« Tilbage til oversigten over alle licitationer


38/2025
121555-2025 - Forudgående underretning om direkte tildeling
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Indgåelse af købsaftale, samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale vedr. Låsby
OJ S 38/2025 24/02/2025
Bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBoligselskabet Domea Låsby, afdeling under stiftelse
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelIndgåelse af købsaftale, samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale vedr. Låsby
BeskrivelseUdvikleren Fink Ejendomme ApS påtænker at opføre byggeri beliggende matr.nr. 2f Låsby By, Låsby, bestående af blandet byggeri, herunder 22 almene boliger (Boligorganisationens Byggeri). Byggeriet er en del af et større byggeforetagende i området, som omfatter opførelsen af forskellige boligtyper/byggeri inklusive en række fællesanlæg såsom adgangsveje og fællesarealer. Boligselskabet Domea Låsby, afdeling under stiftelse har fået tilbud om at købe en del af matr.nr. 2f Låsby By, Låsby af Udvikleren. Der indgås både en købsaftale, en samarbejdsaftale og en totalentrepriseaftale mellem Fink Ejendomme ApS og Boligselskabet Domea Låsby, afdeling under stiftelse. Udvikleren udvikler og opfører de Boligorganisationens Byggeri i overensstemmelse med almenboliglovens § 116. Værdien oplyst i feltet "Værdien af alle kontrakter tildelt i denne meddelelse:" er inkl. moms.
Identifikator for proceduren19019680-7f2d-4aed-9f21-46fffd537fcb
UdbudsprocedureUdbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 70120000 Køb og salg af fast ejendom
2.1.2.
Udførelsessted
ByLåsby
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelIndgåelse af købsaftale, samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale vedr. Låsby
BeskrivelseIndgåelse af købsaftale, samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale vedr. Låsby
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 70120000 Køb og salg af fast ejendom
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I tilfælde hvor ordregiver forud for kontraktindgåelse har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, hvoraf det fremgår, at ordregiver agter at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, og denne bekendtgørelse indeholder en begrundelse for ordregivers beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, og når kontrakten ikke er indgået inden udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort, skal klage i forbindelse med ordregivers beslutning om, at ordregiver har til hensigt at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har offentliggjort en bekendtgørelse om, at ordregiver har indgået en kontrakt, jf. lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer) § 7, stk. 3 (loven kan hentes på www.retsinformation.dk).
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse42 074 419,00 DKK
Direkte tildeling
Begrundelse for direkte tildelingKontrakter, som ikke vedrører bygge- og anlægsarbejder, levering af varer eller tjenesteydelser
Anden begrundelseFor en beskrivelse af projektet henvises til afsnit 2.1. Boligselskabet Domea Låsby, afdeling under stiftelse (Boligorganisationen) betaling for tilvejebringelse af Boligorganisationens Byggeri fra Fink Ejendomme ApS (Udvikleren) er over tærskelværdien for bygge og anlægsarbejder i udbudslovens (LBK nr. 10 af 06/01/2023), jf. udbudslovens § 6, og indkøbet skal derfor behandles efter reglerne i udbudsloven. Køb af fast ejendom er dog undtaget udbudspligt, jf. udbudslovens § 21, og fordi opførelsen af Boligorganisationens Byggeri ikke kategoriseres som skræddersyet byggeri. Boligorganisationens Byggeri er en del af et større byggeforetagende, som omfatter opførelsen af forskellige boligtyper/byggeri (projektet), og det samlede byggeri i området nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem Udvikleren og Boligorganisationen. Det er afgørende, at bebyggelsen fremstår med et ensartet, visuelt udtryk og sammenhængende arkitektur som den øvrige del af projektet, hvilket alene kan opnås ved en samlet opførelse af projektet. Der skal samtidig etableres en række fællesanlæg såsom vejanlæg. Det er ikke praktisk eller hensigtsmæssigt at gennemføre to separate byggesager, og parterne er derfor enige om, at sammenhængen i projektet indebærer, at en tæt koordinering af projekteringen og opførelsen af projektet er helt afgørende for projektets gennemførelse.
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBoligselskabet Domea Låsby, afdeling under stiftelse
Registreringsnummer32043704
PostadresseOldenburg Allé 3
ByTaastrup
Postnummer2630
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Telefon76 64 64 64
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnFink Ejendomme ApS
Registreringsnummer41315083
PostadresseLene Haus Vej 11
ByIkast
Postnummer7430
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon75 77 24 77
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+4572405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDcc97332d-d90c-4046-b7b1-bbfba90fb910  -  01
FormulartypeForudgående underretning om direkte tildeling
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bekendtgørelsesundertype25
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen21/02/2025 07:44:37 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer121555-2025
EUT-S-nummer38/2025
Offentliggørelsesdato24/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer