1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Region Nordjylland
Køberens retlige status: Regional myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Sundhed
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Høring vedr. udbud af drift af kiosk og automater på Aalborg Universitetshospital, Hospitalsbyen
Beskrivelse: Høring vedr. udkast til udbudsmateriale i forbindelse med kommende udbud vedr. drift af kiosk samt automater på Aalborg Universitetshospital, Hospitalsbyen.
Intern ID: U488-25
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 55000000 Tjenester i forbindelse med hotel, restaurant og detailhandel
Supplerende klassifikation (cpv): 42933300 Salgsautomater, 42968100 Drikkevareautomat, 55900000 Detailhandel, 70220000 Udlejning eller leasing af egen fast ejendom til erhvervsformål
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: Region Nordjylland ønsker at gennemføre en høring, hvor potentielle tilbudsgivere kan komme med input til udkast til udbudsmateriale i forbindelse med kommende udbud vedr. drift af kiosk og automater på Aalborg Universitetshospital, Hospitalsbyen. Høringsmaterialet forventes at være tilgængelig senest d. 9. april 2024 på følgende link https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=428665&B= Ad afsnit CPV-kode 70220000-9: Kontrakten, der omfattes af kommende udbud, er ikke omfattet af Erhvervslejelovens regler Høringssvar bedes fremsendt skriftligt, enten via EU-supply/CTMs beskedmodul eller via mail til camlau@rn.dk senest d. 30. april 2025.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0000
Titel: Høring vedr. udbud vedr. kiosk på Aalborg Universitetshospital, Hospitalsbyen - fejl
Beskrivelse: Høring vedr. udkast til udbudsmateriale i forbindelse med kommende udbud vedr. drift af kiosk samt automater på Aalborg Universitetshospital, Hospitalsbyen.
Intern ID: U488-25
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 55000000 Tjenester i forbindelse med hotel, restaurant og detailhandel
Supplerende klassifikation (cpv): 42933300 Salgsautomater
Supplerende klassifikation (cpv): 42968100 Drikkevareautomat
Supplerende klassifikation (cpv): 55900000 Detailhandel
Supplerende klassifikation (cpv): 70220000 Udlejning eller leasing af egen fast ejendom til erhvervsformål
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
3.1.5.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: Region Nordjylland ønsker at gennemføre en høring, hvor potentielle tilbudsgivere kan komme med input til udkast til udbudsmateriale i forbindelse med kommende udbud vedr. drift af kiosk og automater på Aalborg Universitetshospital, Hospitalsbyen. Høringsmaterialet forventes at være tilgængelig senest d. 9. april 2024 på følgende link https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=428665&B= Ad afsnit CPV-kode 70220000-9: Kontrakten, der omfattes af kommende udbud, er ikke omfattet af Erhvervslejelovens regler Høringssvar bedes fremsendt skriftligt, enten via EU-supply/CTMs beskedmodul eller via mail til camlau@rn.dk senest d. 30. april 2025.
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Region Nordjylland
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: Region Nordjylland
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Region Nordjylland
Registreringsnummer: 29190941
Afdeling: Økonomi
Postadresse: Niels Bohrs Vej 30
By: Aalborg Ø
Postnummer: 9220
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
Enhed: Camilla Lauridsen
Telefon: +45 21596020
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715100
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 6b18a1c4-0a9e-4612-b4ab-d4bf2ba70472 - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 04/04/2025 11:23:03 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 04/04/2025 11:30:36 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 223660-2025
EUT-S-nummer: 68/2025
Offentliggørelsesdato: 07/04/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 19/05/2025