« Tilbage til oversigten over alle licitationer


60/2025
194337-2025 - Planlægning
Danmark – Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse – Markedsundersøgelse vedr. afhentning, behandling og afsætning af have- og parkaffald for Redux - Affald og Genbrug
OJ S 60/2025 26/03/2025
Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnKolding Kommune
E-mailKontakt@tohv.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelMarkedsundersøgelse vedr. afhentning, behandling og afsætning af have- og parkaffald for Redux - Affald og Genbrug
BeskrivelseFormålet med markedshøringen er at få indblik i, hvad markedet kan honorere i forhold til de af Ordregiver påtænkte krav i ydelsen, i kontrakten eller påtænkt evaluering i forhold til behandlingsmetode i et kommende udbud. Redux – Affald og Genbrug Kolding Kommune (herefter benævnt ”Ordregiver”) ønsker at gennem-føre et kommende udbud vedr. afhentning, behandling og afsætning af have- og parkaffald (herefter benævnt ”HPA”), der modtages på Ordregivers fem (5) genbrugspladser. Det indsamlede HPA skal af Leverandøren som minimum behandles som affald beregnet til Genanvendelse eller bedre i overensstemmelse med Affaldsbekendtgørelsens § 12 samt Miljøbeskyttelsesloven. De dele af det indsamlede HPA, som ikke kan kategoriseres som affald beregnet til Genanvendelse skal som minimum skal behandles som affald beregnet til anden Nyttiggørelse eller bedre i overensstemmelse med Affaldsbekendtgørelsens § 12 samt Miljøbeskyttelsesloven. Der ønskes input vedr. spørgsmål til formuleringer, tiltag og overvejelser, som påtænkes benyttet i et kommende udbud. Det bemærkes, at det alene er dele af materialet, som er udtaget for at få input fra markedet om, hvorvidt det påtænkte vil kunne accepteres i et udbud og under en aftaleperiode.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
Yderligere oplysningerhave- og parkaffald (herefter benævnt ”HPA”), der modtages på Ordregivers fem (5) genbrugspladser
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
DelPAR-0000
TitelMarkedsundersøgelse vedr. afhentning, behandling og afsætning af have- og parkaffald for Redux - Affald og Genbrug
BeskrivelseFormålet med markedshøringen er at få indblik i, hvad markedet kan honorere i forhold til de af Ordregiver påtænkte krav i ydelsen, i kontrakten eller påtænkt evaluering i forhold til behandlingsmetode i et kommende udbud. Redux – Affald og Genbrug Kolding Kommune (herefter benævnt ”Ordregiver”) ønsker at gennem-føre et kommende udbud vedr. afhentning, behandling og afsætning af have- og parkaffald (herefter benævnt ”HPA”), der modtages på Ordregivers fem (5) genbrugspladser. Det indsamlede HPA skal af Leverandøren som minimum behandles som affald beregnet til Genanvendelse eller bedre i overensstemmelse med Affaldsbekendtgørelsens § 12 samt Miljøbeskyttelsesloven. De dele af det indsamlede HPA, som ikke kan kategoriseres som affald beregnet til Genanvendelse skal som minimum skal behandles som affald beregnet til anden Nyttiggørelse eller bedre i overensstemmelse med Affaldsbekendtgørelsens § 12 samt Miljøbeskyttelsesloven. Der ønskes input vedr. spørgsmål til formuleringer, tiltag og overvejelser, som påtænkes benyttet i et kommende udbud. Det bemærkes, at det alene er dele af materialet, som er udtaget for at få input fra markedet om, hvorvidt det påtænkte vil kunne accepteres i et udbud og under en aftaleperiode.
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
Yderligere oplysningerhave- og parkaffald (herefter benævnt ”HPA”), der modtages på Ordregivers fem (5) genbrugspladser
3.1.5.
Generelle oplysninger
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)ja
3.1.6.
Tilbudsdokumenter
3.1.8.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenKolding Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineKolding Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKolding Kommune
Registreringsnummer29189897
AfdelingRedux – Affald og Genbrug
PostadresseBronzevej 3
ByKolding
Postnummer6000
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedCathrine Brinch Jakobsen
E-mailKontakt@tohv.dk
Telefon53395989
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for udbud
Telefon+45 72405708
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://erhvervsstyrelsen.dk/klagenaevnet-for-udbud
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDc352dbe1-b99a-4212-b300-2c1c7f01604d  -  01
FormulartypePlanlægning
BekendtgørelsestypeForhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen24/03/2025 14:10:12 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)24/03/2025 14:17:37 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer194337-2025
EUT-S-nummer60/2025
Offentliggørelsesdato26/03/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure25/04/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer