« Tilbage til oversigten over alle licitationer


60/2025
194843-2025 - Resultater
Danmark – Byggearbejder i forbindelse med jernbaner – Genudbud: NA0070 Aarhus H - Entreprise 1
OJ S 60/2025 26/03/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBanedanmark
E-mailIBKR@BANE.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterJernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelGenudbud: NA0070 Aarhus H - Entreprise 1
BeskrivelseDette udbud vedrører hovedentreprise på projektet NA0070 Aarhus H - Entreprise 1. Entreprisen omfatter følgende hovedelementer: - Fornyelse af hele spornettet inkl. etablering af et nyt omløbsspor. Dele af spornettet hastighedsopgraderes. - Flytning af hele sporskiftezonen foran Aarhus H, så der bliver plads til at forlænge perronerne. Den nye sporskiftezone er beliggende på begge sider af Frederiks Allé. - Sænkning af sporene under Bro 20886 M.P.Bruuns Gade op til ca. 10 cm, så der bliver nødvendig frihøjde til at elektrificere sporene. - Delvis fornyelse og forlængelse af passagerperronerne så de får en længde på 330m. Den østlige del af perronerne ud til 20 m vest for Bruuns bro bevares dog uændrede. Perronerne vest herfor fornyes og forlænges. Den nye del af perronerne udføres som standard 55cm perroner. Perronbelægningen udføres med betonfliser.
Identifikator for proceduren3bf56e1c-12f5-483e-8a34-1884d7cf7e89
Intern IDNA0070
UdbudsprocedureBegrænset
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
Supplerende klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder, 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45213320 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med bygninger i tilknytning til jernbanetransport, 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde, 45234000 Arbejder i forbindelse med anlæg af jernbaner og kabelbaner
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelGenudbud: NA0070 Aarhus H - Entreprise 1
BeskrivelseDette udbud vedrører hovedentreprise på projektet NA0070 Aarhus H - Entreprise 1. Entreprisen omfatter følgende hovedelementer: - Fornyelse af hele spornettet inkl. etablering af et nyt omløbsspor. Dele af spornettet hastighedsopgraderes. - Flytning af hele sporskiftezonen foran Aarhus H, så der bliver plads til at forlænge perronerne. Den nye sporskiftezone er beliggende på begge sider af Frederiks Allé. - Sænkning af sporene under Bro 20886 M.P.Bruuns Gade op til ca. 10 cm, så der bliver nødvendig frihøjde til at elektrificere sporene. - Delvis fornyelse og forlængelse af passagerperronerne så de får en længde på 330m. Den østlige del af perronerne ud til 20 m vest for Bruuns bro bevares dog uændrede. Perronerne vest herfor fornyes og forlænges. Den nye del af perronerne udføres som standard 55cm perroner. Perronbelægningen udføres med betonfliser.
Intern IDNA0070
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
Supplerende klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder, 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45213320 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med bygninger i tilknytning til jernbanetransport, 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde, 45234000 Arbejder i forbindelse med anlæg af jernbaner og kabelbaner
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
NavnKvalitet
BeskrivelseDer er to underkriterier i tildelingskriteriet. De vægter begge 20 : 2. Underkriterium II Udførelsesorganisation og bemanding Underkriterium III Udførelsesmetoder og tidsplan, herunder logistik
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi60,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBanedanmark
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse298 308 271,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnAarsleff Rail A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorNA0070
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet298 308 271,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenNA0070
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud18/12/2024
Dato for indgåelse af kontrakten06/02/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBanedanmark
Registreringsnummer18632276
AfdelingDanmark
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedIda Borup Krogh
E-mailIBKR@BANE.dk
Telefon+45 82340000
Internetadressehttps://www.bane.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0004
Officielt navnAarsleff Rail A/S
Registreringsnummer32282296
ByViby J
Postnummer8260
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon36344640
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID7bcfb1fe-29f2-464a-a167-710882976c35  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen24/03/2025 13:41:50 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)25/03/2025 11:00:46 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer194843-2025
EUT-S-nummer60/2025
Offentliggørelsesdato26/03/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer