« Tilbage til oversigten over alle licitationer


65/2025
211146-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Udbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
OJ S 65/2025 02/04/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnAfd. 61 - Søbakken V. Civica
E-mailanb@civica.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
BeskrivelseNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for Civica’s kommende nybyggeri af afd. 61 Søbakken på Beldringevej 5 i Næsbyhoved-Broby. Udbuddet er udover de lovgivningsmæssige, herunder planmæssige rammer, forbundet med følgende styrende mindstekrav: Bebyggelsens samlede areal (ekskl. skure, pavillon mv.) skal udgøre præcist 8.183 bruttoetagemeter (BBR). Projektet skal indeholde 93 familieboliger samt et fælleshus. Ingen boliger må være større end 115 m² bruttoetagemeter. Belægninger, terrasser, stier, veje, parkeringspladser, affaldsanlæg, skure/depoter på terræn og beplantning skal indgå i tilbuddet. Anlæg til håndtering af regnvand Udvidelse af trafiklyskryds med ny vejgren/stamvej Opførelse af fælleshus, trapper og elevator mm. skal indgå i de 8.183 BBR m2. Visionen med dette bæredygtige almene boligprojekt er – indenfor den økonomiske ramme – med en helhedsorienteret tilgang at anvende flest mulige og bedst mulige bæredygtige løsninger for det samlede projekt.
Identifikator for proceduren756af199-73bb-45f4-9ab0-f130ab56fd19
Tidligere bekendtgørelse149442-2024
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet blev gennemført som et udbud med forhandling, jf. udbudslovens §§ 61-66.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelTotalentreprisekontrakt Afd. 61 - Søbakken V. Civica
BeskrivelseNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for Civica’s kommende nybyggeri af afd. 61 Søbakken på Beldringevej 5 i Næsbyhoved-Broby. Udbuddet er udover de lovgivningsmæssige, herunder planmæssige rammer, forbundet med følgende styrende mindstekrav: Bebyggelsens samlede areal (ekskl. skure, pavillon mv.) skal udgøre præcist 8.183 bruttoetagemeter (BBR). Projektet skal indeholde 93 familieboliger samt et fælleshus. Ingen boliger må være større end 115 m² bruttoetagemeter. Belægninger, terrasser, stier, veje, parkeringspladser, affaldsanlæg, skure/depoter på terræn og beplantning skal indgå i tilbuddet. Anlæg til håndtering af regnvand Udvidelse af trafiklyskryds med ny vejgren/stamvej Opførelse af fælleshus, trapper og elevator mm. skal indgå i de 8.183 BBR m2.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseBeldringevej 5  
ByOdense
Postnummer5270
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseTilbudspris - Der henvises til udbudsbetingelserne for beskrivelse heraf
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi35,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseProces, organisation og bemanding - Der henvises til udbudsbetingelserne for beskrivelse heraf
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi25,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseArkitektur, kvalitet, funktion og bæredygtighed - Der henvises til udbudsbetingelserne for beskrivelse heraf
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mæglingKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds egen klagevejledning kan findes på naevneneshus.dk.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenAfd. 61 - Søbakken V. Civica
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineAfd. 61 - Søbakken V. Civica
Organisation, der underskriver kontraktenAfd. 61 - Søbakken V. Civica
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse121 929 378,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnCJ Anlæg Bolig Erhverv A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorUdbud af totalentreprisekontrakt vedrørende Afd. 61 - Søbakken V. Civica
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet121 929 378,00 DKK
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenTotalentreprisekontrakt vedrørende Afd. 61 - Søbakken V. Civica
TitelTotalentreprisekontrakt vedr. Afd. navn: Søbakken, Afd. nr.: 61
Dato for indgåelse af kontrakten06/12/2024
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenAfd. 61 - Søbakken V. Civica
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud fra små virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnAfd. 61 - Søbakken V. Civica
Registreringsnummer35585885
AfdelingAfd. 61 - Søbakken
PostadresseCarl Nielsens Kvarter 14
ByOdense C
Postnummer5000
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
EnhedAnders Berg
E-mailanb@civica.dk
Telefon+4563133162
Internetadressehttp://civica.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Internetadressehttp://klfu.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0004
Officielt navnCJ Anlæg Bolig Erhverv A/S
Den økonomiske operatørs størrelseLille virksomhed
Registreringsnummer32311903
PostadresseErritsø Møllebanke 10 Erritsø Erritsø
ByFredericia
Postnummer7000
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
Telefon+45 75513600
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDb069f9e4-df5e-4e89-a602-0f8dc9280703  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen31/03/2025 13:46:53 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer211146-2025
EUT-S-nummer65/2025
Offentliggørelsesdato02/04/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer