« Tilbage til oversigten over alle licitationer


57/2025
185260-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – 001422 Hans Tavsens Park og Hans Tavsens Gade
OJ S 57/2025 21/03/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnKøbenhavns Kommune
E-mailxk1x@kk.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
1.1.
Køber
Officielt navnHofor Spildevand København A/S
E-mailhofor@hofor.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel001422 Hans Tavsens Park og Hans Tavsens Gade
Beskrivelse001422 Hans Tavsens Park og Hans Tavsens Gade: Projektet er et kombineret anlægsprojekt, der er et skybruds- og byrumsprojekt, som omfatter Hans Tavsens Park, Hans Tavsens Gade og Kapelvej ud for Hellig Kors Kirke. Projektet indebærer i hovedtræk: • Parken omdannes med lavninger i terrænet og plane græsflader, så parkens nye skybrudsfunktion spiller sammen med rekreative funktioner og behov. • Den bemandede legeplads i øst renoveres, og den bemandede legeplads i vest omdannes til et åbent legeområde i forbindelse til Nørrebro Park Skole med bl.a. street basket og en kunstgræsbane. • Gaderummet mellem Blågård Skoles bygninger indrettes som bilfrit byrum med regnbede. • Hans Tavsens Gade omprofileres, og der etableres en ny regnvandledning, som skal modtage regnvand fra de nye regnbede. •Kirkehaven åbnes op ud til Hans Tavsens Gade, og Kirkens forplads på Kapelvej omlægges med ny belægning og øget beplantning. • Projektet indebærer både fældning af træer og beskyttelse af mange af de gamle, store træer. Der plantes også mange nye træer og andet beplantning for fremme biodiversiteten. • Parkarealet er tidligere kirkegård, og i forbindelse med anlægsarbejdet skal der foretages arkæologiske undersøgelser på arbejdsarealer, hvor der skal graves. Det forventes, at der findes omkring 3.000 kistebegravelser i projektområdet. Undersøgelser samt håndtering af kister og skeletter sker ved Københavns Museum, men entreprenøren skal gennemføre udgravning, indtil kister og skeletter påtræffes. Entreprenøren skal også sørge for velfærdsforanstaltninger for arkæologerne. • Der er to skoler i drift i projektområdet: Blågård Skole og Nørrebro Park Skole. Anlægget skal derfor håndteres med henblik på at genere skolebørnene mindst muligt, så de kan bevæge sig trygt og sikkert, mens anlægsarbejderne gennemføres. Anlægsarbejderne gennemføres i perioden ultimo 2025 - medio 2028. Anlægsarbejdet vil forløbe i etaper, hvor byggepladsen vil rykke sig i takt med, at arkæologiske undersøgelser og kommunens parkombygning løbende færdiggøres. Formålet med dette er en smidig anlægstakt, hvor mindre eller større dele af parken hele tiden vil kunne holdes åben for parkens brugere, og de færdige etaper løbende kan ibrugtages. Projektet vil blive udbudt som begrænset EU-udbud. Der vil blive afholdt en prækvalifikation, hvorefter der vil blive udvalgt 5 tilbudsgivere som skal afgive tilbud på opgaven.
Identifikator for proceduren773e46be-7d41-49b7-8832-795b97af9c32
Tidligere bekendtgørelse132074-2025
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenOrdregiver har til hensigt at udvælge 5 ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Såfremt der modtages flere end 5 konditionsmæssige ansøgninger fra ansøgere, udvælges de 5 ansøgere, som ud fra hensynet til at skabe en optimal konkurrence, vurderes bedst egnede til at løse opgaven. Udvælgelsen vil ske på baggrund af de fremsendte referencer, hvor der vil lægges vægt på referencernes relevans og sammenlignelighed med den udbudte opgave. Referencerne vil blive bedømt ud fra en helhedsvurdering. Se yderligere i udbudsbetingelserne.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45231300 Arbejder i forbindelse med vand- og kloakrørledninger, 45236250 Jord- og belægningsarbejde i forbindelse med parker, 45236300 Jord- og belægningsarbejde i forbindelse med kirkegårde, 45232450 Bygge-anlægsarbejder: dræningssystemer, 45232454 Anlægsarbejde: regnvandsbassiner, 45232130 Anlægsarbejde: regnvandsledninger, 45262220 Boring af vandbrønde, 45112500 Flytning af jord, 77341000 Træbeskæring, 45233220 Belægningsarbejde på veje, 77310000 Tilplantning og vedligeholdelse af grønne områder
2.1.2.
Udførelsessted
ByKøbenhavn
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms45 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerDen obligatoriske udelukkelsesgrund i udbudslovens § 134a finder anvendelse.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseBekendtgørelse
Deltagelse i en kriminel organisationjf. udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 1.
Korruptionjf. udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 2.
Svigjf. udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 3.
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitetjf. udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 4.
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorismejf. udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 5.
Børnearbejde og andre former for menneskehandelJf. udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 6.
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifterjf. udbudsloven § 135, stk. 3.
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordningerjf. udbudsloven § 135, stk. 3.
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsprocedurenjf. udbudsloven § 136, stk. 1, nr. 1.
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedurejf. udbudsloven § 136, stk. 1, nr. 2.
Har afgivet urigtige oplysninger eller tilbageholdt oplysninger, som ikke var i stand til at fremlægge de krævede dokumenter og indhentet fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedurejf. udbudsloven § 136, stk. 1, nr. 3.
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervetjf. udbudsloven § 136, stk. 1, nr. 4.
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige områdejf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdetjf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national retjf. udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 2.
Insolvensjf. udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 2.
Aktiver, der administreres af en kuratorjf. udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 2.
Tvangsakkord uden for konkursjf. udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 2.
Erhvervsvirksomheden er indstilletjf. udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 2.
Aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejningjf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 3
Tilsidesættelse af forpligtelser i henhold til rent nationale udelukkelsesgrundejf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 5 og 6
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdetjf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelBegrænset udbud: 001422 Hans Tavsens Park og Hans Tavsens Gade
BeskrivelseSe pkt. 2.1 i udbudsbekendtgørelsen og i øvrigt udbudsbetingelserne
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato06/10/2025
Varighed28 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Navnene på og de faglige kvalifikationer for det personale, der skal udføre kontrakten, skal angivesKrav til tilbud
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Oplysninger om tidligere bekendtgørelser
ID for den foregående bekendtgørelse132074-2025
Yderligere oplysninger1. Der er forbud mod tildeling af offentlige aftaler til økonomiske aktører, som er omfattet af Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. april 2022 artikel 5 k, litra a-c, om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund at Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine. Virksomheder, der er omfattet af forbuddet: 1. russiske statsborgere, fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland. 2. juridiske personer, enheder eller organer, som er direkte eller indirekte for mere end 50 % ejet af de under 1) nævnte enheder, eller 3. fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som nævnt under 1) eller 2). Forbuddet omfatter ligeledes underleverandører og støtteenheder fra eller med forbindelse til Rusland, hvis underleverandøren eller støtteenhedens bidrag udgør mere end 10 % af kontraktens værdi. Virksomheder, der er omfattet af ovenstående udelukkelsesgrund, kan ikke afgive tilbud. 2. Den obligatoriske udelukkelsesgrund i udbudslovens § 134a finder anvendelse. 3. Udbudsmaterialet er tilgængeligt via og ansøgning og tilbud skal uploades via https://field.dalux.com/client/da-dk/public/tender/TID-287944597110269712 4. Vedståelsesfristen er 6 måneder
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelse
KriteriumSpecifik årlig omsætning
BeskrivelseDer stilles følgende mindstekrav til ansøgers økonomiske og finansielle formåen: Ansøger skal have en årsomsætning på minimum 30 mio. kr. i det seneste regnskabsår eller som gennemsnit i de tre seneste disponible regnskabsår. Ansøger skal til brug for ovenstående vurdering udfylde de relevante oplysninger i ESPD del IV afsnit B.

KriteriumAndre økonomiske eller finansielle krav
BeskrivelseDer stilles følgende mindstekrav til ansøgers økonomiske og finansielle formåen: • Ansøger skal have en egenkapital på minimum 10 mio. kr. i det senest offentliggjorte årsregnskab. • Ansøger skal have en soliditetsgrad på minimum 15 % i det senest offentliggjorte årsregnskab. Ansøger skal til brug for ovenstående vurdering udfylde de relevante oplysninger i ESPD del IV afsnit B.

KriteriumReferencer på specificerede arbejder
BeskrivelseDer stilles følgende minimumskrav til ansøgers tekniske og faglige formåen: Ansøgeren skal kunne fremlægge: • Reference A: Ansøgeren skal aflevere 1 reference på et anlægsprojekt, som omfattede renovering og/eller nyetablering af en park/grønt område i byzone, hvor eksisterende træer blev beskyttet og nye træer blev plantet, Referencen skal endvidere omfatte varetagelse af en efterfølgende plejeperiode på 1 år. Anlægsprojektet skal have en samlet anlægsøkonomi på minimum 10.000.000 DKK. • Reference B: Ansøgeren skal aflevere 1 reference, hvor ansøgeren agerede hoved- eller totalentreprenør på varetagelse af styring af et anlægsprojekt, som omfattede renovering og/eller nyetablering af en park/grønt område i byzone. Anlægsprojektet skal have en samlet anlægsøkonomi på minimum 10.000.000 DKK. • Reference C: Ansøgeren skal aflevere 1 reference, hvor ansøgeren agerede hoved- eller totalentreprenør på varetagelse af styring af et anlægsprojekt, som omfattede renovering og/eller nyetablering af infrastrukturer i byzone. Anlægsprojektet skal have en samlet anlægsøkonomi på minimum 10.000.000 DKK. • Reference D: Ansøgeren skal aflevere 1 reference på udførelse af en afvandingsentreprise i en park eller bymæssigt tæt bebygget område. Afvandingsentreprisen skal have en anlægsøkonomi på minimum 2.000.000 DKK. For hver reference skal ansøger oplyse følgende i ESPD del IV afsnit C: • Kort beskrivelse af entreprisen. Det bør fremgå tydeligt, hvilket mindstekrav der er en del af entreprisen. • Ansøgers konkrete rolle i entreprisen bør fremgå tydeligt (total/hovedentreprenør eller underentreprenør). Hvis ansøger baserer sin tekniske- og faglige formåen på en underentreprenør, skal underentreprenøren kun angive referenceprojekter eller dele heraf, som underentreprenøren selv har varetaget og/eller udført. • Periode for entreprisens udførelse, herunder eksakt dato for afleveringsforretning (og for reference A: eksakt dato for afsluttet plejeperiode). • Anlægsøkonomien ekskl. moms. (hvis anlægsøkonomien er fortrolig, bedes dette anført) • Navn og kontaktoplysninger på bygherre. Ansøgeren kan højst oplyse 4 referencer til dokumentation for opfyldelse af mindstekrav. Hvis ansøgeren afleverer mere end 4 referencer, vil TMF alene se på de første 4 referencer. _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Ansøgeren kan til brug for udvælgelsen højst oplyse 6 referencer, inkl. de referencer, der dokumenterer opfyldelse af mindstekrav, jf. afsnit 3.3.2. Det vil sige, at hvis ansøgeren har oplyst 4 referencer som dokumentation af mindstekrav, kan ansøgeren oplyse 2 yderligere referencer til udvælgelsesprocessen. Hvis ansøgeren samlet oplyser flere end 6 referencer, vil TMF alene se på referencer under mindstekrav (del IV) og de første referencer herefter op til 6 referencer. For hver reference bedes ansøger oplyse følgende (manglende oplysninger kan blive vurderet negativt): • Kort beskrivelse af entreprisen. Det bør fremgå tydeligt, hvilket mindstekrav der er en del af entreprisen. • Ansøgers konkrete rolle i entreprisen bør fremgå tydeligt (total/hovedentreprenør eller underentreprenør). Hvis ansøger baserer sin tekniske- og faglige formåen på en underentreprenør, skal underentreprenøren eller fagspecialisten kun angive referenceprojekter eller dele heraf, som underentreprenøren selv har varetaget og/eller udført. • Periode for entreprisens udførelse, herunder eksakt dato for afleveringsforretning. • Anlægsøkonomien ekskl. moms. (hvis anlægsøkonomien er fortrolig, bedes dette anført) • Navn og kontaktoplysninger på bygherre. TMF vil udvælge de ansøgere, der har påvist de mest relevante og sammenlignelige referencer i forhold til den udbudte opgave. Vurderingen vil ske som en samlet vurdering af alle de oplyste referencer. I vurderingen vil TMF tillægge referencer på tilsvarende projekter størst vægt. Med tilsvarende projekter forstås anlægsprojekter med involvering af mange fagområder og som har stor kompleksitet. Derudover vil TMF særligt lægge vægt på følgende: • Referencer, hvor ansøger selv var hovedentreprenør. • Referencer, der vedrører anlæg/renovering af park eller grønt område udført i bymæssigt og tætbebygget områder. • Referencer vedrørende anlægsarbejder der er udført på arealer, hvor der er skoler og/eller legepladser i drift i anlægsperioden. • Referencer vedrørende anlægsprojekter målrettet idræt bevægelse og leg. • Referencer, der vedrører anlægsprojekter som omfatter arkæologisk udgravning • Referencer, der omfatter beskyttelse af eksisterende træer. • Referencer, der vedrører beplantning af nye træer, herunder demonstrerer erfaring med vedligeholdelse og drift af træerne i en efterfølgende plejeperiode på 1 år . • Referencer vedrørende anlægsprojekter styrkelse af biodiversiteten. • Referencer vedrørende anlægsarbejder med mange eksterne aktører såsom andre entreprenører, bygherreleverancer, forsyningsselskaber m.fl. som skal koordineres under gennemførelse af anlægsarbejdet. • Referencer der vedrører anlægsarbejder, udført for en offentlig bygherre.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren
Højeste antal udvalgte tilbud5
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseSom udgangspunkt vurderes den tilbudte pris på baggrund af følgende relative pointmodel: • Laveste tilbudte pris tildeles 10 point. • En tilbudt teoretisk pris, der er 40 % højere end laveste pris tildeles 0 point. • Øvrige tilbud tildeles point ved retlinjet interpolation mellem laveste pris og en teoretisk pris, der er 40 % højere end laveste pris. Til ovennævnte primære evalueringsmodel har TMF følgende sekundære model: Hvis den faktiske spredning mellem tilbudssummerne er højere end 40 %, vil procentsatsen for gearingen på evalueringsmodellen blive sat op inden for 10 % intervaller, indtil procentsatsen kan rumme den faktiske spredning. Point for underkriteriet ”Pris” angives med to decimaler.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation og bemanding
BeskrivelseDer henvises til udbudsbetingelsernes afsnit 4.2.2
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi35,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnPlanlægning og projektstyring
BeskrivelseDer henvises til udbudsbetingelsernes afsnit 4.2.3
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi35,00
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Sprog, som udbudsdokumenterne er officielt tilgængelige pådansk
Frist for anmodning om yderligere oplysninger11/04/2025 12:00:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
Adresse på udbudsdokumenternehttps://build.dalux.com
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for proceduren
Den påtænkte dato for afsendelse af opfordringerne til at afgive tilbud19/05/2025
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse28/04/2025 12:00:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Vilkår relateret til kontraktens udførelseUdbudsmaterialet indeholder en arbejdsklausul iht. Cirkulære nr. 9471 af 30. juni 2014 om arbejdsklausuler i offentlige kontrakter (Bilag A). Kontrakten stiller krav om at udvise samfundsansvar (Bilag B). Kontrakten omfatter sociale klausuler om uddannelses- eller praktikaftaler (Bilag C). Kontrakten stiller krav om overholdelse af persondatalovgivningen (Bilag D). Se udbudsmaterialet for nærmere information.
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingnej
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Klage over ikke at være prækvalificeret (udvalgt) til at afgive tilbud skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter TMFs underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. § 7, stk. 1, i lovbekendtgørelse nr. 593 om Klagenævnet for Udbud af 2. juni 2016.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelseKøbenhavns Kommune
Organisation, der behandler tilbudKøbenhavns Kommune
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKøbenhavns Kommune
Registreringsnummer64942212
AfdelingTeknik- og Miljøforvaltningen, Mobilitet Klimatilpasning og Byvedligehold
PostadresseIslands Brygge 37
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedValdemar Kähler Mygind
E-mailxk1x@kk.dk
Telefon33665600
Internetadressehttps://www.kk.dk/
Køberprofilhttps://www.kk.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelse
Organisation, der behandler tilbud
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
AfdelingKlagenævnet for Udbud
PostadresseNævnets Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedNævnet
Telefon72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
AfdelingKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon41715000
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnHofor Spildevand København A/S
Registreringsnummer26043182
PostadresseØrestads Boulevard 35
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailhofor@hofor.dk
Telefon33953395
Internetadressehttps://www.hofor.dk
Køberprofilhttps://www.hofor.dk/
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID8eb469a2-bd9f-4130-8e4d-203269ceb3b9  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen20/03/2025 08:46:46 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer185260-2025
EUT-S-nummer57/2025
Offentliggørelsesdato21/03/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer