« Tilbage til oversigten over alle licitationer


42/2025
133569-2025 - Resultater
Danmark – Indsamling af affald – Udbud på indsamling af mad- og restaffald til Hjørring Kommune
OJ S 42/2025 28/02/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen - Meddelelse om ændring
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnHjørring Kommune
E-mailasd@hjoerring.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud på indsamling af mad- og restaffald til Hjørring Kommune
BeskrivelseUdbuddet omfatter entreprise med indsamling og transport af mad- og restaffald samt mad- og restaffaldslignende affald fra parcelhuse, rækkehuse, etageboliger, landbrugsejendomme, kommunale institutioner og fra erhvervsvirksomheder.
Identifikator for procedurenf2efb246-7543-4c9e-af3a-843163befff6
Tidligere bekendtgørelse312351-2023
Intern ID88.00.00-Ø54-5-23
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenIndsamlingsopgaven i Hjørring Kommune omfatter følgende overordnede aktiviteter:- Indsamling af mad- og restaffald i minicontainere. Minicontainere kan være 140 l, 240 l, 370 l, 660 l, eller 770l. De 240 l containere kan være både med ét eller to rum.- Indsamlingen foregår hver 14. dag (Det kan i nogle tilfælde være nødvendigt at lave uge indsamling).- Indsamling fra fællesløsninger i byområderne kan være omfattet af en uge indsamling.- Indsamling er baseret på afhentning efter standplads-standplads-princippet.- Sommerhuse og nedgravede beholdere er ikke omfattet af entreprisen.- Indsamlingen omfatter også indsamling af farligt affald i miljøkasser
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90511000 Indsamling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90511200 Indsamling af husholdningsaffald
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelUdbud på indsamling af mad- og restaffald til Hjørring Kommune
BeskrivelseUdbuddet omfatter entreprise med indsamling og transport af mad- og restaffald samt mad- og restaffaldslignende affald fra parcelhuse, rækkehuse, etageboliger, landbrugsejendomme, kommunale institutioner og fra erhvervsvirksomheder.
Intern ID88.00.00-Ø54-5-23
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90511000 Indsamling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90511200 Indsamling af husholdningsaffald
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.7.
Strategiske udbud
Udbuddet falder ind under anvendelsesområdet for Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/33/EF (direktivet om renere køretøjer)
Retsgrundlaget fra direktivet om renere køretøjer der fastslår, hvilken kontraktype, der medfører direktivets anvendelseAnden tjenesteydelseskontrakt
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOpgaveløsning og driftssikkerhed
BeskrivelseOpgaveløsning og driftssikkerhed
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnKvalitets- og servicestandard
BeskrivelseKvalitets- og servicestandard
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi15,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnArbejdsmiljø
BeskrivelseArbejdsmiljø
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi15,00
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi50,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse48 200 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnMeldgaard Miljø A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorMeldgaard Miljø A/S Tilbud
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet0,00 DKK
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenMeldgaard Miljø A/S Kontrakt
TitelKontrakt på indsamling af mad- og restaffald til Hjørring Kommune
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud17/07/2023
Dato for indgåelse af kontrakten10/08/2023
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
Retsgrundlaget fra direktivet om renere køretøjer der fastslår, hvilken kontraktype, der medfører direktivets anvendelseAnden tjenesteydelseskontrakt
Kategori af køretøjN3
Antallet af alle køretøjer, der er omfattet af anvendelsesområdet for direktivet om renere køretøjer9
Antallet af renere køretøjer9
Antallet af tunge nulemissionskøretøjer0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnHjørring Kommune
Registreringsnummer29189382
PostadresseSpringvandspladsen 5
ByHjørring
Postnummer9800
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedAnn Skougaard Dyhr
E-mailasd@hjoerring.dk
Telefon+45 72333226
Internetadressehttp://www.hjoerring.dk
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnMeldgaard Miljø A/S
Registreringsnummer43757466
PostadresseAskelund 10
ByAabenraa
Postnummer6200
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedMeldgaard Miljø A/S
E-mailfs@meldgaard.com
Telefon20337221
Fax74337265
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
10. Ændring
Udgave af den foregående bekendtgørelse, der skal ændres530433-2023
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDf1a5f2e7-9d51-4d13-8051-88e049eeb262  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen26/02/2025 14:11:06 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)26/02/2025 14:11:29 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer133569-2025
EUT-S-nummer42/2025
Offentliggørelsesdato28/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer