1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Hadsten Boligforening, afdeling 22
Køberens retlige status: Offentlig virksomhed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Boliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Boligrenovering af afdeling 22 - Hadsten
Beskrivelse: Hadsten Boligforening ønsker at renovere 115 stk. ud af i alt 135 almene familieboliger i Afdeling 22 beliggende ved Hadbjergvej/Hovedbjergvej i Hadsten. Renoveringen tager sit udspring i en godkendt helhedsplan og gennemføres med støtte fra Landsbyggefonden. De udbudte 115 boliger ligger fordelt i tre boligblokke, tre rækkehuse og fem klyngehuse. Renoveringsopgaven består overordnet i ombygning til 36 stk. boliger for opnåelse af tilgængelighed inkl. forbedring af adgangsforhold med ny elevatorer og altangange. Hertil kommer modernisering af 79 stk. boliger på forskellige niveauer, som indbefatter facaderenovering, efterisolering af gavle, åbning af altaner, etablering af behovstyret ventilation og udskiftning af el- og vvs-installationer. I terræn renoveres bl.a. p-pladser ved de to blokke med tilgængelige boliger, og der renoveres kloak i udvalgte områder. Den ordregivende myndighed forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på grundlag af de første bud uden at indgå forhandlinger Prækvalificerede tilbudsgivere skal aflevere / uploade berigtiget ESPD inden offentliggørelse af vinder. Der er sociale klausuler forbundet med udbuddet. Udbuddet åbnes på udbudsportalen den 6. maj 2024.
Identifikator for proceduren: bbcd6324-9453-4823-a4d8-431a49fd7722
Tidligere bekendtgørelse: 264700-2024
Intern ID: LOT-001
Udbudsprocedure: Begrænset
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Hadbjergvej 14-18 og 20-46
By: Hadsten
Postnummer: 8370
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Hovvej 90,92 og 100
By: Hadsten
Postnummer: 8370
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 100 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: Udbudslovens § 134a er gældende. Ansøger skal afleverer dokumentation for at ansøger ikke har Russiske aktiviteter eller interesser.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Boligrenovering af Afdeling 22 - Hadsten
Beskrivelse: Hadsten Boligforening ønsker at renovere 115 stk. ud af i alt 135 almene familieboliger i Afdeling 22 beliggende ved Hadbjergvej/Hovedbjergvej i Hadsten. Renoveringen tager sit udspring i en godkendt helhedsplan og gennemføres med støtte fra Landsbyggefonden. De udbudte 115 boliger ligger fordelt i tre boligblokke, tre rækkehuse og fem klyngehuse. Renoveringsopgaven består overordnet i ombygning til 36 stk. boliger for opnåelse af tilgængelighed inkl. forbedring af adgangsforhold med ny elevatorer og altangange. Hertil kommer modernisering af 79 stk. boliger på forskellige niveauer, som indbefatter facaderenovering, efterisolering af gavle, åbning af altaner, etablering af behovstyret ventilation og udskiftning af el- og vvs-installationer. I terræn renoveres bl.a. p-pladser ved de to blokke med tilgængelige boliger, og der renoveres kloak i udvalgte områder. Den ordregivende myndighed forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på grundlag af de første bud uden at indgå forhandlinger Prækvalificerede tilbudsgivere skal aflevere / uploade berigtiget ESPD inden offentliggørelse af vinder. Der er sociale klausuler forbundet med udbuddet.
Intern ID: LOT-01
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Hadbjergvej 14-18 og 20-46
By: Hadsten
Postnummer: 8370
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Hovvej 90, 92 og 100
By: Hadsten
Postnummer: 8370
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 28 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 100 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Yderligere oplysninger: Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren for udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med reglerne i lov nr. 1564 af 15. december 2015 (Udbudsloven) og udbudsbekendtgørelsen. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: En prækvalifikationsfase og en tilbudsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil bygherre udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som bygherre har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et indledende tilbud på den udbudte opgave. På baggrund af de indledende tilbud vil alle tilbudsgivere blive inviteret til at deltage i et forhandlingsforløb, hvorefter tilbudsgiverne vil blive opfordret til at afgive et revideret/endeligt tilbud. Bygherren forbeholder sig dog ret til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud, og tilbudsgiverne kan derfor ikke påregne, at der gennemføres en forhandlingsrunde. Der ydes ikke vederlag for afgivelse af tilbud 1 (indledende tilbud) eller tilbud 2 (sidste og bedste bud).
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Beskrivelse: Begrundelse for ikke at angive vægtningen af tildelingskriterierne: Forventet antal ansøgere: 3-5 Kriterierne vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren. Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser: Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren: 3 Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren: 5 Objektive kriterier for valg af det begrænsede antal ansøgere: Såfremt der modtages flere end 5 konditionsmæssige ansøgninger, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene jf. udbudsbetingelserne, og som opfylder egnethedskravene, udvælges maks. 5 ansøgere, som ud fra hensynet til en optimal konkurrence, vurderes bedst egnede til at løse opgaven. Ansøger skal i prækvalifikationsansøgningen demonstrere at besidde de for den udbudte opgave nødvendige erfaringer i relation til såvel udførelse og byggeledelse af tilsvarende opgaver. Bygherren søger således ideelt set en ansøger, der besidder erfaringer med renovering af +50 boliger indenfor den almennyttige sektor, udført i hovedentreprise eller totalentreprise. Bygherren vurderer det positivt, at ansøger udover entrepriseledelse også har egenproduktion på et eller flere væsentlige fagområder, eksempelvis tømrer- og murerarbejdet. Referencerne kan være opnået ved udførelse af renoveringsarbejder på boligbyggeri med flere boliger eller dermed ligestillede former for byggeri. Udover referencer indenfor renovering af boligbyggeri, kan erfaringer med ledelse af sådanne ligestillede projekter i hovedentreprise eller totalentreprise tages med i vurderingen. Referencer i hovedentreprise vil blive vægtet positivt. Ved vurdering af ansøgers referencer vil der blive lagt vægt på, at hovedentreprenørens referencer dokumenterer erfaring med renovering af alment boligbyggeri i hovedentreprise i en kompleksitet svarende til den aktuelle opgave, og at der dokumenteres erfaring med styring af underentreprenører på opgaver, hvor der er en stram tidsplan og stor afhængighed mellem de enkelte faggrupper. Der skal afleveres maks. 3 stk. referencer af maks. 2 A4-sider pr. stk. Referencer udover de første 3 referencer vil ikke blive taget i betragtning. Referencerne skal være maks. fem år gamle, og det skal fremgå, om projektet er igangværende eller afsluttet. For at tilbudsgiver kan betragtes som konditionsmæssig skal have mindst 1 afsluttet reference omhandle renoveringsopgave af almennyttige boliger udført i hoved- eller totalentreprise med en entreprisesum større end 30 mio. kr. ekskl. moms. Tilbudsgiverne vil blive valgt blandt de konditionsmæssige og egnede ansøgere. Udvælgelsen vil ske på baggrund af en vurdering af ansøgers referencer. Udbyder vil ved udvælgelsen af konkurrencemæssige hensyn, om muligt, udvælge 3 mindre og 2 mellemstore virksomheder. Ved mindre virksomheder forstås virksomheder med en årlig omsætning større end 100 mio. kr. ekskl. moms og mindre end 300 mio. kr. ekskl. moms. Ved mellemstore virksomheder forstås en årlig omsætning større end 300 mio. kr. ekskl. moms og mindre end 1 mia. kr. ekskl. moms. Vurderingen baseres på regnskabstal fra det seneste godkendte regnskab. Såfremt der i gruppen af små virksomheder kun indkommer 2 eller færre egnede ansøgere, vil denne gruppe kunne suppleres op med egnede virksomheder fra den mellemstore gruppe. Suppleringen sker ved, at den egnede virksomhed i den mellemstore gruppe med den mindste omsætning overflyttes, derefter virksomheden med den næstmindste omsætning, indtil gruppen af mindre virksomheder er fyldt op. Såfremt der er mindre end 5 egnede ansøgere fordelt på de 2 grupper forbeholder bygherren sig ret til at fylde op med store virksomheder (Årlig omsætning > 1 mia. ekskl. moms). Prækvalificering i begge grupper af virksomheder sker på grundlag af referencer ud fra graden af sammenlignelighed i forhold den aktuelle reference. Prisen er ikke det eneste tildelingskriterium og alle kriterier er udelukkende anført i udbudsdokumenterne.
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterier: -
Begrundelse for ikke at angive vægtningen af tildelingskriterierne: Forventet antal ansøgere: 3-5 Kriterierne vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren. Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser: Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren: 3 Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren: 5 Objektive kriterier for valg af det begrænsede antal ansøgere: Såfremt der modtages flere end 5 konditionsmæssige ansøgninger, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene jf. udbudsbetingelserne, og som opfylder egnethedskravene, udvælges maks. 5 ansøgere, som ud fra hensynet til en optimal konkurrence, vurderes bedst egnede til at løse opgaven. Ansøger skal i prækvalifikationsansøgningen demonstrere at besidde de for den udbudte opgave nødvendige erfaringer i relation til såvel udførelse og byggeledelse af tilsvarende opgaver. Bygherren søger således ideelt set en ansøger, der besidder erfaringer med renovering af +50 boliger indenfor den almennyttige sektor, udført i hovedentreprise eller totalentreprise. Bygherren vurderer det positivt, at ansøger udover entrepriseledelse også har egenproduktion på et eller flere væsentlige fagområder, eksempelvis tømrer- og murerarbejdet. Referencerne kan være opnået ved udførelse af renoveringsarbejder på boligbyggeri med flere boliger eller dermed ligestillede former for byggeri. Udover referencer indenfor renovering af boligbyggeri, kan erfaringer med ledelse af sådanne ligestillede projekter i hovedentreprise eller totalentreprise tages med i vurderingen. Referencer i hovedentreprise vil blive vægtet positivt. Ved vurdering af ansøgers referencer vil der blive lagt vægt på, at hovedentreprenørens referencer dokumenterer erfaring med renovering af alment boligbyggeri i hovedentreprise i en kompleksitet svarende til den aktuelle opgave, og at der dokumenteres erfaring med styring af underentreprenører på opgaver, hvor der er en stram tidsplan og stor afhængighed mellem de enkelte faggrupper. Der skal afleveres maks. 3 stk. referencer af maks. 2 A4-sider pr. stk. Referencer udover de første 3 referencer vil ikke blive taget i betragtning. Referencerne skal være maks. fem år gamle, og det skal fremgå, om projektet er igangværende eller afsluttet. For at tilbudsgiver kan betragtes som konditionsmæssig skal have mindst 1 afsluttet reference omhandle renoveringsopgave af almennyttige boliger udført i hoved- eller totalentreprise med en entreprisesum større end 30 mio. kr. ekskl. moms. Tilbudsgiverne vil blive valgt blandt de konditionsmæssige og egnede ansøgere. Udvælgelsen vil ske på baggrund af en vurdering af ansøgers referencer. Udbyder vil ved udvælgelsen af konkurrencemæssige hensyn, om muligt, udvælge 3 mindre og 2 mellemstore virksomheder. Ved mindre virksomheder forstås virksomheder med en årlig omsætning større end 100 mio. kr. ekskl. moms og mindre end 300 mio. kr. ekskl. moms. Ved mellemstore virksomheder forstås en årlig omsætning større end 300 mio. kr. ekskl. moms og mindre end 1 mia. kr. ekskl. moms. Vurderingen baseres på regnskabstal fra det seneste godkendte regnskab. Såfremt der i gruppen af små virksomheder kun indkommer 2 eller færre egnede ansøgere, vil denne gruppe kunne suppleres op med egnede virksomheder fra den mellemstore gruppe. Suppleringen sker ved, at den egnede virksomhed i den mellemstore gruppe med den mindste omsætning overflyttes, derefter virksomheden med den næstmindste omsætning, indtil gruppen af mindre virksomheder er fyldt op. Såfremt der er mindre end 5 egnede ansøgere fordelt på de 2 grupper forbeholder bygherren sig ret til at fylde op med store virksomheder (Årlig omsætning > 1 mia. ekskl. moms). Prækvalificering i begge grupper af virksomheder sker på grundlag af referencer ud fra graden af sammenlignelighed i forhold den aktuelle reference. Prisen er ikke det eneste tildelingskriterium og alle kriterier er udelukkende anført i udbudsdokumenterne.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: » Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1. 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2. 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3. seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten: Hadsten Boligforening, afdeling 22
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 84 023 550,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Brdr. Thybo A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: 1
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 84 023 550,00 DKK
Underentreprise: Ja
Underentrepriseværdien er kendt: nej
Underentrepriseprocentdelen er kendt: nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: 1
Dato for indgåelse af kontrakten: 30/01/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Hadsten Boligforening, afdeling 22
Registreringsnummer: 22 80 43 16
Afdeling: Afdeling 22
By: Hadsten
Postnummer: 8370
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Enhed: Bygherrerådgiver Birgitte Hansen
Telefon: 0045 - 24919845
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for udbud
Registreringsnummer: 37 79 55 26
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10 29 48 19
Postadresse: Carl Jacobsens vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: 41725000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Brdr. Thybo A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Mellemstor virksomhed
Registreringsnummer: 10 72 03 89
Postadresse: Niels Bohrs Vej 61
By: Skanderborg
Postnummer: 8660
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: 86525388
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 465fbec0-7e9a-4a62-9237-26c8fc57bb77 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 25/03/2025 09:20:55 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 193337-2025
EUT-S-nummer: 60/2025
Offentliggørelsesdato: 26/03/2025