« Tilbage til oversigten over alle licitationer


65/2025
209957-2025 - Resultater
Danmark – Ingeniørvirksomhed – Udbud af ingeniørydelser, Trælasten TB3-GAVLHUSET
OJ S 65/2025 02/04/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnNordstern
E-mailabr@nordstern.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af ingeniørydelser, Trælasten TB3-GAVLHUSET
BeskrivelseNordstern udbyder som delegeret bygherre/totalentreprenør ingeniørydelsen i forbindelse med opførelse af almene boliger. Boligerne skal overdrages til Boligforeningen Ringgården. Projektet (Gavlhuset) omhandler opførelse af almene boliger syd for Daugbjergvej på Trælasten i Aarhus. Boligerne opføres i totalentreprise af Nordstern ovenpå den tidligere opførte kælder på ejendommen. Den opførte kælder på ejendommen er opført af Nordstern i totalentreprise for Arhus Property Denmark P/S (Pension Danmark), og derefter solgt til Boligforeningen Ringgården. Både den tidligere opførte kælder og nærværende om-/ tilbygning er således udført/ udføres af Nordstern, og Nordstern sikrer således at der ikke bliver huller mellem det der nu skal opføres og det der tidligere er opført, både hvad angår udførsel og myndighedsbehandling. Lokalplan 1116 er gældende for området, og giver mulighed for en blandet by med både bolig og erhvervsbebyggelser, herunder også boliger til almennyttige formål. Trælasten er betegnelsen for hele lokalplansområdet. TB3 er en delområdebetegnelse for en ”fire-i-en karre”, der bl.a. indeholder området for nærværende boliger i Gavlhuset. Projektet Gavlhuset opføres som den vestligste fløj i Karreen, er tegnet af CEBRA. Projektet består således af ombygning i en ”kælder” på 283 m2, og nyopførelse af ca. 3900 m2 ”bygning”, samt tilhørende terrænarbejde hertil. Den udbudte ydelse omfatter ingeniør rådgivning og -bistand vedrørende projektet opførelse af GAVLHUSET. Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Identifikator for proceduren90f5dbc3-7722-4b0c-b5f7-fb539bd88875
Tidligere bekendtgørelse676929-2024
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud med prækvalifikation
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71300000 Ingeniørvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerAnsøger skal opfylde den obligatoriske udelukkelsesgrund i udbudslovens § 134 a. Der henvises yderligere til udbudsmaterialets udbudsbetingelser. Spørgsmål vedrørende udbuddet skal fremsendes via udbudsportalen. Spørgefrist fremgår af udbudstidsplanen i udbudsbetingelserne. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Dokumentation for de forhold, der er beskrevet i ESPD'en, skal afleveres jf. udbudstidsplanen. Dokumentationen skal tillige indleveres for den/de enhed(-er), som tilbudsgiver har støttet sin ansøgning på og/eller de øvrige deltagere i en eventuel sammenslutning (dvs. alle enheder, som har skulle afgive ESPD i ansøgningen). Dokumentationen omfatter følgende: • Udelukkelsesgrundene: Tilbudsgiver skal fremsende serviceattest (danske virksomheder) eller tilsvarende dokumentation (udenlandske virksomheder) som dokumentation for, at tilbudsgiver ikke befinder sig i en af de ovenfor refererede udelukkelsesgrunde. Serviceattesten må maksimalt være 12 måneder gammel. • Teknisk kapacitet: Bygherre anser referencebeskrivelsen i ESPD'en og/eller i det selvstændige bilag /Referencebilag) som den endelige dokumentation. • Støttende enheder: Støttende enheder skal, foruden ovenstående bullets, fremsende en underskrevet støtteerklæring om at have juridisk forpligtet sig over for tilbudsgiveren til at stille den nødvendige tekniske og faglige formåen til rådighed for tilbudsgiveren. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Som en konsekvens af EU's godkendelse af en femte sanktionspakke over for Rusland, er den virksomhed, der står til at skulle vinde udbuddet, forpligtet til at underskrive en tro- og loveerklæring om fraværet af russisk etablering og/eller ejerskab. Dokument ”Tro- og loveerklæring om fravær af russisk etablering og eller ejerskab” skal anvendes. Der henvises generelt til udbudsmaterialets udbudsbetingelser.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
LBK nr. 10 af 06/01/2023 (Udbudsloven) - https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2023/10 -
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelUdbud af ingeniørydelser, Trælasten TB3-GAVLHUSET
BeskrivelseDer henvises til pkt 2.1.
Intern IDNordstern, Gavlhuset
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71310000 Rådgivning inden for ingeniørvæsen og byggeri
Supplerende klassifikation (cpv): 71320000 Ingeniørmæssig projektering, 71322000 Fagmæssig projektering af ingeniørarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato03/03/2025
Varighed27 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerSpørgsmål vedrørende udbuddet skal fremsendes via udbudsportalen. Spørgefrist fremgår af udbudstidsplanen i udbudsbetingelserne. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Ansøgningen som uploades på Dalux skal indeholde: • Virksomhedspræsentation jf. udbudsbetingelsernes pkt. 2.3, (PDF format og maks. 2 sider) • ESPD jf. udbudsbetingelsernes pkt. 2.4 • Referenceblade uploades (maks. én A4-side pr. reference) jf. udbudsbetingelsernes pkt. 2.8 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ VIRKSOMHEDSPRÆSENTATION. Kort beskrivelse af teamet på firmaniveau og eventuelle underrådgivere. Yderligere ønskes belyst hvorledes ansøger vil opfylde krav om certificeringer (brand og konstruktioner). Præsentation I PDF-format på max. 2 sider. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ESPD. I overensstemmelse med udbudslovens § 148 skal tilbudsgivere udfylde og fremsende et ESPD-dokument som et foreløbigt bevis for, at tilbudsgiver er egnet til at løse den udbudte opgave og ikke er omfattet af de udelukkelsesgrunde, der gælder for udbuddet. ESPD’en skal uploades i pdf-format sammen med tilbuddet. Bygherre vil efter prækvalifikationen kræve dokumentation for oplysninger udfyldt i ESPD’en. Udfyldelse af ESPD’en: Under ”Mit Tilbud” vælges ”ESPD”. Her kan tilbudsgiver downloade ESPD filen til egen computer (grøn pil), derefter kan tilbudsgiver udfylde ESPD dokumentet via ”Åben ESPD tjeneste”. Ved udfyldelse: vælg ”sprog” – vælg ”Jeg er en økonomisk aktør” – vælg ”Importer ESPD” – tryk ”Vælg fil” – i pop-up menuen findes herefter den downloadede xml-fil på den af tilbudsgiveren valgte placering på egen computer. Filen vælges og dernæst trykkes ”Åbn” – Vælg land og tryk Næste – Felterne Meddelelsens nummer i EUT S og National Official Journal skal ikke udfyldes. Følgende punkter skal herefter udfyldes i ESPD’en: • Del II, pkt. A-C (oplysninger om tilbudsgiver) • Del III, pkt. A-C (udelukkelsesgrunde) • Del IV, pkt. a (egnethedsbedømmelse) • Del VI (afsluttende erklæringer) Det er ikke et krav, at ansøger underskriver ESPD-dokumentet. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Oplysninger om den økonomiske aktør (ESPD, Del II, pkt. a-c ) Her angives oplysninger om (A) den økonomiske aktør, (B) oplysninger om den økonomiske aktørs repræ-sentanter og (C) oplysninger om udnyttelse af andre enheders kapacitet. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Udelukkelse (ESPD, DEL III A-C) Ansøger vil som udgangspunkt være udelukket fra deltagelse i udbuddene, hvis ansøger er omfattet af én eller flere af de forhold, der er anført i ESPD-dokumentets del III. Tilbudsgiver skal herunder bekræfte, at denne ikke er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134 a, § 135 og § 136. Der stilles desuden krav om, at tilbudsgiver ikke er omfattet af én eller flere af de i udbudslovens §137, stk. 1, nr. 2 nævnte frivillige udelukkelsesgrunde. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Til vurdering af en økonomisk aktørs dokumentation af pålidelighed indhentes vejledende udtalelse hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen jf. udbudslovens § 138. ESPD-dokumentets pkt. III.D er ikke relevant og skal derfor ikke udfyldes. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Egnethed (ESPD DEL IV) Teknisk og faglig formåen (ESPD DEL IV C) (der henvises til afsnit vedr. udvælgelseskriterier) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ESPD for eventuelle underrådgivere m.v. Hvis ansøger efter udbudslovens § 144 støtter sit tilbud på den tekniske og faglige formåen hos en eller flere tredjemænd (eksempelvis underrådgiver), skal ansøgere vedlægges følgende: • Udfyldt ESPD for hver underrådgiver m.v. med oplysningerne i Del II, afsnit A og B, Del III og Del IV. ESPD’en udgør den foreløbige dokumentation. Der vil i forbindelse med tilbudsafgivelsen blive krævet dokumentation i form af en støtteerklæring eller anden dokumentation, der godtgør, at underrådgiveres m.v. faktisk råder over den nødvendige tekniske og faglige formåen. Støtteerklæringen eller dokumentationen skal godtgøre, at den pågældende underrådgiver m.v. er juridisk forpligtet over for tilbudsgiveren. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Der henvises generelt til udbudsmaterialets udbudsbetingelser
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
Navnpris
BeskrivelsePris vægter 70 %
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation og bemanding
BeskrivelseOrganisation og bemanding vægter 30%
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterierTildelingskriteriet er ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, nr. 3, som vurderes på grundlag af følgende underkriterier med anførte vægtninger: Pris – 70 % og Organisation og bemanding – 30 %.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om håndhævelse af udbudsreglerne m.v. gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over tildeling af kontrakten skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 dage efter, at Ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette Ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se mere om indgivelse af klager på Klagenævnet for Udbuds hjemmeside: www.klfu.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBISGAARD|EJSING
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBISGAARD|EJSING
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontraktenNordstern
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse2 250 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnVITA ingeniører A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorVITA - Tilbud, Gavlhuset
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet2 250 000,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenUdbud af ingeniørydelser - Trælasten TB3-GAVLHUSET
Dato for indgåelse af kontrakten19/03/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenNordstern
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnNordstern
Registreringsnummer29205272
PostadresseVestre Ringgade 26
ByAarhus
PostnummerAarhus
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedAllan Paasch Brandt
E-mailabr@nordstern.dk
Telefon2974 2079
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 4171500
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnBISGAARD|EJSING
Registreringsnummer37875538
PostadresseMarselis Boulevard 1, St. Th
ByAarhus
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 51517575
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0005
Officielt navnVITA ingeniører A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMellemstor virksomhed
Registreringsnummer38381733
PostadresseWichmandsgade 5
ByOdense
Postnummer5000
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID133fec48-0c82-4504-a911-266a8c4032b1  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen31/03/2025 13:48:28 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer209957-2025
EUT-S-nummer65/2025
Offentliggørelsesdato02/04/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer