« Tilbage til oversigten over alle licitationer


79/2025
262499-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – Nyborg Gymnasium - Ny undervisningsbygning
OJ S 79/2025 23/04/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnNyborg Gymnasium
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetUddannelse
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelNyborg Gymnasium - Ny undervisningsbygning
BeskrivelseNyborg Gymnasium er med sine syv uddannelser – STX, HHX, HF, IB, EUD, 10. klasse - under et tag en kompleks og spændende uddannelsesorganisation. På gymnasiet er der i dag 1.400 elever fra 40 forskellige nationaliteter og ca. 190 ansatte. Ved siden af gymnasiet, og på en selvstændig matrikel, ligger gymnasiets kostafdeling, hvor nogle af gymnasiets elever bor. Det oprindelige gymnasium er opført i 1957 og er efterfølgende tilbygget af flere omgange med respekt for den oprindelige arkitektur. Nyborg Gymnasium ønsker at få opført en ny undervisningsbygning på i alt ca. 700 m² med 6 undervisningslokaler. Nyborg Gymnasium udbyder totalrådgivning ifm. projektering, udførelse og aflevering af undervisningsbygningen i et begrænset udbud, hvor tilbudsgivere bl.a. skal konkurrere på at vise løsninger for den nye undervisningsbygning.
Identifikator for proceduren84039b98-bb94-4eaa-8e91-1aefe28ac09a
Intern IDNGY1336
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerAnsøger og de firmaer, som ansøger baserer sig på, må ikke være omfattet af den obligatoriske udelukkelsesgrund i Udbudslovens § 134 a, som omhandler firmaer etableret i skattelylande. Som dokumentation for, at virksomheden og dennes eventuelle underleverandør og støttende enheder ikke er omfattet af forordning 2022/576 som beskrevet i udbudsmaterialet indhentes Tro og loveerklæring vedrørende russisk etablering og ejerskab, se udbudsdokument jf. udbudsbetingelserne. Ordregiver kan kræve yderligere dokumentation i form af koncerndiagrammer, ejerskabsfortegnelser mv.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseBekendtgørelse
Deltagelse i en kriminel organisationObligatorisk udelukkelsesgrund jf. §135, stk. 1, nr. 1). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
KorruptionObligatorisk udelukkelsesgrund jf. §135, stk. 1, nr. 2), der vedrører bestikkelse. For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
SvigObligatorisk udelukkelsesgrund jf. §135, stk. 1, nr. 3). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitetObligatorisk udelukkelsesgrund jf. §135, stk. 1, nr. 4). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorismeObligatorisk udelukkelsesgrund jf. §135, stk. 1, nr. 5). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Børnearbejde og andre former for menneskehandelObligatorisk udelukkelsesgrund jf. §135, stk. 1, nr. 6). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifterObligatorisk udelukkelsesgrund jf. §135, stk. 3. Udelukkelsesgrunden omfatter ubetalt forfalden gæld vedrørende skatter og afgifter i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordningerObligatorisk udelukkelsesgrund jf. §135, stk. 3. Udelukkelsesgrunden omfatter ubetalt forfalden gæld vedrørende sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdetFrivillig udelukkelsesgrund jf. §137, stk. 1, nr. 1). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdetFrivillig udelukkelsesgrund jf. §137, stk. 1, nr. 1). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige områdeFrivillig udelukkelsesgrund jf. §137, stk. 1, nr. 1). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
KonkursFrivillig udelukkelsesgrund jf. §137, stk. 1, nr. 2). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
InsolvensFrivillig udelukkelsesgrund jf. §137, stk. 1, nr. 2). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervetObligatorisk udelukkelsesgrund jf. §136 nr. 1, stk. 4. Udelukkelsesgrunden omfatter ansøgeren eller tilbudsgiveren i forbindelse med udøvelsen af sit erhverv har begået alvorlige forsømmelser, der sår tvivl om ansøgerens eller tilbudsgiverens integritet. For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejningFrivillig udelukkelsesgrund jf. §137, stk. 1, nr. 3). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsprocedurenObligatorisk udelukkelsesgrund jf. §136, stk. 1, nr. 1). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedureObligatorisk udelukkelsesgrund § 136, stk. 1, nr. 2). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Ophævelse eller en lignende sanktionFrivillig udelukkelsesgrund §137, nr. 1, stk. 4). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
Har afgivet urigtige oplysninger eller tilbageholdt oplysninger, som ikke var i stand til at fremlægge de krævede dokumenter og indhentet fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedureObligatorisk udelukkelsesgrund jf. §136, stk. 3). For dokumentationskrav henvises til afsnit 5.1.6.
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelNyborg Gymnasium - Ny undervisningsbygning
BeskrivelseDer henvises til udbudsbekendtgørelsens afsnit 2.1 og yderligere oplysninger om projektet i det samlede udbudsmateriale.
Intern IDNGY 1336
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato08/09/2025
Varigheds slutdato31/08/2027
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerSpørgsmål i prækvalifikationsperioden og i udbudsfasen skal fremsættes skriftligt via udbudsportalens modul til spørgsmål/svar. Frist for spørgsmål fremgår af udbudstidsplanen i udbudsbetingelserne. Spørgsmål vil ligeledes blive besvaret via udbudsportalen modul til spørgsmål/svar. Spørgsmålene vil i videst muligt omfang blive besvaret efterhånden, som de indløber. *********************************************************************************************************************************** Som bevis for, at ansøgeren eller visse personer, der er tilknyttet ansøgeren, jf. udbudslovens § 135, stk. 2, ikke er omfattet af de nævnte udelukkelsesgrunde skal ansøgeren fremlægge et uddrag fra det relevante register eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed, der viser, at ansøger ikke er omfattet af de nævnte udelukkelsesgrund. For så vidt angår danske ansøgere, kan beviset bestå i en serviceattest, udstedt af Erhvervsstyrelsen. Udsteder det pågældende land ikke det ovennævnte certifikat, eller dækker det ikke de nævnte udelukkelsesgrunde, kan det erstattes af en erklæring under ed. Anvendes edsaflæggelse ikke i det pågældende land, kan der i stedet anvendes en erklæring på tro og love i overensstemmelse med udbudslovens § 153, stk. 2. Dokumentationen må maksimalt være tre måneder gammel regnet fra den endelige tilbudsfrist. Krav til egnethed og udvælgelseskriterier er angivet i udbudsbetingelserne.
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelse
KriteriumGennemsnitlig årlig omsætning
BeskrivelseVedr. økonomiske og finansielle formåen skal tilbudsgiver oplyse tilbudsgivers nettoomsætning i de 3 seneste disponible regnskabsår. Egnethedskrav: Ansøger skal opfylde følgende minimumskrav for at være økonomisk og finansielt egnet til at opfylde kontrakten: * Ansøgers gennemsnitlige nettoomsætning i de 3 seneste disponible regnskabsår skal udgøre minimum (ekskl. moms) pr. år. DKK 5.000.000

KriteriumAndre økonomiske eller finansielle krav
BeskrivelseVedr. økonomiske og finansielle formåen skal tilbudsgiver oplyse tilbudsgivers egenkapital i de 3 seneste disponible regnskabsår. Egnethedskrav: Ansøger skal opfylde følgende minimumskrav for at være økonomisk og finansielt egnet til at opfylde kontrakten: *Ansøger skal havehaft en positiv egenkapital i de seneste 3 disponible regnskabsår

KriteriumReferencer på specificerede tjenester
BeskrivelseTilbudsgiver kan maksimalt aflevere 5 referencer, der omfatter igangværende eller afsluttede projekter inden for de seneste 3 år regnet fra ansøgningsfristen. Det bør i referencen tydeligt beskrives, hvilken virksomhed referencen gælder for, og hvilke roller/leverancer, ansøger har varetaget på projektet.Der bør desuden for hver reference angives kunde, kontraktsum og tidspunktet for leverancen. Egnethedskrav: Ansøger skal opfylde følgende minimumskrav for at være teknisk og fagligt egnet til at opfylde kontrakten: * Ansøger skal have 1 reference, hvor ansøgeren har fungeret som totalrådgiver ifm. et byggeri til undervisning (gymnasium, universitet eller grundskole) med minimum 700 m2 nybyggeri, hvor der er udført projektering inden for de arkitektfaglige områder, herunder indretning med faste inventarløsninger. Udvælgelseskriterium: Er der flere ansøgere, som ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, jf. pkt. 4.3, og som opfylder minimumskravene til egnethed, vil Ordregiver ved udvælgelsen af ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive tilbud, lægge vægt på, i hvilken grad ansøgers igangværende eller afsluttede referencer inden for de seneste 3 år (regnet fra ansøgningsfristen) er sammenlignelige med det aktuelle udbud. Ved betragtning af sammenlignelighed vil der blive lagt vægt på at der udvises erfaring med byggeri af tilsvarende størrelse til undervisning, projektering inden for både arkitekt- og ingeniørfaglige områder, projektledelse inkl. økonomistyring, projekteringsledelse, byggeledelse og fagtilsyn. Hvis der fremsendes mere end 5 referencer vil det udelukkende være de første 5 referencer, der fremkommer, der vil blive taget i betragtning.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnRådgiverhonorar
BeskrivelseTildelingskriteriet er bedste forhold mellem pris og kvalitet. Der henvises til udbudsmaterialet for nærmere beskrivelse af pointmodel, som anvendes ifm. vurdering af underkriteriet.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnArkitektur og funktionalitet
BeskrivelseTildelingskriteriet er bedste forhold mellem pris og kvalitet. Der henvises til udbudsmaterialet for nærmere beskrivelse af pointmodel, som anvendes ifm. vurdering af underkriteriet.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisering og bemanding
BeskrivelseTildelingskriteriet er bedste forhold mellem pris og kvalitet. Der henvises til udbudsmaterialet for nærmere beskrivelse af pointmodel, som anvendes ifm. vurdering af underkriteriet.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Frist for anmodning om yderligere oplysninger16/05/2025 12:00:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for proceduren
Den påtænkte dato for afsendelse af opfordringerne til at afgive tilbud05/06/2025
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogTilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse26/05/2025 12:00:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingja
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: Præcise oplysninger om klagefrist(er): Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) 6 måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af en klage skal der betales et klagegebyr på 20.000 kr. til klagenævnet for udbud.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenArtelia
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineArtelia
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence­ og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelseArtelia
Organisation, der behandler tilbudArtelia
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnNyborg Gymnasium
Registreringsnummer29575738
PostadresseSkolebakken 13
ByNyborg
Postnummer5800
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
Telefon+45 21301678
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnArtelia
Registreringsnummer64045628
PostadresseMariane Thomsens Gade 1c
ByAarhus
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 27601256
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelse
Organisation, der behandler tilbud
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnets hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+4572405600
Internetadressehttps://naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence­ og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+4541715000
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID238eaead-d662-4ceb-8f52-b453a68feb0d  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen22/04/2025 06:57:34 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer262499-2025
EUT-S-nummer79/2025
Offentliggørelsesdato23/04/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer