« Tilbage til oversigten over alle licitationer


80/2025
263899-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Totalentreprisekontrakt vedr. CARIX blødgøringsanlæg på Køge Vandværk
OJ S 80/2025 24/04/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnKøge Vand A/S
E-mailmad@horten.dk
Den ordregivende enheds aktiviteterVandrelaterede aktiviteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelTotalentreprisekontrakt vedr. CARIX blødgøringsanlæg på Køge Vandværk
BeskrivelseKøge Vand A/S (herefter ”Bygherre”) har i 2021 igangsat en ekstern undersøgelse med henblik på at kortlægge fordele og ulemper for forskellige blødgøringsmetoder. Undersøgelsen, som blev varetaget af Envidan A/S, afdækkede de tekniske og økonomiske rammer for anvendelsen af forskellige blødgøringsteknologier. På baggrund af denne undersøgelse traf Bygherres bestyrelse den 30. september 2022 beslutning om, at drikkevandet til Bygherres kunder i Køge skal gøres blødere ved hjælp af CARIX-metoden. Fravalget af andre blødgøringsteknologier/-metoder er begrundet i, at disse andre teknologier/metoder ikke passer til Bygherres råvandkvalitet, at teknologierne/metoderne har et for højt energiforbrug, eller at teknologierne/metoderne ikke lever op til Bygherres ønsker, hvad angår arbejdsmiljø og driftssikkerhed. Blødgøringsteknologien CARIX (Carbon Dioxide Regenerated Ion Exchanger) er en patenteret teknologi, som reducerer indholdet af kalk i vandet kun ved tilførsel af CO2. Derfor skal der ved CARIX-metoden ikke håndteres nogen kemikalier, da CO2 nemt tilføres. Den kontrakt, som er dækket af profylaksebekendtgørelsen, omfatter projektering, montering og idriftsættelse af CARIX-blødgøringsanlægget (herefter ”Teknologipakken”). Bygherre udbyder øvrige arbejder knyttet til projektet, herunder udbydes bygningsentreprisen separat. Teknologipakken omfatter de arbejder/ydelser, som er dækket af CARIX-patentet, samt de tilhørende arbejder/ydelser (CARIX blødgøringsprocestanke med tilhørende ionbytter regenererings- og CO2 genindvindingsanlæg, samt dertilhørende kontrolsystem), som er nødvendige for at sikre, at Bygherre kan opnå de nødvendige procesgarantier for CARIX-anlæggets funktion. Entreprisekontrakten træder i kraft på ikrafttrædelsesdatoen 11. april 2025. I bekendtgørelse om indgået kontrakt er varighed angivet til 25 måneder. I den forbindelse bemærkes, at udførelsesperioden kan variere, da kontrakten løber indtil hver part har opfyldt de forpligtelser, som påhviler dem i medfør af aftalegrundlaget.
Identifikator for procedurenaa6f86a4-96a5-4d8f-b9d4-781781266489
Tidligere bekendtgørelse7d8856f7-7c7a-447f-b0c5-b40d3f2b7a4c-01
Intern ID205229
UdbudsprocedureUdbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45232430 Arbejde i forbindelse med vandbehandling
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelTotalentreprisekontrakt vedr. CARIX blødgøringsanlæg på Køge Vandværk
BeskrivelseKøge Vand A/S (herefter ”Bygherre”) har i 2021 igangsat en ekstern undersøgelse med henblik på at kortlægge fordele og ulemper for forskellige blødgøringsmetoder. Undersøgelsen, som blev varetaget af Envidan A/S, afdækkede de tekniske og økonomiske rammer for anvendelsen af forskellige blødgøringsteknologier. På baggrund af denne undersøgelse traf Bygherres bestyrelse den 30. september 2022 beslutning om, at drikkevandet til Bygherres kunder i Køge skal gøres blødere ved hjælp af CARIX-metoden. Fravalget af andre blødgøringsteknologier/-metoder er begrundet i, at disse andre teknologier/metoder ikke passer til Bygherres råvandkvalitet, at teknologierne/metoderne har et for højt energiforbrug, eller at teknologierne/metoderne ikke lever op til Bygherres ønsker, hvad angår arbejdsmiljø og driftssikkerhed. Blødgøringsteknologien CARIX (Carbon Dioxide Regenerated Ion Exchanger) er en patenteret teknologi, som reducerer indholdet af kalk i vandet kun ved tilførsel af CO2. Derfor skal der ved CARIX-metoden ikke håndteres nogen kemikalier, da CO2 nemt tilføres. Den kontrakt, som er dækket af profylaksebekendtgørelsen, omfatter projektering, montering og idriftsættelse af CARIX-blødgøringsanlægget (herefter ”Teknologipakken”). Bygherre udbyder øvrige arbejder knyttet til projektet, herunder udbydes bygningsentreprisen separat. Teknologipakken omfatter de arbejder/ydelser, som er dækket af CARIX-patentet, samt de tilhørende arbejder/ydelser (CARIX blødgøringsprocestanke med tilhørende ionbytter regenererings- og CO2 genindvindingsanlæg, samt dertilhørende kontrolsystem), som er nødvendige for at sikre, at Bygherre kan opnå de nødvendige procesgarantier for CARIX-anlæggets funktion. Entreprisekontrakten træder i kraft på ikrafttrædelsesdatoen 11. april 2025. I bekendtgørelse om indgået kontrakt er varighed angivet til 25 måneder. I den forbindelse bemærkes, at udførelsesperioden kan variere, da kontrakten løber indtil hver part har opfyldt de forpligtelser, som påhviler dem i medfør af aftalegrundlaget.
Intern ID205229
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45232430 Arbejde i forbindelse med vandbehandling
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed25 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
NavnKvalitet
BeskrivelseRealiseringen af Teknologipakken forudsætter anvendelse af patenteret og specifik viden, værktøjer og midler, som kun Krüger A/S har til sin rådighed.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: De præcise frister for klage findes i lov om Klagenævnet for Udbud, jf. lovbekendtgørelse nr. 593 af 2.6.2016 med senere ændringer. Af § 7, stk. 3 i denne lov følger: ”Har en ordregiver fulgt proceduren i § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende”
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenKøge Vand A/S
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineKøge Vand A/S
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenKøge Vand A/S
Organisation, der udfører betalingenKøge Vand A/S
Organisation, der underskriver kontraktenKøge Vand A/S
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse56 000 000,00 DKK
Direkte tildeling
Begrundelse for direkte tildelingKontrakten kan kun tildeles af en bestemt økonomisk aktør på grund af manglende konkurrence af tekniske årsager
Anden begrundelseVeolia Water Solutions & Technologies Support 94410 Saint-Maurice (FR), som ejer alle rettigheder til at benytte den patenterede CARIX-teknologi, har givet datterselskabet Krüger A/S enerettighederne til at forhandle CARIX-teknologien i Danmark. Teknologipakken omfatter de arbejder/ydelser, som er dækket af CARIX-patentet, samt de tilhørende arbejder/ydelser (CARIX blødgøringsprocestanke med tilhørende ionbytter regenererings- og CO2 genindvindingsanlæg, samt dertilhørende kontrolsystem), som er nødvendige for at sikre, at Bygherre kan opnå de nødvendige procesgarantier for CARIX-anlæggets funktion. Det er Bygherres vurdering, at kontrakt om Teknologipakken kan indgås med Krüger A/S uden udbud i medfør af forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 50, litra c, hvorefter udbud kan undlades, hvis en kontrakt kun kan udføres af én bestemt aktør som følge af manglende konkurrence af tekniske årsager og/eller beskyttelse af eksklusive rettigheder, herunder intellektuelle ejendomsrettigheder (”eneleverandør-undtagelsen”). Bygherre har i forhold til Teknologipakken vurderet, (i) at CARIX-teknologien som den eneste teknologi/metode opfylder Bygherres behov, og (ii) at det vil være teknisk umuligt for en anden økonomisk aktør end Krüger A/S at realisere Teknologipakken som følge af den ovenfor beskrevne rettighedsbeskyttelse, samt behovet for specifik knowhow og viden. Realiseringen af Teknologipakken forudsætter således anvendelse af patenteret og specifik viden, værktøjer og midler, som kun Krüger A/S har til sin rådighed. Bygherre følger den fremgangsmåde, som er beskrevet i § 4 i lov om Klagenævnet for Udbud (lovbekendtgørelse nr. 593 af 2.6.2016 med senere ændringer), idet Bygherre finder, at en kontrakt med Krüger A/S om Teknologipakken kan indgås uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse. Parterne indgår tidligst kontrakt efter udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor denne bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed er blevet offentliggjort.
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnKrüger A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator2024/65
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet56 580 950,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten205229
TitelKontrakt om projektering, montering og idriftsættelse af CARIX-blødgøringsanlægget (herefter ”Teknologipakken”)
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud30/09/2022
Dato for indgåelse af kontrakten11/04/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenKøge Vand A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKøge Vand A/S
Registreringsnummer30590481
PostadresseVasebækvej 40
ByKøge
Postnummer4600
Landsdel (NUTS)Østsjælland (DK021)
LandDanmark
EnhedMarianne Dauding
E-mailmad@horten.dk
Telefon+4533344398
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKrüger A/S
Registreringsnummer57446412
PostadresseGladsaxevej 363
BySøborg
Postnummer2860
Landsdel (NUTS)Østsjælland (DK021)
LandDanmark
Enheds
E-mailmad@horten.dk
Telefon52344398
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID50abdd27-682c-4fbd-a2a6-57b025cd1dad  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen23/04/2025 06:01:57 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)23/04/2025 06:02:19 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer263899-2025
EUT-S-nummer80/2025
Offentliggørelsesdato24/04/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer