« Tilbage til oversigten over alle licitationer


51/2025
163455-2025 - Resultater
Danmark – Indsamling af affald – Tømningsordning vedr. genbrugsspande til pap og papir, samt indsamling af tekstilaffald
OJ S 51/2025 13/03/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen - Meddelelse om ændring
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnDIN Forsyning A/S
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelTømningsordning vedr. genbrugsspande til pap og papir, samt indsamling af tekstilaffald
BeskrivelseUdbuddet vedrører etablering af tømningsordning vedrørende genbrugsspande til pap og papir, samt indsamling af tekstilaffald, i Varde Kommune for DIN Forsyning Affald A/S (efterfølgende betegnet som Ordregiver). Udbuddet omfatter indsamling og transport af pap og papir fra en-familieboliger, etageboliger, ejendomme i landzonen i Varde Kommune. Desuden omfatter udbuddet indsamling og transport af pap og papir fra de institutioner og kommunale virksomheder, som har tilmeldt sig den kommunale ordning. Ligeledes omfatter udbuddet indsamling og transport af tekstilaffald, som kunderne kan aflevere på låget af genbrugsspandene til pap og papir.
Identifikator for proceduren3ed05796-7364-46b7-9121-92668a3da0ac
Tidligere bekendtgørelse00071767-2022
Intern IDS2021 - 01384
UdbudsprocedureOffentligt udbud
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90511000 Indsamling af affald
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms3 486 980,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi5 230 470,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerOrdregiver kan frem til 6 måneder før kontraktens udløb forhøje kontaktens anslåede værdi, som fremgår af afsnit ll.1.5 i nærværende udbudsbekendtgørelse, med op til 50%
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelTømningsordning vedr. genbrugsspande til pap og papir, samt indsamling af tekstilaffald
BeskrivelseUdbuddet vedrører etablering af tømningsordning vedrørende genbrugsspande til pap og papir, samt indsamling af tekstilaffald, i Varde Kommune for DIN Forsyning Affald A/S (efterfølgende betegnet som Ordregiver). Udbuddet omfatter indsamling og transport af pap og papir fra en-familieboliger, etageboliger, ejendomme i landzonen i Varde Kommune. Desuden omfatter udbuddet indsamling og transport af pap og papir fra de institutioner og kommunale virksomheder, som har tilmeldt sig den kommunale ordning. Ligeledes omfatter udbuddet indsamling og transport af tekstilaffald, som kunderne kan aflevere på låget af genbrugsspandene til pap og papir.
Intern IDS2021-01384
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90511000 Indsamling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald, 90511400 Indsamling af papir, 90512000 Transport af affald
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerOrdregiver har desuden option på at forlænge kontrakten yderligere 24 måneder, hvilket kan ske i intervaller efter Ordregivers valg.
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato01/03/2023
Varigheds slutdato29/02/2028
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Oplysninger om tidligere bekendtgørelser
ID for den foregående bekendtgørelse196284-2022
5.1.7.
Strategiske udbud
Udbuddet falder ind under anvendelsesområdet for Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/33/EF (direktivet om renere køretøjer)
Retsgrundlaget fra direktivet om renere køretøjer der fastslår, hvilken kontraktype, der medfører direktivets anvendelseAnden tjenesteydelseskontrakt
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnLaveste pris
BeskrivelseKontrakt vil blive tildelt Tilbudsgiveren, der afgiver den laveste pris/konkurrencegrundlag, som fremgår af fanen ”Samlet tilbudsliste”, der beregnes i Bilag 2 – Tilbudsliste.
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterierLaveste pris
Begrundelse for ikke at angive vægtningen af tildelingskriterierneLaveste pris
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mæglingNævnenes Hus
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Reglerne om klagefrister findes i § 7 i lov om Klagenævnet for Udbud.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneNævnenes Hus
UdbudssystemleverandørMarius Pedersen A/S
6. Resultater
Rammeaftalernes anslåede værdi3 486 980,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
Rammeaftale
Revurderet værdi af rammeaftalen3 486 980,00 DKK
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnMarius Pedersen A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorMarius Pedersen A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet3 486 980,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten196284-2022
TitelTømningsordning vedr. genbrugsspande til pap og papir, samt indsamling af tekstilaffald
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud01/04/2022
Dato for indgåelse af kontrakten07/04/2022
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftalenej
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnDIN Forsyning A/S
Registreringsnummer32661149
PostadresseUlvsundvej 1
ByEsbjerg N
Postnummer6715
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedHenrik Saarup Mortensen
Telefon74747542
Internetadressewww.dinforsyning.dk
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnMarius Pedersen A/S
Registreringsnummer49979517
AfdelingEsbjerg
PostadresseØrbækvej 851
ByFerritslev
Postnummer5863
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
EnhedMarius Pedersen A/S
Telefon70134040
Internetadressewww.mariuspedersen.dk
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)www.mariuspedersen.dk
Denne organisations roller
Udbudssystemleverandør
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnNævnenes Hus
Registreringsnummer10294819
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon72405600
Internetadressehttps://naevneneshus.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
10. Ændring
Udgave af den foregående bekendtgørelse, der skal ændres196284-2022
Hovedårsagen til ændringenBerigtigelse – køber
BeskrivelseAntal køretøjer i alt: 2 stk. N3 Antal renere: 0 stk. Antal tunge nulemissionskøretøjer: 0 stk.
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDfb48b5e2-1e5b-4588-a6ad-064837c0f405  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen12/03/2025 06:38:15 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer163455-2025
EUT-S-nummer51/2025
Offentliggørelsesdato13/03/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer