« Tilbage til oversigten over alle licitationer


47/2025
150211-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Helhedsplan AKB Rødovre - Ved Milestedet
OJ S 47/2025 07/03/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBoligselskabet AKB-Rødovre - Ved Milestedet
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelHelhedsplan AKB Rødovre - Ved Milestedet
BeskrivelseRenovering af eksisterende bebyggelse bestående af to højhuse og tre vinkelblokke (lavblokke). Renoveringen omfatter udskiftning af vinduer og altandøre samt efterisolering af udvendige depotrum i hele bebyggelsen. I lavblokkene udføres udskiftning af tag og hævning af tagkonstruktion i forbindelse med etablering af mekanisk balanceret ventilation og option på solcelleanlæg i de tre lavblokke. Dertil udskiftning af efterisolerede facader.
Identifikator for proceduren74ca3316-49f1-47ab-853c-8a81caf15333
Intern IDTID-287891138889656080
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenBygge- og anlægsarbejdet udbydes efter Udbudsloven i henhold til udbudsbekendtgørelse, offentliggjort i EU-tidende/TED-databasen. Udbuddet gennemføres som begrænset udbud iht. udbudslovens §§ 58-60, hvilket indebærer, at kun prækvalificerede tilbudsgivere har ret til at afgive tilbud. Udbudsbekendtgørelsen og udbudsbetingelserne indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen. Det er derfor vigtigt, at de, der ansøger om prækvalifikation, og senere de udvalgte tilbudsgivere, sætter sig grundigt ind i disse dokumenter.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseLillekær 2-8 og 1-19, Maglekær 2-18 samt Nørrekær 10-20 og 3-17  
ByRødovre
Postnummer2610
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms115 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerAnsøgning om prækvalifikation Det er en betingelse for at afgive tilbud, at man er prækvalificeret. Ønsker man at blive prækvalificeret, skal man indsende en ansøgning. Krav til ansøgning om prækvalifikation og udvælgelse af ansøgere fremgår af udbudsbekendtgørelsen. For at opnå en hensigtsmæssig konkurrence vil bygherren udvælge fem ansøgere til at afgive tilbud. Tidsfristen for indsendelse af ansøgning om prækvalifikation er: Onsdag den 9. april 2024, kl. 12:00. Ansøgninger, der modtages efter denne tidsfrist, vil ikke komme i betragtning. Ordregiver anbefaler, at ansøgeren påbegynder upload af filer til aflevering i god tid, eftersom filerne kan slettes og erstattes med andre filer, indtil ansøgeren foretager selve afleveringen. Ansøgningen skal uploades på Dalux. ESPD-dokument ESPD står for European Single Procurement Document og er en form for egnethedserklæring, der skal anvendes i forbindelse med de fleste udbud i henhold til Udbudsloven. Ved at udfylde og aflevere en ESPD afgiver ansøgeren om prækvalifikation et foreløbigt bevis for ansøgerens opfyldelse af krav vedr. udelukkelsesgrunde samt den tekniske og økonomiske formåen. I overensstemmelse med Udbudslovens § 148 afleverer ansøgerne om prækvalifikation et udfyldt og underskrevet ESPD. ESPD skal udfyldes som angivet nedenfor og afleveres underskrevet og dateret. Følgende punkter skal udfyldes i ESPD: Del II. A Oplysninger om den økonomiske aktør skal udfyldes. Del II. B Oplysninger om den økonomiske aktørs repræsentanter skal udfyldes. Del II. C Oplysninger om udnyttelse af evt. andre enheders kapacitet skal udfyldes. (Bemærk, at der skal vedlægges separat ESPD for alle de virksomheder, som ansøger baserer kapacitet i forhold til egnethed (Del IV) og begrænsning af ansøgere (Del V) på). Del III. A, B, C, D Udelukkelsesgrunde skal udfyldes. Del IV Udvælgelseskriterier – krav til egnethed skal udfyldes. Del V Begrænsning af antallet af kvalificerede ansøgere – skal udfyldes Del VI Afsluttende erklæring/underskrift skal udfyldes. Vejledning vedrørende den elektroniske ESPD-skabelon findes på Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens hjemmeside http://www.kfst.dk/Udbud/Udbudsregler/ESPD. Konsortier og støttende enheder For konsortiedeltagere og ansøgere, der baserer sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og faglige formåen, skal ansøger aflevere en udfyldt ESPD for hver økonomisk aktør, som ansøger baserer sig på. For ansøgere, der baserer sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og faglige formåen, skal ansøger medsende en støtteerklæring eller anden dokumentation, hvor den enhed, der stiller sin formåen til rådighed for ansøger, forpligter sig hertil juridisk, jf. udbudsloven § 144, stk. 2. Hvis ansøgeren baserer sig på andres faglighed eller økonomi (fx referencer eller økonomiske nøgletal): Aflever ESPD og støtteerklæring. Hvis ansøgeren er en sammenslutning af virksomheder (konsortium): Aflever ESPD og konsortieerklæring. Egnethedsbedømmelse Det bemærkes, at ordregiver fra den tilbudsgiver, som ordregiver har til hensigt at indgå kontrakt med, skal kræve dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD’et, herunder for at tilbudsgiveren ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde, jf. udbudsloven § 151 og § 152. Udelukkelsesgrunde Ordregiver skal udelukke ansøgere, som er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt GPA-aftalen eller øvrige handelsaftaler, som er forpligtende for Danmark, jf. udbudslovens § 134 a. Ansøgere må ikke være omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 135, stk. 1-3 og § 136. Såfremt ansøger er omfattet af ovenstående udelukkelsesgrunde, er ordregiver forpligtet til at udelukke ansøgere, jf. dog § 135, stk. 4 og 5. Ansøgere må yderligere ikke være omfattet af følgende frivillige udelukkelsesgrunde i udbudsloven: § 137, stk. 1, nr. 2 Ansøgere/tilbudsgivere, der på et hvilket som helst tidspunkt under udbuddet bliver omfattet af en af ovenstående udelukkelsesgrunde, kan udelukkes fra udbuddet. Self-cleaning Ordregiver kan ikke udelukke en ansøger, der er omfattet af én eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, såfremt ansøger har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at ansøger er pålidelig, selv om vedkommende er omfattet af en eller flere udelukkelsesgrunde, jf. udbudslovens § 138. Ansøgers økonomiske og finansielle formåen I ESPD del IV B skal de bydende oplyse virksomhedens årlige omsætning for de seneste tre regnskabsår samt virksomhedens egenkapital og solidaritetsgrad for det seneste regnskabsår. For at sikre, at ansøgeren har de nødvendige økonomiske og finansielle forudsætninger for at løse opgaven, er det et krav, at ansøgeren opfylder følgende krav: a) Ansøgerens gennemsnitlige årsomsætning for de seneste tre regnskabsår har været mindst 120 mio. kr. b) Ansøgerens egenkapital er mindst 20 mio. kr. jf. seneste regnskabsår. c) Ansøgerens soliditetsgrad er mindst 15 %, jf. seneste regnskabsår. Ansøgningen skal indeholde følgende dokumentation til brug for bedømmelsen af ansøgerens økonomiske og finansielle egnethed: 1) Revisorattesteret erklæring hvoraf ansøgerens årsomsætning, egenkapital og soliditetsgrad for de seneste tre afsluttede regnskabsår fremgår. Har ansøgeren eksisteret i mindre end tre år, skal ansøger fremlægge de i pkt. 1) nævnte oplysninger for de år, hvor ansøgeren har aflagt regnskab. Hvis ansøger ikke har aflagt regnskab, skal ansøger medsende revisorattesterede oplysninger om de efterspurgte nøgletal på et tidspunkt, der ikke ligger senere end tre måneder før tidspunktet for ansøgningen. Ansøgers tekniske og faglige formåen Til brug for ordregivers vurdering skal ansøger i ansøgningen vedlægge information, bestående af referencer på udførelse af ”tilsvarende opgaver”, gennemført inden for de seneste fem år. Ved begrebet ”tilsvarende opgaver” forstås opgaver, udført i hovedentreprise, der har omtrent samme størrelse og kompleksitet som nærværende opgave, der ansøges om prækvalifikation til. Der må vedlægges op til fem referencer, hvoraf minimum to af referencerne skal omhandle større renoveringssager af alment boligbyggeri. Ved større sager menes der sager over 70 mio. kr. ekskl. moms. Kun referencer, der vedrører arbejder, som er udført på ansøgningstidspunktet, vil blive tillagt betydning ved vurdering af, hvilke ansøgere der ved evt. begrænsning af antallet af ansøgere jf. punkt 3.6 har dokumenteret de mest relevante leverancer. Hvis der er tale om en igangværende opgave, er det alene den del af arbejder, der allerede er udført på ansøgningstidspunktet, som vil indgå i vurderingen af referencen. Fremsendte referencer skal være så detaljerede, at de giver mulighed for at bedømme ansøgerens erfaring. Hver reference må maksimalt fylde to A4-sider. Følgende oplysninger bør angives for hver reference: 1) Navn på bygherre og kontaktoplysninger 2) Adresse for byggeriet 3) Udførelsestidspunkt 4) Entrepriseform 5) Entreprisesum ekskl. moms 6) Kort projektbeskrivelse, herunder størrelse på opgaven i bruttoetageareal 7) Entreprenørens rolle og ansvar i projektet 8) Oplysning om hvorvidt opgaven er udført i beboede boliger Ansøger kan, ud over at udfylde del IV, C i ESPD’et, vælge at vedlægge referencer i et særskilt bilag til ESPD’et. Ordregiver forbeholder sig retten til at kontakte bygherren, angivet i referencerne, og bede om uddybende oplysninger. Bemærk, at en ansøger i sit eget ESPD alene kan anføre egne referencer, dvs. for den pågældende, juridiske person (f.eks. selskab). Dette indebærer eksempelvis, at koncernforbundne selskabers referencer kun kan tages i betragtning, hvis ansøgeren baserer sig på de pågældende koncernforbundne selskaber i relation til egnethed, og hvis der således indleveres særskilt ESPD for de pågældende koncernforbundne selskaber, jf. nedenfor. For konsortier gælder, at konsortiedeltagerne tilsammen skal opfylde minimumskravet. For ansøgere, der baserer sig på andre økonomiske aktørers tekniske og faglige formåen, gælder, at ansøgeren og den støttende enhed tilsammen skal opfylde minimumskravet. Dokumentation vedrørende udelukkelse, egnethed og udvælgelseskriterier Som foreløbig dokumentation for, at ansøgeren ikke er udelukket efter Udbudslovens §§ 135-136, og § 137, stk. 1, nr. 2, og for at ansøger opfylder de i udbudsbekendtgørelsen og ovenfor fastsatte minimumskrav til egnethed, skal ansøgeren kun fremsende et korrekt udfyldt ESPD med ansøgningen. Som foreløbig dokumentation for, hvordan ansøgeren opfylder de i udbudsbekendtgørelsen fastsatte udvælgelseskriterier, skal ansøger ligeledes kun fremsende et korrekt udfyldt ESPD med ansøgningen. Hvis ansøger er et konsortium, skal der for hver deltager i konsortiet som dokumentation for egnethed og opfyldelse af udvælgelseskriterierne (og for, at konsortiedeltagerne ikke er omfattet af de nævnte udelukkelsesgrunde) med ansøgningen fremlægges dokumentation i form af et korrekt udfyldt ESPD. Hvis ansøger i relation til egnethed baserer sig på andre økonomiske aktørers formåen (underleverandører, koncernforbundne selskaber mv.), skal der for hver af de pågældende økonomiske aktører sammen med ansøgningen som dokumentation for egnethed og opfyldelse af udvælgelseskriterierne fremlægges et korrekt udfyldt ESPD. For endelig dokumentation for ansøgers opfyldelse af krav til udelukkelse, egnethed og udvælgelse samt økonomiske og finansielle formåen, vil der som led i tilbudsgivningen være krav om fremsendelse af en serviceattest og dokumentation for omsætning, egenkapital og soliditet. Der henvises til afsnit 4.8. Henvendelser og spørgsmål vedrørende prækvalifikation Alle henvendelser, herunder fremsættelse af spørgsmål, skal i løbet af prækvalifikationsfasen ske via Dalux. Spørgsmål skal stilles på dansk.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelHelhedsplan AKB Rødovre - Ved Milestedet
BeskrivelseRenovering af eksisterende bebyggelse bestående af to højhuse og tre vinkelblokke (lavblokke). Renoveringen omfatter udskiftning af vinduer og altandøre samt efterisolering af udvendige depotrum i hele bebyggelsen. I lavblokkene udføres udskiftning af tag og hævning af tagkonstruktion i forbindelse med etablering af mekanisk balanceret ventilation og option på solcelleanlæg i de tre lavblokke. Dertil udskiftning af efterisolerede facader.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseLillekær 2-8 og 1-19, Maglekær 2-18 samt Nørrekær 10-20 og 3-17  
ByRødovre
Postnummer2610
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed17 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms115 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Navnene på og de faglige kvalifikationer for det personale, der skal udføre kontrakten, skal angivesKrav til tilbud
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
Kriterium
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnTilbudskriterium 1: Pris
BeskrivelseTilbudskriterium 1: Pris (40 %) • Udfyldt tilbudsliste. Nærmere instruktion for udfyldelse heraf fremgår af tilbudslistens forside. Prisen skal dække den samlede entreprise og skal indeholde alle projekterings- og opførelsesudgifter samt alle omkostninger i forbindelse med etablering, drift og afvikling af byggeplads. Alle tilbudslistens poster skal være udfyldt. Eventuelle forbehold skal være anført på tilbudslistens samleside. Det er ordregivers ønske, at der skal være mulighed for at foretage prioriteringer, derfor håndteres en række tilbudspunkter som optioner, der prissættes som merpriser eller fradrag.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTilbudskriterium 2: Proces, aflevering og kvalitetssikring.
BeskrivelseTilbudskriterium 2: Proces, aflevering og kvalitetssikring (20 %) Tilbuddet vedlægges følgende: • Forslag til udførelsestidsplan med udgangspunkt i de rammer, der er beskrevet i Byggesagsbeskrivelsen, kap. 9. • Skriftlig redegørelse, som beskriver tidsplansforløbet og byggepladslogistik samt eventuelle optimeringsforslag hertil, i forhold til arbejdets kompleksitet, med mange samtidig igangværende opgaver, herunder særlig hensyntagen til beboerne. • Skriftlig redegørelse, som beskriver, hvordan man sikre, at beboerne føler sig trygge under forløbet, herunder hvilke kommunikationsmidler, der anvendes. • Beskrivelse af gennemførelse af projektgennemgang og mængdekontrol forud for den endelige ubetingede kontrakt. • Skriftlig redegørelse af aktiviteter til sikring af kvalitet og instruktion af Driften, herunder redegørelse for proces i forbindelse med førgennemgang forud for afleveringsforretning. Den samlede beskrivelse må maksimalt fylde fem A4-sider derudover bilag for illustrationer af tidsplaner og byggepladslogistik. Ved vurderingen af tilbudskriterium 2 vil der blive lagt vægt på: - at den skriftlige redegørelse for tidsplanen viser forståelse for sammenhæng mellem tidsplan, beboerhensyn og byggepladslogistik, herunder fx forhold omkring arbejdskørsel i beboede områder, intern flytning af materialeoplag mv. - at den skriftlige redegørelse indeholder konkrete og egnede aktiviteter, der bidrager til, at beboerne føler sig orienterede og trygge under hele udførelsesforløbet. - at den skriftlige redegørelse indeholder konkrete og egnede aktiviteter, som sikrer bygherren en aflevering uden mangler, god kvalitet og korrekt instruktion af Driften. Redegørelsen skal også indeholde beskrivelse af proces af førgennemgang med bygherren.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTilbudskriterium 3: Samarbejde, organisation og bemanding
BeskrivelseTilbudskriterium 3: Samarbejde, organisation og bemanding (20 %) Tilbuddet vedlægges følgende: • Beskrivelse af den organisation, som entreprenøren tilbyder til projektet. Organisationen skal vises i et organisationsdiagram og illustrere, hvorledes organisationen samvirker med bygherren og rådgiverteamet. • CV på de enkelte nøglepersoner, som vil være bygherrens og rådgivergruppens primære samarbejdspartnere i processen. Organisationsdiagrammet skal vise, hvilke dele af byggearbejderne, hovedentreprenøren påtænker at udføre i egenproduktion og på hvilke fag, man påtænker at anvende underentreprenører. Følgende ansvarsområder bør angives i organisationen: • Ledelsesrepræsentant (kontraktansvarlig) • Entrepriseleder (entreprenørens repræsentant iht. AB18 § 29) • Kvalitetssikringsleder • Arbejdsmiljøleder • Ansvarlig for styring af egenproduktion • Ansvarlig for styring af underentreprenører • Ansvarlig for beboerkontakt • IKT-ansvarlig Andre ansvarsområder tilføjes efter tilbudsgiverens bedømmelse af, hvilke ansvarsområder og roller der er væsentlige for opfyldelse af entreprisekontrakten. Entreprenørens ret til at udskifte de i kontrakten anførte nøglemedarbejdere kan alene begrundes, såfremt de pågældende skifter job eller på anden vis bliver ude af stand til at varetage funktionen hos Entreprenøren. En eventuel ny nøglemedarbejder skal som minimum have de samme kvalifikationer og forudsætninger som den oprindeligt udpegede. Dette skal efter påkrav fra Bygherren dokumenteres. Bygherren er berettiget til at afvise en ny nøglemedarbejder, såfremt den pågældende ikke har samme kvalifikationer og forudsætninger som den oprindeligt udpegede. Organisationsdiagrammet bør understøttes af en kort beskrivelse, som indeholder en redegørelse for ansvarsforhold samt kommando- og kommunikationsveje mellem de angivne roller. Organisationsbeskrivelsen bør inkl. organisationsdiagram ikke fylde mere end tre A4-sider. Der skal afleveres CV for følgende primære nøglepersoner: - Entrepriseleder (den person som har det overordnede ansvar på byggepladsen) - Kvalitetssikringsleder - Ansvarlig for beboerkontakt - Arbejdsmiljøleder CV bør indeholde følgende oplysninger: - Nøglepersonens uddannelsesbaggrund - Nøglepersonens nuværende arbejdsfunktion - Nøglepersonens tidligere (relevante) ansættelser og arbejdsfunktion - Nøglepersonens tidligere (relevante) udførte opgaver samt ledelsesopgaver - Nøglepersonens funktion i projektet, og hvordan dennes kompetencer nyttiggøres i projektet. Hvert CV må fylde op til to A4-sider. Ved vurderingen vil der blive lagt vægt på: - at tilbudsgiveren i kraft af sin organisering viser forståelse for, hvorledes samarbejdet med bygherren og rådgiverne skal fungere. - at der etableres en organisation, som indeholder klare og logiske kompetence- og ansvarsforhold, således at processen, samarbejdet og udførelsen af byggeriet understøttes bedst muligt. - at der tilbydes en organisation med gode og relevante kompetencer og erfaringer, herunder at de tilbudte kompetencer er relevante for udførelsen, ved kvalitetssikring og idriftsættelse, herunder CV for udvalgte nøglepersoner. - At entrepriseleder og kontaktperson for beboerne har erfaring fra lignende sager med stor beboerhåndtering. I forbindelse med fremsendte relevante CV’er for udvalgte medarbejdere, skal den i udbuddet vedlagte blanket, IMIL_P3.3_Persondataunderretningsblanket, udfyldes, således at det sikres, at de pågældende medarbejdere har givet tilsagn om udlevering af personlige oplysninger.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTilbudskriterium 4: Materialeliste
BeskrivelseTilbudskriterium 4: Materialeliste (20 %) Tilbuddet vedlægges følgende: • Udfyldt materialeliste. Nærmere instruktion for udfyldelse heraf fremgår af materialelistens forside. Materialelisten skal entydigt beskrive de materialer/produkter, tilbudsgiver konkret tilbyder inden for udvalgte bygningsdele. Det tillægges vægt, at der tilbydes materialer med høj levetid og så lav vedligeholdelse som muligt.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Frist for anmodning om yderligere oplysninger21/05/2025
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for proceduren
Den påtænkte dato for afsendelse af opfordringerne til at afgive tilbud05/05/2025
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af tilbud03/06/2025 12:00:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Elektronisk faktureringTilladt
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingnej
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frist for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1. 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2. 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3. seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale, regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelseWISSENBERG A/S RÅDGIVENDE INGENIØRER F.R.I
Organisation, der behandler tilbudWISSENBERG A/S RÅDGIVENDE INGENIØRER F.R.I
UdbudssystemleverandørWISSENBERG A/S RÅDGIVENDE INGENIØRER F.R.I
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnWISSENBERG A/S RÅDGIVENDE INGENIØRER F.R.I
Registreringsnummer26369126
PostadresseHejrevej 26, 4.
ByKøbenhavn NV
Postnummer2400
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedWissenberg A/S
Telefon27253497
Internetadressewww.wissenberg.dk
Denne organisations roller
Udbudssystemleverandør
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelse
Organisation, der behandler tilbud
8.1.
ORG-0002
Officielt navnBoligselskabet AKB-Rødovre - Ved Milestedet
Registreringsnummer26433428
PostadresseC/O KAB Enghavevej 81
ByKøbenhavn SV
Postnummer2450
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKAB
Telefon33 63 10 00
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon72 40 56 00
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon41715000
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDd6b754d9-5e15-41ad-ac67-d1aceaddd9ce  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen05/03/2025 15:49:40 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer150211-2025
EUT-S-nummer47/2025
Offentliggørelsesdato07/03/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer