« Tilbage til oversigten over alle licitationer


38/2025
120175-2025 - Resultater
Danmark – Indsamling af husholdningsaffald – Tildelingsbekendtgørelse ifbm. EU udbud af dagrenovation, storskrald, haveaffald og juletræer i Egedal Kommune (genudbud)
OJ S 38/2025 24/02/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen - Meddelelse om ændring
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnEgedal Kommune
E-mailudbud@egekom.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelTildelingsbekendtgørelse ifbm. EU udbud af dagrenovation, storskrald, haveaffald og juletræer i Egedal Kommune (genudbud)
BeskrivelseEgedal Kommune har tildelt kontrakten om indsamling og transport af:Dagrenovation, dvs. henholdsvis Mad- og RestaffaldStorskraldHaveaffaldJuletræerUdbuddet blev gennemført som et offentligt udbud med tildelingskriteriet ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”, og der blev efter endt udbudsproces indgået kontrakt med Remondis A/S.Kontraktstart er 1. august 2022.
Identifikator for procedurend521b597-6dbf-4d52-b559-43485baab7b4
Tidligere bekendtgørelse084992-2022
Intern ID22/2343
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet blev gennemført i henhold til Udbudslovens afsnit II (Lov nr. 1564 af 15/12/2015 med senere ændringer). Det kan bemærkes, at Egedal Kommune tidligere havde udbudt opgaven ved udbudsbekendtgørelse 2021/S 242-638210, men dette udbud blev annulleret, da kommunen ikke modtog konditionsmæssige tilbud, jf. udbudsbekendtgørelse 2022/S 020-048590.Egedal Kommune iværksatte umiddelbart herefter en markedsdialog, for at få afklaret årsagerne for at der ikke indkom nogen konditionsmæssige tilbud. På baggrund af disse drøftelser med markedet er udbudsmaterialet justeret og genudbudt.Af væsentlige ændringer i genudbudsmaterialet skal disse nævnes:Evalueringsmodellen er ændret.Fristen for hvornår den endelige vognpark skal være i drift er ændret.Det er i nærværende udbud muligt for renovatøren at anvende dieselbiler, under forudsætning af at disse tankes med og kører på HVO-diesel.Tømningstiden er udvidet til 6-20.Kontraktens længde er forlænget, således at kontraktperioden er 8 år med mulighed for forlængelse i yderligere 2 x 1 år.Kontraktens længde er fastsat til op til 10 år, med en overgangsperiode, således at det er først pr. 1. april 2024, at tilbudsgiver skal have den endelige vognpark idriftsat.Der blev stillet krav om at tilbudsgivere skal køre CO2-neutralt i Egedal Kommune. Dvs. at renovatøren skal kunne dokumentere, at kørslen i Egedal Kommune i forbindelse med indsamling og transport af dagrenovation, storskrald, haveaffald og juletræer, kan betragtes som CO2-neutral. Dvs. at indsamlingskøretøjer skal enten køre på et drivmiddel, der anses for CO2-neutralt i sig selv, jf. Energistyrelsens Energistatistik, eller renovatøren skal foretage CO2-kompensation for den CO2 som udledes i forbindelse med kørslen.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90511200 Indsamling af husholdningsaffald
Supplerende klassifikation (cpv): 90511000 Indsamling af affald, 90512000 Transport af affald
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms146 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelTildelingsbekendtgørelse ifbm. EU udbud af dagrenovation, storskrald, haveaffald og juletræer i Egedal Kommune (genudbud)
BeskrivelseEgedal Kommune har tildelt kontrakten om indsamling og transport af:Dagrenovation, dvs. henholdsvis Mad- og RestaffaldStorskraldHaveaffaldJuletræerUdbuddet blev gennemført som et offentligt udbud med tildelingskriteriet ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”, og der blev efter endt udbudsproces indgået kontrakt med Remondis A/S.Kontraktstart er 1. august 2022.
Intern ID22/2343
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90511200 Indsamling af husholdningsaffald
Supplerende klassifikation (cpv): 90511000 Indsamling af affald, 90512000 Transport af affald
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms146 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.7.
Strategiske udbud
Udbuddet falder ind under anvendelsesområdet for Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/33/EF (direktivet om renere køretøjer)
Retsgrundlaget fra direktivet om renere køretøjer der fastslår, hvilken kontraktype, der medfører direktivets anvendelseAnden tjenesteydelseskontrakt
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
NavnVognpark
BeskrivelseVognpark
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi25
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi50
Kriterium
TypeKvalitet
NavnKvalitet i opgaveløsning og serviceniveau
BeskrivelseKvalitet i opgaveløsning og serviceniveau
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi25
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenEgedal Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineEgedal Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontraktenEgedal Kommune
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse146 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnREMONDIS A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorKontrakt om dagrenovation
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet146 000 000,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten263216-2022
TitelTildelingsbekendtgørelse ifbm. EU udbud af dagrenovation, storskrald, haveaffald og juletræer i Egedal Kommune (genudbud)
Dato for indgåelse af kontrakten15/03/2022
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenEgedal Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Retsgrundlaget fra direktivet om renere køretøjer der fastslår, hvilken kontraktype, der medfører direktivets anvendelseAnden tjenesteydelseskontrakt
Kategori af køretøjLastbil (N2-N3)
Antallet af alle køretøjer, der er omfattet af anvendelsesområdet for direktivet om renere køretøjer6
Antallet af renere køretøjer6
Antallet af tunge nulemissionskøretøjer0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnEgedal Kommune
Registreringsnummer29188386
PostadresseDronning Dagmars Vej 200
ByØlstykke
Postnummer3650
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
EnhedJura & Udbud
E-mailudbud@egekom.dk
Telefon7259 6000
Internetadressehttp://www.egedalkommune.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0004
Officielt navnREMONDIS A/S
Registreringsnummer19010007
ByBrøndby
Postnummer2605
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailudbud@egekom.dk
Telefon72596000
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
10. Ændring
Udgave af den foregående bekendtgørelse, der skal ændres263216-2022
Hovedårsagen til ændringenBerigtigelse – køber
BeskrivelseÆndringen vedrører tilføjelser af oplysninger om det samlede antal køretøjer, antal renere køretøjer og antal tunge nulemissionskøretøjer, som leverandøren anvender ved udførelse af de indgåede tjenesteydelser for kommunen.
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDee918a55-0998-46e1-8c8c-13d28836ca5e  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen20/02/2025 14:57:40 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)20/02/2025 14:58:03 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer120175-2025
EUT-S-nummer38/2025
Offentliggørelsesdato24/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer