« Tilbage til oversigten over alle licitationer


74/2025
246222-2025 - Resultater
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – 93200.R19 Storstrømsbroen Nedrivning - Hovedrådgivning
OJ S 74/2025 15/04/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnVejdirektoratet
E-mailng@vd.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel93200.R19 Storstrømsbroen Nedrivning - Hovedrådgivning
BeskrivelseDette udbud omfatter hovedrådgivning i forbindelse med nedrivningen af den eksisterende Storstrømsbro. Rådgiverens ydelser omfatter i hovedtræk bl.a. udførelse af miljøkonsekvensvurdering (MKV), skitseprojektering (nedrivningsteknik og -metoder) og planlægning som led i en samlet miljøkonsekvensvurdering af nedrivningsprojektet, planlægning af nedrivningen, bidrag til detailbesigtigelse og ekspropriation vedr. arbejdsarealer, udarbejdelse af udbudsmateriale til entreprenørudbud, granskning, bistand med ledningskoordinering, projektopfølgning under nedrivningsentreprisen samt arbejdsmiljøkoordinering under planlægningen og udførelsen af entreprisen. Bygherre- og fagtilsyn under udførelsen af nedrivningsentreprisen medtages som to uafhængige optioner. Rådgiveropgaven starter i foråret 2025 og løber indtil nedrivningsarbejderne er afsluttet forventeligt i år 2032. Der henvises til udbudsmaterialet for en fuldstændig beskrivelse af rådgiverens ydelse. ____________________________________________________________________________________________ Vejdirektoratet udbød ved udbudsbekendtgørelse nr. 40390-2025 (EUT-S-nummer: 14/2025) offentliggjort den 21.01.2025 en rådgiverkontrakt vedr. hovedrådgivning i forbindelse med nedrivning af den eksisterende Storstrømsbro. Ved tilbudsfristens udløb den 07.03.2025 kl. 10:00 havde Vejdirektoratet modtaget 2 tilbud fra to store virksomheder, der begge er etableret i Danmark. Begge tilbud var indgivet elektronisk. Ved e-mail af 26. marts 2025 tildelte Vejdirektoratet kontrakten til Rambøll Danmark A/S. Kontrakten blev indgået den 9. april 2025. Der er ikke modtaget støtte fra EU-fonde.
Identifikator for proceduren55725215-0c72-4134-bc05-9847625da815
Tidligere bekendtgørelse71856-2025
Intern ID93200.R19
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbudsformen er offentligt udbud
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDen eksisterende Storstrømsbro er anlagt ved Vordingborg. Planlægning, projektering mv. kan ske fra rådgiverens eget kontor
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms16 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerTilbud skal afgives på dansk, men bilag vedr. betingelser for deltagelse accepteres på dansk, engelsk, norsk og svensk. Eventuelle spørgsmål stilles til e-mailadressen anført i udbudsmaterialet, Bestemmelser om udbud og tilbud (BUT), afsnit 4. Spørgsmål og svar vil blive gjort tilgængelige på internetadressen anført under punkt 5.1.11. Udbuddet gennemføres ved anvendelse af et to-kuvertsystem. Proceduren er beskrevet i detaljer i udbudsmaterialet.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
Titel93200.R19 Storstrømsbroen Nedrivning - Hovedrådgivning
BeskrivelseSe punkt 2.1
Intern ID93200.R19
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerFagtilsyn og -bygherretilsyn medtages som to uafhængige optioner under entreprenørens udførelse af nedrivningen.
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDansk
5.1.3.
Anslået varighed
Anden varighedUbegrænset
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms16 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Offentligt udbudsprojekt, der finansieres helt eller delvist med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseBedste forhold mellem Pris og Kvalitet. Der henvises til udbudsmaterialet for en nærmere beskrivelse af evalueringsmodellen.
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseVurdering af underkriteriet er beskrevet i udbudsmaterialet
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterierKriterium for tildeling er det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Evalueringsmodellen er af typen prismodeller, og det indebærer, at der for hvert tilbud beregnes en samlet evalueringspris, som består af tilbudssummen korrigeret med et fiktivt tillæg eller fradrag for hvert af de kvalitative underkriterier. Disse tillæg/fradrag fastsættes ud fra tilbuddets kvalitet. Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, der har opnået den laveste samlede evalueringspris. Modellen er nærmere beskrevet i Bestemmelser om udbud og tilbud (BUT).
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1. 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2. 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3. seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse15 543 651,90 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnRambøll Danmark A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorRambøll Danmark A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet15 543 651,90 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenR19
Titel93200.R19 Storstrømsbroen Nedrivning - Hovedrådgivning
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud26/03/2025
Dato for indgåelse af kontrakten09/04/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi14 906 680,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi15 543 651,90 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnVejdirektoratet
Registreringsnummer60729018
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedNiels Gottlieb
E-mailng@vd.dk
Telefon+45 7244 3333
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://udbudsportalen.app.vd.dk/da/
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 7240 5600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41 71 50 00
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnRambøll Danmark A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer35128417
PostadresseHannemanns Allé 53
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailolem@ramboll.dk
Telefon+45 5161 1000
Internetadressehttps://www.ramboll.com/da-dk
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDd69afea3-aa97-4b68-a0d9-72628c2cc3e1  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen14/04/2025 09:07:31 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer246222-2025
EUT-S-nummer74/2025
Offentliggørelsesdato15/04/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer