« Tilbage til oversigten over alle licitationer


40/2025
128328-2025 - Resultater
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – Rammeaftale til kloakrådgivning
OJ S 40/2025 26/02/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser - Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
E-mailih5x@kk.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelRammeaftale til kloakrådgivning
BeskrivelseUdbud af rammeaftale på rådgivningsbistand til kloakopgaver hos Københavns Ejendomme
Identifikator for procedurend8d8b8c2-92d0-4af3-9390-5ba35b007376
Tidligere bekendtgørelsecad3256f-0440-4d2a-8fe2-06e98b9dc112-01
Intern ID2022-0391758
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenRådgivningsydelser til planlægning og udførelse af kloakopgaver for Københavns Kommune- Akutopgaver- Kloakrapporter - Planlagt vedligehold
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Supplerende kontrakttypeBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71300000 Ingeniørvirksomhed, 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri, 71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning, 71700000 Overvågning og kontrol, 71800000 Rådgivning i forbindelse med vandforsyning og affaldsbekæmpelse
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Rammeaftalens maksimumværdi25 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelRammeaftale til kloakrådgivning
BeskrivelseUdbud af rammeaftale på rådgivningsbistand til kloakopgaver hos Københavns Ejendomme
Intern ID2022-0391758
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Supplerende kontrakttypeBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71300000 Ingeniørvirksomhed, 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri, 71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning, 71700000 Overvågning og kontrol, 71800000 Rådgivning i forbindelse med vandforsyning og affaldsbekæmpelse
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato01/03/2025
Varigheds slutdato28/02/2029
5.1.5.
Værdi
Rammeaftalens maksimumværdi25 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseSum af tilbudte priser i tilbudslisten.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi50,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnCV'er
BeskrivelseBedømmelse af uddannelse, erfaring og samarbejde mellem de tilbudte CV'er.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi25,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnKoakrapport
BeskrivelseBeskrivelse af en kloakopgave for en bygherre, i forhold til renoveringsbehov, over en årrække.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi25,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
Organisation, der udfører betalingenKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
Organisation, der underskriver kontraktenKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse0,00 DKK
Rammeaftalernes maksimumværdi i denne bekendtgørelse25 000 000,00 DKK
Rammeaftalernes anslåede værdi20 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
Rammeaftale
Den maksimale værdi for rammeaftalen25 000 000,00 DKK
Revurderet værdi af rammeaftalen20 000 000,00 DKK
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnHartvig Consult ApS
Vinderens underentreprenører
Officielt navnETN Arkitekter ApS, Norsyn P/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator670319-2024
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet17 869 550,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetja
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten670319-2024
TitelRammeaftale på kloakrådgivning
Dato for indgåelse af kontrakten20/02/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftaleja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen670319-2024
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
6.1.3.
Ikke-vindende tilbudsgivere
Ikke-vindende tilbudsgivere
Officielt navnNIRAS A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget
Antal klagere0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi17 869 550,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi24 656 775,00 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
Registreringsnummer64942212
AfdelingØkonomiforvaltningen
PostadresseBorups Allé 177
ByKøbenhavn NV
Postnummer2400
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedAnders Mogensen
E-mailih5x@kk.dk
Telefon+45 33663366
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnNIRAS A/S
Registreringsnummer37295728
PostadresseSortemosevej 19
ByAllerød
Postnummer3450
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
EnhedNIRAS A/S
E-mailniras@niras.dk
Telefon48104200
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
8.1.
ORG-0005
Officielt navnHartvig Consult ApS
Registreringsnummer29630003
PostadresseIndustrivej 22
ByRoskilde
Postnummer4000
Landsdel (NUTS)Østsjælland (DK021)
LandDanmark
EnhedHartvig Consult ApS
Telefon46325952
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0006
Officielt navnETN Arkitekter ApS
Registreringsnummer36956674
AfdelingNykøbing F
PostadresseSøndergade 23
ByNykøbing F
Postnummer4800
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
EnhedETN Arkitekter ApS
E-mailetn@etn.dk
Telefon54856766
Internetadressehttps://etn.dk
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://etn.dk
Denne organisations roller
Underleverandør
8.1.
ORG-0007
Officielt navnNorsyn P/S
Registreringsnummer44289024
AfdelingRoskilde
PostadresseKøbenhavnsvej 72
ByRoskilde
Postnummer4000
Landsdel (NUTS)Østsjælland (DK021)
LandDanmark
EnhedNorsyn P/S
E-mailPost@norsyn.dk
Telefon46320470
Internetadressehttps://norsyn.dk
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://norsyn.dk
Denne organisations roller
Underleverandør
8.1.
ORG-0008
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDc7649ba8-97c2-4f31-ba7b-d4f3539b51b7  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen25/02/2025 12:31:32 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)25/02/2025 12:58:41 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer128328-2025
EUT-S-nummer40/2025
Offentliggørelsesdato26/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer