« Tilbage til oversigten over alle licitationer


57/2025
183683-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Renovering og ombygning af plejehjemmet Møllestien, Aarhus Kommune - Udbud i totalentreprise
OJ S 57/2025 21/03/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnAarhus Kommune
E-mailchac@aarhus.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelRenovering og ombygning af plejehjemmet Møllestien, Aarhus Kommune - Udbud i totalentreprise
BeskrivelseAarhus Kommune, Aarhus Ejendomme har fået til opgave at forestå renovering og ombygning af Plejehjemmet Møllestien. Renoveringen og ombygningen indbefatter i hovedtræk, at eksisterende 58 boliger, placeret på 1. og 2. sal i Grønnegade 10, omdannes til 36 almene og nutidssvarende plejeboliger med dertilhørende servicearealer. Det er Aarhus Kommunes ambition at boligerne efter gennemført renovering om ombygning, fremstår som moderne plejeboliger, hvor nutidens krav til arbejdsmiljø og tilgængelighed er opfyldt, samtidigt med at der sikres den bedst mulige bokvalitet inden for de eksisterende bygningsmæssige rammer. Opgaven blev udbudt i totalentreprise. Med nærværende udbudsbekendtgørelse blev interesserede opfordret til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Identifikator for proceduren6c3f6359-7dd8-483a-95e5-aa14bbc4aa89
Tidligere bekendtgørelse235052-2024
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseGrønnegade 8-10  
ByAarhus
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms43 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerAnsøger skulle opfylde den obligatoriske udelukkelsesgrund i udbudslovens § 134 a. Der blev yderligere henvist til udbudsmaterialets udbudsbetingelser. Spørgsmål vedrørende udbuddet skulle fremsendes via udbudsportalen RIB, TN163687. Spørgefrist fremgik af udbudstidsplanen i udbudsbetingelserne. Dokumentation for de forhold, der er beskrevet i ESPD'en, skulle afleveres jf. udbudstidsplanen. Dokumentationen skulle tillige indleveres for den/de enhed(-er), som tilbudsgiver har støttet sin ansøgning på og/eller de øvrige deltagere i en eventuel sammenslutning (dvs. alle enheder, som har skulle afgive ESPD i ansøgningen). Dokumentationen omfatter følgende: • Udelukkelsesgrundene: Tilbudsgiver skulle fremsende serviceattest (danske virksomheder) eller tilsvarende dokumentation (udenlandske virksomheder) som dokumentation for, at tilbudsgiver ikke befinder sig i en af de ovenfor refererede udelukkelsesgrunde. Serviceattesten må maksimalt være 12 måneder gammel. • Økonomisk kapacitet: Såfremt ordregiver ikke kan tilgå de økonomiske nøgletal via en offentlig tilgængelig kilde (virk.dk eller lignende), skal tilbudsgiver fremsende godkendte årsregnskaber for de seneste tre år eller revisorpåtegnet erklæring om de relevante nøgletal. • Teknisk kapacitet: Ordregiver anser referencebeskrivelsen i ESPD'en og/eller i det selvstændige bilag iht. afsnit 2.7.2 som den endelige dokumentation. • Støttende enheder: Støttende enheder skal, foruden ovenstående tre bullets, fremsende en underskrevet støtteerklæring om at have juridisk forpligtiget sig over for tilbudsgiveren til at stille den nødvendige økonomiske og finansielle og/eller tekniske samt faglige formåen til rådighed for tilbudsgiveren. • Konsortier Ved et konsortium skulle afleveres en udfyldt og underskrevet konsortieerklæring, hvori konsortiedeltagerne erklærer, at de hæfter solidarisk og direkte i forhold til ordregiver. Som en konsekvens af EU's godkendelse af den femte sanktionspakke over for Rusland, er den virksomhed, der står til at skulle vinde udbuddet, forpligtet til at underskrive en tro- og loveerklæring om fraværet af russisk etablering og/eller ejerskab. Dokumentet ”Tro- og loveerklæring om fravær af russisk etablering og eller ejerskab” (bilag A.3) anvendes. Der blev generelt henvist til udbudsmaterialets udbudsbetingelser
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelRenovering og ombygning af Plejehjemmet Møllestien - Udbud i totalentreprise
BeskrivelseRenoverings- og ombygningsprojektet blev udbudt med en targetpris, som var fastsat under hensyn til at projektet skulle realiseres inden for den økonomiske ramme der gælder for alment byggeri (støttet byggeri). Targetprisen var fastsat til 43.000.000 ekskl. moms. Tilbud, som overskrider maksimumsprisen, der er fastsat som targetprisen + 15 %, er ukonditionsmæssige og vil ikke blive taget til bedømmelse. Der henvises yderligere til udbudsmaterialet Udbudsmaterialet kan søges frem via https://rib-software.dk/udbudsportal, udbudsnummer TN163687
Intern IDAarhus Kommune, Ejendomme
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45100000 Forberedelse af byggeplads, 45210000 Byggearbejde, 45260000 Tagarbejde og andet specialarbejde inden for byggefagene, 45262500 Murværks- og murerarbejder, 45300000 Udførelse af bygningsinstallationer, 45400000 Færdiggørelse af bygninger, 45422000 Tømrer- og snedkerarbejde, 45330000 Blikkenslagerarbejde, 44100000 Materialer til bygge- og anlægsarbejder og hermed beslægtede varer, 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed, 71247000 Byggeledelse, 71300000 Ingeniørvirksomhed, 71317100 Rådgivning i forbindelse med forebyggelse og bekæmpelse af brand og eksplosion, 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseGrønnegade 8-10  
ByAarhus
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato12/12/2024
Varighed30 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerSpørgsmål vedrørende udbuddet skulle fremsendes via udbudsportalen. Spørgefrist fremgik af udbudstidsplanen i udbudsbetingelserne. Ansøgningens indhold Ansøgere skal på RIB udfylde / uploade følgende materiale: • Anmodningsbrev / virksomhedspræsentation jf. udbudsbetingelsernes pkt. 2.4 • ESPD (udfyldes via RIB) jf. udbudsbetingelserne pkt. 2.5 • Udfyldt ESPD for de enheder(underrådgiver/underentreprenører), som ansøger støtter sin økonomiske/finansielle eller tekniske/faglige formåen på jf. udbudsbetingelserne pkt. 2.5. • Referencebilag jf. udbudsbetingesernes pkt. 2.7.2 (maks. én A4-side pr. reference). • Evt. udfyldt og underskrevet støtteerklæring og konsortieerklæring Anmodningsbrev Anmodningsbrev / virksomhedspræsentation med angivelse af selskabsform, ejerforhold og evt. tilhørsforhold til andre virksomheder som f.eks. moderselskaber (maks. 2 A4-sider). ESPD I overensstemmelse med udbudslovens § 148 skal ansøgeren udfylde det fælleseuropæiske ESPD-dokument som et foreløbigt bevis for, at ansøgeren er egnet til at løse den udbudte opgave og ikke er omfattet af de udelukkelsesgrunde, der gælder for udbuddet. Bygherre vil efter prækvalifikationen kræve dokumentation for oplysninger udfyldt i ESPD’en. Ansøger skal udfylde ESPD-formularen via det afleveringskrav som fremgår af udbudsportalen. Dette gøres under "Aflevering af tilbud" og så på selve afleveringskravet. Vejledning ses her: https://byggeweb.zendesk.com/hc/da/articles/360015336760-ESPD Bemærk: Hvis ansøger består af et konsortium af virksomheder, skal hver af konsortiets deltagere udfylde et særskilt ESPD. Hvis ansøgeren efter udbudslovens § 144 støtter sit tilbud på den økonomiske/finansielle eller tekniske/faglige formåen hos en eller flere tredjemænd (eksempelvis underrådgivere eller underentreprenører), skal ansøgningen vedlægges følgende: • Udfyldt ESPD for hver underrådgiver / -entreprenør m.v. med oplysningerne i Del II, afsnit A og B, Del III og Del IV. Bemærk: Det påhviler ansøgerne selv at vurdere, om der er lovligt grundlag for at indgå et konsortium. Ordregiver er bekendt med, at det for mange er en vanskelig afvejning og skal derfor henlede ansøgernes opmærksomhed på Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens "Vejledning om fælles bud", se: https://www.kfst.dk/pressemeddelelser/kfst/2020/20200507-vejledning-om-faelles-bud-pa-opgaver-sendt-i-horing/ Udelukkelse (ESPD del III A-C) Ansøger vil som udgangspunkt være udelukket fra deltagelse i udbuddet, hvis ansøger er omfattet af én eller flere af de forhold, der er anført i ESPD-dokumentets del III. Tilbudsgiver skal herunder bekræfte, at denne ikke er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134 a, § 135 og § 136. Der stilles desuden krav om, at ansøger ikke er omfattet af én eller flere af de i udbudslovens §137, stk. 1, nr. 2 nævnte frivillige udelukkelsesgrunde. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Til vurdering af en økonomisk aktørs dokumentation af pålidelighed indhentes vejledende udtalelse hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen jf. udbudslovens § 138. Krav til ansøgers egnethed (ESPD del IV) Ordregivers vurdering vil i første omgang ske på baggrund af de oplysninger, ansøgerne har anført i ESPD’en, men ordregiver er på ethvert tidspunkt berettiget til at anmode ansøgerne om at fremlægge dokumentation for opfyldelse af de stillede mindstekrav til egnethed jf. udbudslovens § 151, stk. 2, når dette er nødvendigt for at sikre, at udbudsprocessen gennemføres korrekt. Økonomisk og finansiel formåen (ESPD DEL IV B) (der henvises til afsnit vedr. udvælgelseskriterier) Teknisk og faglig formåen (ESPD DEL IV C) (der henvises til afsnit vedr. udvælgelseskriterier) Der henvises generelt til udbudsmaterialets udbudsbetingelser Tilbudsvederlag Der udbetales et tilbudsvederlag på 20.000 kr. ekskl. moms til hver af de tilbudsgivere, som afgiver et indledende tilbud. Beløbet udbetales efter indgåelse af kontrakt. Der udbetales ikke vederlag til den vindende tilbudsgiver, som der skrives kontrakt med. Tilbudsbudsgiver skal selv forestå eventuel fordeling mellem konsortiepartnere, underrådgivere mv.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
Navnpris
BeskrivelsePris vægter 35 %
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (pointantal, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnProces, Organisation og bemanding
BeskrivelseProces, Organisation og bemanding vægter 20%
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (pointantal, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnArkitektur og funktionalitet e
BeskrivelseArkitektur og funktionalitet vægter 25%
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (pointantal, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTeknisk kvalitet
BeskrivelseTeknisk kvalitet 20%
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (pointantal, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om håndhævelse af udbudsreglerne m.v. gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over tildeling af kontrakten skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 dage efter, at Ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette Ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se mere om indgivelse af klager på Klagenævnet for Udbuds hjemmeside: www.klfu.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBISGAARD|EJSING
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBISGAARD|EJSING
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og forbrugerstyurelsen
Organisation, der underskriver kontraktenAarhus Kommune
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse47 346 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnByggefirmaet Knudsgaard A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorByggefirmaet Knudsgaard, Renovering og ombygning af plejehjemme Møllestien
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet47 346 000,00 DKK
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenTotalentreprise - Renovering og ombygning af plejehjemmet Møllestien
TitelRenovering og ombygning af plejehjemme Møllestien
Dato for indgåelse af kontrakten17/01/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenAarhus Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnAarhus Kommune
Registreringsnummer55133018
PostadresseGrøndalsvej 2
ByViby J
Postnummer8260
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedChristina Hach
E-mailchac@aarhus.dk
Telefon3012 4152
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og forbrugerstyurelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 4171500
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnBISGAARD|EJSING
Registreringsnummer37875538
PostadresseLibaugade 1
ByAarhus
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 22799149
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0005
Officielt navnByggefirmaet Knudsgaard A/S
Registreringsnummer31764319
PostadresseØstergårdsvej 5
ByHøjslev
Postnummer7840
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID0574275c-5557-489b-99f4-2f911f48a225  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen20/03/2025 09:14:54 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer183683-2025
EUT-S-nummer57/2025
Offentliggørelsesdato21/03/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer