« Tilbage til oversigten over alle licitationer


56/2025
182444-2025 - Resultater
Danmark – Installation af varme-, ventilations- og klimaanlæg – OVSU - Forbrugerinstallationer
OJ S 56/2025 20/03/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnOllerup - Vester Skerninge - Ulbølle Fjernvarme a.m.b.a.
E-mailrakc@ramboll.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterProduktion, transport eller distribution af gas eller varme
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelOVSU - Forbrugerinstallationer
BeskrivelseBygherren udbyder i totalentreprise, forbrugerinstallationer for tilslutning af private forbrugere og storforbrugere til fjernvarmeledningsnettet. De private forbrugere kan også være omtalt som småforbrugere i det øvrige materiale. Storforbrugerne dækker over kommunale bygninger, skoler plejehjem, efterskole, boligforeninger mv. Forbrugerinstallationerne omfatter følgende: • Montering af fjernvarmeunit til fjernvarmenet • Monitering af energimåler/afregningsmåler • Levering og montering af radiatorventiler • Demontering af eksisterende fyr • Lukning af hul i teknikum • El-arbejder for ovenstående Installationen omfatter som minimum 755 tilslutninger, herunder installation hos navngivne storforbrugere. Det samlede udbudsmateriale beskriver kravene for Bygherre og er udarbejdet med henblik på at indgå kontrakt med én totalentreprenør for levering af ventiler, montering, installation og idriftsættelse af installationer hos hver enkelt forbruger, der har indgået aftale med fjernvarmeselskabet om tilslutning. Udbudsmaterialet omfatter alle forbrugerinstallationer for tilslutning til fjernvarme i de tre byer. Det endelige antal tilslutninger afhænger af forbrugernes interesse, antallet der skal tilsluttes kendes ved kontraktindgåelse. Der skal dog som minimum udføres 755 tilslutninger, og prissættes omkostninger til tilslutning af antallet angivet i tilbudslisten. Parallelt med nærværende totalentreprise udbydes i særskilte udbud, projekter vedrørende fjernvarmeledningsanlæg og energicentral. Udbudsmaterialet er tilgængeligt i elektronisk format på RIB Software (Byggeweb) med udbudsnummet: TN237040A ---- Bygherre har besluttet at annullere udbudsproceduren. Bygherre havde håbet, at projektet kunne gennemføres uden at varsle en prisstigning af den variable fjernvarmepris til de kommende forbrugere og dermed indgå aftale om tilslutning på baggrund af allerede godkendte og kendte fjernvarmepriser. Det vurderes imidlertid ikke at kunne lade sig gøre i den nuværende form, og Bygherre ser sig derfor nødsaget til at annullere udbudsproceduren.
Identifikator for proceduren48634e74-3fae-4065-97f8-70e4ab9b977f
Tidligere bekendtgørelse28563-2025
Intern IDForbrugerinstallationer
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som udbud med forhandling i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets art. 47. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt (ii) en tilbuds- og forhandlingsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil Bygherre udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. Betingelserne for deltagelse i prækvalifikationsfasen er uddybet i afsnit 4. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som Bygherre har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et indledende tilbud på den udbudte opgave. På baggrund af de indledende tilbud vil alle tilbudsgivere blive inviteret til at deltage i et forhandlingsforløb, hvorefter tilbudsgiverne vil blive opfordret til at afgive et revideret og endeligt tilbud. Betingelserne for tilbuds- og forhandlingsfasen er uddybet i afsnit 5. Bygherre forbeholder sig retten til at acceptere det indledende tilbud.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45331000 Installation af varme-, ventilations- og klimaanlæg
Supplerende klassifikation (cpv): 09323000 Fjernvarme (indenbys), 09324000 Fjernvarme (mellembys), 45310000 Udførelse af elektriske installationer, 45330000 Blikkenslagerarbejde, 45331100 Installation af centralvarmeanlæg, 45300000 Udførelse af bygningsinstallationer
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseSvendborgvej 85  
ByVester Skerninge
Postnummer5762
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
Yderligere oplysningerInstallationerne skal udføres på forskellige postadresser i byerne: Ollerup, Vester Skerninge og Ulbølle.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms15 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerI medfør af udbudslovens § 134 a skal Bygherre udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 1. Bygherre vil påse udelukkelsesgrundens fravær forud for tildelingsbeslutningen. Bygherre skal gøre opmærksom på, at der i medfør af artikel 5k i Rådets forordning (EU) nr. 2022/576 af 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine (herefter "Forordningen") gælder et forbud mod at tildele kontrakter til russiske selskaber og russisk kontrollerede selskaber mv. Forbuddet omfatter også tildeling af kontrakter til tilbudsgivere, som anvender støttende enheder eller underleverandører, der er omfattet af Forordningens artikel 5 k, hvis værdien af en sådan støttende enheds eller underleverandørs leverancer tegner sig for mere end 10 % af kontraktens værdi. Bygherre kan derfor på et hvilket som helst tidspunkt i udbudsprocessen kræve, at ansøgere og tilbudsgivere dokumenterer, at de ikke befinder sig i en situation omfattet af Forordningens artikel 5k. I den forbindelse kan Bygherre anmode ansøgere eller tilbudsgivere om at underskrive den til udbudsmaterialet vedlagte tro- og loverklæring vedrørende fraværet af denne tilknytning.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelOVSU - Forbrugerinstallationer
BeskrivelseDer henvises til bekendtgørelsens afsnit 2.1, Procedure.
Intern IDForbrugerinstallationer
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45331000 Installation af varme-, ventilations- og klimaanlæg
Supplerende klassifikation (cpv): 09323000 Fjernvarme (indenbys), 09324000 Fjernvarme (mellembys), 45310000 Udførelse af elektriske installationer, 45330000 Blikkenslagerarbejde
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseSvendborgvej 85  
ByVester Skerninge
Postnummer5762
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
Yderligere oplysningerInstallationerne skal udføres på forskellige postadresser i byerne: Ollerup, Vester Skerninge og Ulbølle.
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed22 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser0
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms15 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerBygherre har overvejet at opdele projektet i delkontrakter, og har i den forbindelse besluttet at opdele projektet. Som anført indledningsvist angår nærværende udbud alene totalentreprisekontrakten vedrørende forbrugerinstallationer mens etablering af energicentral og fjernvarmeledningsnet er udbudt ved særskilte udbud. Det er Bygherres vurdering, at forbrugerinstallationerne kan ske mest hensigtsmæssigt i en samlet totalentreprise for installation ved storforbrugere og helårsboliger, idet denne kontraktform indebærer, at Bygherre kun har én medkontrahent i forhold til såvel projekterings- som udførelsesarbejderne, hvorved tekniske grænseflader samt koordinerings- og ansvarsforhold forenkles, hvilket samlet set skønnes at minimere Bygherres transaktionsomkostninger og -risici. Bygherre har derfor fravalgt at opdele kontrakten yderligere.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi70,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseKvalitet
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseTidsplan
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: * Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: (1) 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. (2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. (3) seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. (4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20.000 kr. til Klagenævnet for Udbud.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenOllerup - Vester Skerninge - Ulbølle Fjernvarme a.m.b.a.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAfgørelse truffet af køber på grund af utilstrækkelige midler
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserAnsøgning om deltagelse
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnOllerup - Vester Skerninge - Ulbølle Fjernvarme a.m.b.a.
Registreringsnummer36678259
PostadresseSvendborgvej 85
ByVester Skerninge
Postnummer5762
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
EnhedRasmus Kirk Christensen
E-mailrakc@ramboll.dk
Telefon+45 51613982
Internetadressehttps://www.fjernvarme5762.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID7c764586-018e-4652-9cc5-731cc5b861ed  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen19/03/2025 07:02:30 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer182444-2025
EUT-S-nummer56/2025
Offentliggørelsesdato20/03/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer