See the notice on TED website
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Roskilde Tekniske Skole
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Profylaksebekendtgørelse - fagentrepriseaftaler Roskilde Tekniske skole
Beskrivelse: Roskilde Tekniske Skole ønsker at offentliggøre en frivillig forudgående bekendtgørelse om direkte tildeling af tre fagentrepriseaftaler i forbindelse med udførelsen af CTS, sprinkler og spånsug på Pulsen 8.
Identifikator for proceduren: 1c981702-a1bd-41c8-a95e-bc3ac6de1ca2
Intern ID: Profylaksebekendtgørelse - RTS fagentrepriseaftaler
Udbudsprocedure: Anden procedure, der afvikles i flere faser
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Pulsen 8
By: Roskilde
Postnummer: 4000
Landsdel (NUTS): Østsjælland (DK021)
Land: Danmark
Yderligere oplysninger: Aftalerne mellem parterne indgås efter udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor profylaksebekendtgørelse er blevet offentliggjort, jf. lov om klagenævnet for udbud § 4.
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
Lovbekendtgørelse 20160602 nr. 593 om Klagenævnet for Udbud § 4 -
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Profylaksebekendtgørelse - fagentrepriseaftaler Roskilde Tekniske skole
Beskrivelse: Roskilde Tekniske Skole ønsker at offentliggøre en frivillig forudgående bekendtgørelse om direkte tildeling af tre fagentrepriseaftaler i forbindelse med udførelsen af CTS, sprinkler og spånsug på Pulsen 8. Roskilde Tekniske Skole har tidligere udbudt en samlet entreprise (hovedentreprenør), hvor de tre fagentreprenører var underentreprenører. Roskilde Tekniske Skole var nødsaget til at afslutte samarbejdet med hovedentreprenøren. Hovedentreprenøren og underentreprenørerne havde deltaget i et integreret samarbejde med rådgiver og Roskilde Tekniske Skole. Underentreprenørene på CTS, sprinklere og spånsug havde opnået stor viden omkring projektet, da hovedtrepriseaftalen blev afsluttet. For at sikre den viden som fagentreprenørerne allerede havde tilegnet sig om proektet, så agter Roskilde Tekniske Skole at indgå tre fagentrepriseaftaler ved direkte tildeling efter udbudslovens § 8. De tre fagentreprise er tildelt til følgende entreprenører: - CTS: O&J Comfort A/S Ørnevej 1 6705 Esbjerg Ø CVR 14182233 Beløb: 2.700.000 kr. ekskl. moms - Sprinklere: DTEK A/S Juelstrupparken 12 9530 Støvring CVR 26264391 Beløb: 6.000.000 kr. ekskl. moms - Spånsug: Technor ApS Sjællandsvej 22 9500 Hobro CVR 19962571 Beløb: 7.400.000 kr. ekskl. moms Roskilde Tekniske Skole offentliggjorde en udbudsbekendtgørelse med udbud af hovedentreprisen for Pulsen 8 ved bekendtgørelse ID. c8a1edec2f9246a283883e774973f790 01 den 3. marts 2025. . Når Roskilde Tekniske Skole har fundet en vindende hovedentreprenør, vil fagentreprenørne på CTS, sprinkler og spånsug blive underentreprenører til den vindende hovedentreprenør.
Intern ID: Profylaksebekendtgørelse - fagentrepriseaftaler Roskilde Tekniske skole
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Pulsen 8
By: Roskilde
Postnummer: 4000
Landsdel (NUTS): Østsjælland (DK021)
Land: Danmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Yderligere oplysninger: Fagentrepriseaftalerne er indgået på AB 18 vilkår med tilføjelser og fravigelser
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mægling: Klagenævnet for Udbud
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelse
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 16 100 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: O&J Comfort A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Fagentrepriseaftale - CTS
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 2 700 000,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnet: nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Fagentrepriseaftaler på CTS
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Roskilde Tekniske Skole
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Fagentrepriseaftaler på sprinklere
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Roskilde Tekniske Skole
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Fagentrepriseaftaler på spånsug
Titel: Fagentrepriseaftale på spånsug
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Roskilde Tekniske Skole
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: DTEK A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Fagentrepriseaftale - sprinklere
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 6 000 000,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnet: nej
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Technor ApS
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Fagentrepriseaftale - spånsug
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 7 400 000,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnet: nej
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Roskilde Tekniske Skole
Registreringsnummer: 44053128
Postadresse: Pulsen 10
By: Roskilde
Postnummer: 4000
Landsdel (NUTS): Østsjælland (DK021)
Land: Danmark
Telefon: 51334080
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: O&J Comfort A/S
Registreringsnummer: 14182233
Postadresse: Ørnevej 1
By: Esbjerg Ø
Postnummer: 6705
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: 75151055
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: DTEK A/S
Registreringsnummer: 26264391
Postadresse: Juelstrupparken 12
By: Støvring
Postnummer: 9530
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
Telefon: 70222268
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Technor ApS
Registreringsnummer: 19962571
Postadresse: Juelstrupparken 12
By: Hobro
Postnummer: 9500
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
Telefon: 96682200
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelse
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0006
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus 2, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: 004572405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: a0de122e-dedd-42e9-b484-79087201cea4 - 01
Formulartype: Forudgående underretning om direkte tildeling
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bekendtgørelsesundertype: 25
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 09/03/2025 20:09:04 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 156738-2025
EUT-S-nummer: 49/2025
Offentliggørelsesdato: 11/03/2025