« Tilbage til oversigten over alle licitationer


69/2025
225624-2025 - Resultater
Danmark – Rensning og tømning af nedløbsbrønde – EU-udbud på levering af brøndtømning til Vesthimmerlands Kommune
OJ S 69/2025 08/04/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnVesthimmerlands Kommune
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelEU-udbud på levering af brøndtømning til Vesthimmerlands Kommune
BeskrivelseUdbuddet vedrører levering af brøndtømning som beskrevet i kravspecifikationen (bilag 2) og tilbudslisten (bilag 3), samt eventuelle rettelser og besvarelse af spørgsmål. Den udbudte kontrakt har en løbetid på 4 år. Ordregiver har derudover ret til at forlænge kontrakten i op til 2 gange 1 år på uændrede vilkår.
Identifikator for procedurena1f11b04-e565-46c9-a588-b81f9dba05c2
Tidligere bekendtgørelse8cf4e7d1-6c8c-4c4b-8ddc-145e59f1250b-01
Intern ID247027198
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenEU-udbud
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90640000 Rensning og tømning af nedløbsbrønde
Supplerende klassifikation (cpv): 90600000 Virksomhed i forbindelse med rydning og hygiejne i by- og landområder og lignende tjenester
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelEU-udbud på levering af brøndtømning til Vesthimmerlands Kommune
BeskrivelseUdbuddet vedrører levering af brøndtømning som beskrevet i kravspecifikationen (bilag 2) og tilbudslisten (bilag 3), samt eventuelle rettelser og besvarelse af spørgsmål. Den udbudte kontrakt har en løbetid på 4 år. Ordregiver har derudover ret til at forlænge kontrakten i op til 2 gange 1 år på uændrede vilkår.
Intern ID247027198
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90640000 Rensning og tømning af nedløbsbrønde
Supplerende klassifikation (cpv): 90600000 Virksomhed i forbindelse med rydning og hygiejne i by- og landområder og lignende tjenester
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnLaveste pris iht. tilbudslisten
BeskrivelseLaveste pris iht. tilbudslisten
Kategori for tildelingskriteriet fast værdiFast værdi (i alt)
Tildelingskriterium talværdi0,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenVesthimmerlands Kommune
Organisation, der udfører betalingenVesthimmerlands Kommune
Organisation, der underskriver kontraktenVesthimmerlands Kommune
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse3 800 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnKloakservice Nord ApS
Tilbud
Tilbud – Identifikator254189796
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet3 800 000,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten254189796
TitelKontrakt
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud04/03/2025
Dato for indgåelse af kontrakten05/03/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenVesthimmerlands Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget
Antal klagere0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi0,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi0,00 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnVesthimmerlands Kommune
Registreringsnummer29189471
PostadresseVestre Boulevard 7
ByAars
Postnummer9600
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedIndkøbsafdelingen
Telefon+45 99667000
Internetadressehttp://www.vesthimmerland.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKloakservice Nord ApS
Den økonomiske operatørs størrelseLille virksomhed
Registreringsnummer36709154
PostadresseRådyret 153
ByStøvring
Postnummer9530
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedKloakservice Nord ApS
Telefon42609600
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
Vinderen er noteret på et reguleret marked
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID73827a1f-d7ac-46f4-bf7e-43504ea14095  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen07/04/2025 08:19:28 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)07/04/2025 10:26:39 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer225624-2025
EUT-S-nummer69/2025
Offentliggørelsesdato08/04/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer