaldt Reduktion/shortlisting). Reduktion vil kunne finde sted i to situationer: 1. Dels efter aflevering af det indledende tilbud. Det vil sige, at antallet af tilbudsgivere kan reduceres inden forhandlingsfasen. Reduktion vil i givet fald ske på baggrund af et afgivet skriftligt tilbud og i henhold til de angivne tildelingskriterier, hvor 1 eller 2 tilbudsgivere, der har opnået de laveste samlede point på baggrund af evalueringen af det indledende tilbud. 2. Dels efter aflevering af et reviderede tilbud (tilbudsafgivelse nr. 2). Dog vil antallet af tilbudsgivere i givet fald kun reduceres med 1 tilbudsgiver i denne situation. Såfremt forhandlingsprocessen måtte udvikle sig til at indebære yderligere forhandlingsrunder, vil en sådan udskillelse kunne foretages efter yderligere, reviderede tilbud (tilbudsafgivelse nr. 2, nr. 3, etc.) frem mod Bygherres anmodning om fremsendelse af endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele kontrakten efter det indledende tilbud. Der ydes ikke vederlag for deltagelse i udbuddet.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 36 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Kvalitet
Beskrivelse: Organisation
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 10,00
Kriterium:
Type: Kvalitet
Beskrivelse: Tids- og procesplan
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 20,00
Kriterium:
Type: Pris
Beskrivelse: Pris
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 70,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Oplysninger om klagefrister: Klage over prækvalifikation skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage efter, at ordregiver har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 7, stk. 1, i Lov for Klagenævnet for Udbud. Klage over tildeling skal ske senest 45 dage efter tildelingens annoncering i TED. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har foretaget underretning. Ovenstående gælder også for sagsanlæg ved domstolene om, at de regler, der er nævnt i Lov om Klagenævnet for Udbud er overtrådt, og sagsøgeren ikke forinden har indgivet klage til Klagenævnte for Udbud herom. Klager skal skriftligt informere den ordregivende myndighed om indgivet klage senest samtidig med, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud. Klagen skal angive, om den er indgivet i standstill-perioden. Hvis klagen ikke indgives i standstill-perioden, skal det angives, om der er anmodet om opsættende virkning. Klage skal vedlægges et klagegebyr på DKK 20.000. Vejledning om klage til Klagenævnet for Udbud findes på Klagenævnet for udbuds hjemmeside, jf. Udbudsbekendtgørelsen afsnit VI.4.1)
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Klagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Klagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten: RandersBolig
Organisation, der udfører betalingen: RandersBolig
Organisation, der underskriver kontrakten: RandersBolig
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 461 558 755,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0000
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Arne Andersen Vrå A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Boligforeningen Kronjylland afd. 27, Skansegaarden Vorup
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0000
Værdien af tilbuddet: 461 558 755,00 DKK
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Boligforeningen Kronjylland afd. 27, Skansegaarden Vorup
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 10/07/2024
Dato for indgåelse af kontrakten: 16/10/2024
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: RandersBolig
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: RandersBolig
Registreringsnummer: 18997819
Postadresse: Marsvej 1
By: Randers
Postnummer: 8960
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Enhed: Camilla Lodberg Jensen
Telefon: +45 2537426
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Arne Andersen Vrå A/S
Registreringsnummer: 27083455
Postadresse: Nordre Ringvej 7
By: Vrå
Postnummer: 9760
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
Telefon: +45 98981964
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 0c0a8cd6-425f-482f-b33c-882d64501353 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 17/02/2025 10:37:06 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 108587-2025
EUT-S-nummer: 34/2025
Offentliggørelsesdato: 18/02/2025