See the notice on TED website
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Banedanmark
Køberens retlige status: Central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteter: Jernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Broentreprise Skjern-Holstebro
Beskrivelse: Arbejdet omfatter betonreparationer på over- og underside af broerne, opbrydning af beskyttelsesbeton og fugtisolering. Betonreparationer på broernes overside, om-isolering af brodæk, ballastsikring samt, nye rækværker på bro og fløjvægge m.m. Derudover omfatter arbejdet forstærkelse af stenkiste i km 131 + 185, herunder støttemuren i banens højre side ved nedvibrering af spuns og beton udstødning mellem spuns og eksisterende støttemur. Der er på strækningen yderligere 16 stenkister, som skal renoveres under den øvrige spærring af strækningen og opgraderes til BN1-13 standard.
Identifikator for proceduren: cc1d88d2-340a-445c-a1df-bb4eb9caeb32
Intern ID: NFBR0415
Udbudsprocedure: Begrænset
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Hovedpunkterne i proceduren: Udbuddet blev gennemført som et begrænset udbud under kvalifikationsordning, som er etableret ved udbudsbekendtgørelse 2016/S 240-437945.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45232451 Dræningsarbejde og overjordiske arbejder, 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner, 45234115 Arbejder i forbindelse med signaludstyr til jernbaner, 45234160 Anlægsarbejde: kørestrømsanlæg, 90522000 Tjenesteydelser i forbindelse med kontamineret jord, 98342000 Tjenester i forbindelse med arbejdsmiljøet
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Yderligere oplysninger: Arbejdet angår strækningen Skjern-Holstebro.
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: Det bemærkes, at kontraktens varighed er fra underskrift og indtil opgaven er udført eller aftalen ophæves.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0000
Titel: Broentreprise Skjern-Holstebro
Beskrivelse: Arbejdet omfatter betonreparationer på over- og underside af broerne, opbrydning af beskyttelsesbeton og fugtisolering. Betonreparationer på broernes overside, om-isolering af brodæk, ballastsikring samt, nye rækværker på bro og fløjvægge m.m. Derudover omfatter arbejdet forstærkelse af stenkiste i km 131 + 185, herunder støttemuren i banens højre side ved nedvibrering af spuns og beton udstødning mellem spuns og eksisterende støttemur. Der er på strækningen yderligere 16 stenkister, som skal renoveres under den øvrige spærring af strækningen og opgraderes til BN1-13 standard.
Intern ID: 1
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45232451 Dræningsarbejde og overjordiske arbejder, 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner, 45234115 Arbejder i forbindelse med signaludstyr til jernbaner, 45234160 Anlægsarbejde: kørestrømsanlæg, 90522000 Tjenesteydelser i forbindelse med kontamineret jord, 98342000 Tjenester i forbindelse med arbejdsmiljøet
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Yderligere oplysninger: Arbejdet angår strækningen Skjern-Holstebro.
5.1.3.
Anslået varighed
Anden varighed: Ubegrænset
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Yderligere oplysninger: Det bemærkes, at kontraktens varighed er fra underskrift og indtil opgaven er udført eller aftalen ophæves.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Navn: Pris
Beskrivelse: Tildelingskriteriet var beskrevet i udbudsbetingelserne.
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/vejledning/.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Banedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontrakten: Banedanmark
TED eSender: Mercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 11 800 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0000
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Kaj Bech A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Kaj Bech A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0000
Værdien af tilbuddet: 11 800 000,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbud: nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: NFBR0415 Omisolering af Bro 23950 og Bro 23972 samt udbedring af stenkister
Titel: NFBR0415 Omisolering af Bro 23950 og Bro 23972 samt udbedring af stenkister
Dato for indgåelse af kontrakten: 06/01/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Banedanmark
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 5
Type modtagne indgivelser: Tilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 5
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 0
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 0
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Banedanmark
Registreringsnummer: 18632276
Afdeling: Danmark
Postadresse: Carsten Niebuhrs Gade 43
By: København V
Postnummer: 1577
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Jeppe Ravn Jensen
Telefon: +45 82340000
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Kaj Bech A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Mikrovirksomhed, lille eller mellemstor virksomhed
Registreringsnummer: 36095210
Postadresse: Mads Bjerres vej 7
By: Holstebro
Postnummer: 7500
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Enhed: Per Lauridsen
Telefon: +4522708816
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: d3220908-9f49-4dcc-bc7c-2862d51fdf0f - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 25/03/2025 09:15:01 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 25/03/2025 09:17:01 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 194428-2025
EUT-S-nummer: 60/2025
Offentliggørelsesdato: 26/03/2025