1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Region Nordjylland
Køberens retlige status: Regional myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Sundhed
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Høring på materiale vedr. vinduespolering og relaterede ydelser i Hospitalsbyen
Beskrivelse: Høring på udkast til udbudsmateriale i forbindelse med kommende udbud vedr. vinduespolering og relaterede ydelser på Aalborg Universitetshospital, Hospitalsbyen.
Intern ID: U482-25
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90911300 Vinduespudsning
Supplerende klassifikation (cpv): 45452000 Udvendig rengøring af bygninger, 90911200 Rengøring af bygninger
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: Region Nordjylland ønsker at gennemføre en høring, hvor potentielle tilbudsgivere kan komme med input til udkast på udbudsmateriale i forbindelse med kommende udbud vedr. vinduespolering og relaterede ydelser på Aalborg Universitetshospital, Hospitalsbyen. Der forventes afholdt besigtigelse i forbindelse med det planlagte udbud på nedenstående tidspunkter, som interesserede tilbudsgivere bedes reservere: Delaftale 1: Tirsdag, den 24.06.2025 fra kl. 7.00 Delaftale 2: Onsdag, den 25.06.2025 fra kl. 7.00 Delaftale 3: Torsdag, den 26.06.2025 fra kl. 7.00 Region Nordjylland tager dog forbehold for udskydelse af den planlagte besigtigelse, såfremt de indkomne høringssvar giver anledning til væsentlige ændringer i det endelige udbudsmaterialet. Aktuelt forventes endeligt udbudsmateriale offentliggjort den. 4. juni 2025.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0000
Titel: Høring på materiale vedr. vinduespolering og relaterede ydelser i Hospitalsbyen
Beskrivelse: Høring på udkast til udbudsmateriale i forbindelse med kommende udbud vedr. vinduespolering og relaterede ydelser på Aalborg Universitetshospital, Hospitalsbyen.
Intern ID: U482-25
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90911300 Vinduespudsning
Supplerende klassifikation (cpv): 45452000 Udvendig rengøring af bygninger
Supplerende klassifikation (cpv): 90911200 Rengøring af bygninger
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
3.1.5.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: Region Nordjylland ønsker at gennemføre en høring, hvor potentielle tilbudsgivere kan komme med input til udkast på udbudsmateriale i forbindelse med kommende udbud vedr. vinduespolering og relaterede ydelser på Aalborg Universitetshospital, Hospitalsbyen. Der forventes afholdt besigtigelse i forbindelse med det planlagte udbud på nedenstående tidspunkter, som interesserede tilbudsgivere bedes reservere: Delaftale 1: Tirsdag, den 24.06.2025 fra kl. 7.00 Delaftale 2: Onsdag, den 25.06.2025 fra kl. 7.00 Delaftale 3: Torsdag, den 26.06.2025 fra kl. 7.00 Region Nordjylland tager dog forbehold for udskydelse af den planlagte besigtigelse, såfremt de indkomne høringssvar giver anledning til væsentlige ændringer i det endelige udbudsmaterialet. Aktuelt forventes endeligt udbudsmateriale offentliggjort den. 4. juni 2025.
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mægling: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Region Nordjylland
Registreringsnummer: 29190941
Afdeling: Økonomi
Postadresse: Niels Bohrs Vej 30
By: Aalborg Ø
Postnummer: 9220
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
Enhed: Steffen Zaugg
Telefon: +45 40230335
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715100
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 25821c57-c167-4cb7-8e07-cb6bbe822d94 - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 29/04/2025 11:42:52 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 29/04/2025 12:01:15 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 280792-2025
EUT-S-nummer: 84/2025
Offentliggørelsesdato: 30/04/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 04/06/2025