« Tilbage til oversigten over alle licitationer


85/2025
281477-2025 - Resultater
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – Dynamisk indkøbssystem til indkøb af tekniske rådgivere
OJ S 85/2025 02/05/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnProfessionshøjskolen Via University College
E-mailcl@tohv.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetUddannelse
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelDynamisk indkøbssystem til indkøb af tekniske rådgivere
BeskrivelseDet dynamiske indkøbssystem omfatter Ordregivers løbende indkøb af tekniske rådgivere. Det dynamiske indkøbssystem er opdelt i 10 selvstændige kategorier, hvortil de Ansøgere som opfylder egnethedskravene prækvalificeres, og hvori Ordregivers Mini-udbud gennemføres. En Kategori skal ses som en selvstændig delaftale. En økonomisk aktør kan således søge om optagelse i systemet på én, flere eller alle Kategorier. En økonomisk aktør skal være optaget som Deltager på en Kategori, for at have mulighed for at byde på de Mini-udbud, som måtte blive offentliggjort på den pågældende Kategori. De af systemet omfattede Kategorier er nærmere beskrevet i Bilag 1 – Kategorioversigt.
Identifikator for proceduren5bb42c8f-2bb1-46be-be17-d145ac7c524c
Tidligere bekendtgørelseedfa621b-65a2-40f7-9389-5736646fd902-01
Intern IDDynamisk indkøbssystem til indkøb af tekniske rådgivere
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenEtableringen af det dynamiske indkøbssystem foregår således: 1) Ordregiver fremsender udbudsbekendtgørelse til EU's publikationskontor vedrørende etableringen af det dynamiske indkøbssystem, hvilket igangsætter udbudsproceduren og offentliggør udbudsmaterialet. 2) Ansøgere indleverer ansøgning om optagelse i det dynamiske indkøbssystems kategorier, jf. udbudsbetingelserne, inden ansøgningsfristens udløb (eller senere). Fremgangsmåde for ansøgning og krav for optagelse fremgår af udbudsbetingelserne. 3) Ordregiver behandler ansøgningerne med henblik på at konstatere, om Ansøgerne iagttager de opstillede egnethedskrav i relation til den eller de Kategorier, som Ansøgerne måtte ønske optagelse på. 4) Ordregiver underretter samtidig Ansøgerne om optagelse eller afvisning af optagelse i det dynamiske indkøbssystem. 5) Efter ikrafttrædelsen af det dynamiske indkøbssystem er der mulighed for løbende optagelse.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 45111250 Terrænundersøgelser, 45112700 Arbejder i forbindelse med landskabsarkitektur, 45112710 Landskabsarkitektarbejde i forbindelse med grønne områder, 45112711 Landskabsarkitektarbejde i forbindelse med parker, 45112720 Landskabsarkitektarbejde i forbindelse med sportspladser og rekreative områder, 45220000 Ingeniørarbejder og bygværker, 71210000 Arkitektrådgivning, 71240000 Arkitekt-, ingeniør- og planlægningsvirksomhed, 71241000 Gennemførlighedsundersøgelser, rådgivning, analyser, 71310000 Rådgivning inden for ingeniørvæsen og byggeri, 71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 71313000 Rådgivning i forbindelse med miljøteknik, 71313100 Rådgivning i forbindelse med støjbekæmpelse, 71313200 Rådgivning i forbindelse med lydisolation og rumakustik, 71314300 Rådgivning i forbindelse med energiudnyttelsesgrad, 71314310 Tjenesteydelser i forbindelse med varmeisolering af bygninger, 71315000 Tekniske installationer i bygninger, 71317100 Rådgivning i forbindelse med forebyggelse og bekæmpelse af brand og eksplosion, 71318000 Rådgivnings- og konsulentvirksomhed inden for ingeniørvæsen, 71321000 Ingeniørmæssig projektering af mekaniske og elektriske installationer i bygninger, 71321400 Rådgivning — ventilation, 71330000 Diverse former for ingeniørvirksomhed, 71332000 Geoteknisk ingeniørvirksomhed, 71351200 Geologisk og geofysisk rådgivning, 71354300 Virksomhed i forbindelse med matrikeloversigt, 71355000 Opmålingstjenester, 71400000 Byplanlægnings- og landskabsarkitektvirksomhed, 71420000 Tjenesteydelser i forbindelse med landskabsarkitektur, 71421000 Landskabsarkitekturarbejder, 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri, 71610000 Undersøgelser og analyser til bestemmelse af sammensætning og renhed, 79415200 Konsulentvirksomhed i forbindelse med design
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms27 504 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerDokumentation for udelukkelsesgrunde: Ansøger skal i forbindelse med optagelse i det dynamiske indkøbssystem dokumentere, at ansøger ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i udbudsloven §§ 134a. EU har indført forbud mod at tildele kontrakter, der er omfattet af udbudsdirektiverne, til virksomheder med russisk involvering, der overskrider grænserne herfor, jf. artikel 5k i Rådets Forordning (EU) 2022/576 af. 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine (herefter ”Forordningen”). Ansøger skal ved ansøgning om optagelse på det dynamiske indkøbssystem afgive en udfyldt og underskrevet tro- og loveerklæring om, at der ikke er, eller kommer, nogen russisk involvering i kontrakter, der tildeles gennem det dynamiske indkøbssystem, der overskrider grænserne fastsat i Forordningen. Inden tildeling af en Kontrakt på baggrund af et gennemført Mini-udbud vil Ordregiver i henhold til udbudslovens §§ 151 og 152, kræve endelig dokumentation vedrørende de forhold, der er angivet i ESPD’et fra den Tilbudsgiver (inkl. eventuelle støttende enheder), som Ordregiver har til hensigt at tildele Kontrakten til. Ansøger skal i den forbindelse dokumentere, at Ansøger ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i udbudsloven §§ 134a, 135, 136 og 137, stk. 1, nr. 2 og 4. For danske virksomheder kan dokumentationen ske ved fremsendelse af en serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen inden for de seneste 12 måneder regnet fra anmodningstidspunktet. Serviceattesten skal indeholde oplysninger fra Skifteretten v. Domstolsstyrelsen, Skatteforvaltningen, ATP og Politiet (Kriminalregistret). Ansøger skal være opmærksom på, at dokumentation vedrørende udelukkelsesgrundene skal afleveres for samtlige deltagere i sammenslutningen og/eller for samtlige støttende enheder, såfremt dette er relevant. Oplysninger vedrørende egenkapital (og for kategori 1, soliditetsgrad) i ESPD’et betragtes som endelig dokumentation for krav vedrørende økonomisk og finansiel formåen i relation til samtlige kategorier, jf. udbudsloven § 154, såfremt de økonomiske nøgletal i ESPD’et på tildelingstidspunktet opfylder egnethedskravene. Referencelisten fra ESPD’et betragtes som endelig dokumentation for krav vedrørende teknisk og faglig formåen i relation til samtlige kategorier, jf. udbudsloven § 155, nr. 2, såfremt referencerne i ESPD’et på tildelingstidspunktet opfylder egnethedskravene. Ordregiver forbeholder sig endvidere retten til på ethvert tidspunkt i udbudsproceduren at indhente ovennævnte dokumentation, såfremt dette vurderes nødvendigt for, at proceduren gennemføres korrekt, jf. udbudsloven § 151, stk. 2. Kategorier: Det dynamiske indkøbssystem er opdelt i 10 Kategorier. For hver Kategori er der i udbudsbekendtgørelsen oplistet en hoved CPV-kode og en række supplerende CPV-koder. De supplerende CPV-koder er udspecificerede i det omfang, det har været muligt, helt ned i kategori/underkategori. Hvor en CPV-afdeling, -gruppe eller -klasse er nævnt forbeholder Ordregiver sig ret til, at en Kategori kan omfatte elementer fra alle underliggende CPV-grupper, -klasser, eller -kategorier. Et Mini-udbud på en given Kategori, vil typisk ikke omfatte alle oplyste supplerende CPV-koder. Ét Mini-udbud kan omfatte nogle supplerende CPV-koder, mens et andet vil omfatte andre m.v. Ordregiver vurderer under hvilken Kategori en konkret leveringsaftale skal udbydes via Mini-udbud, og herefter kan Kategoriens Deltagere afgive et tilbud på leveringsaftalen. En Ansøger kan blive optaget i én eller flere Kategorier. Ansøgeren skal dog opfylde kravene vedrørende udelukkelse og egnethed for den relevante Kategori samt øvrige formelle krav. Tidsplan: Der kan ansøges om optagelse på det dynamiske indkøbssystem i hele dets løbetid. Frist for ansøgning om optagelse som giver adgang til det dynamiske indkøbssystem fra ikrafttrædelse er den 31. januar 2024, klokken 12:00. Først efter det dynamiske indkøbssystems ikrafttrædelse behandler Ordregiver igen (løbende) ansøgninger om optagelse.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelAlmindelig bygherrerådgivning
BeskrivelseKategorien omfatter bl.a. rådgivning om (ikke udtømmende): - Total byggeprogram ved større projekter, inkl. nybyg - Rumprogram - Visioner for byggeri
Intern IDKategori 1
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingeniør- og planlægningsvirksomhed, 71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 71318000 Rådgivnings- og konsulentvirksomhed inden for ingeniørvæsen, 71321000 Ingeniørmæssig projektering af mekaniske og elektriske installationer i bygninger, 71330000 Diverse former for ingeniørvirksomhed, 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato01/03/2024
Varigheds slutdato31/12/2029
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser5
Yderligere oplysninger om fornyelserOrdregiver kan forlænge det dynamiske indkøbssystems løbetid ved at fremsende bekendtgørelse herom til EU's publikationskontor inden Indkøbssystemets udløb.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms3 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseDen konkrete vægtning fastsættes i opfordringsskrivelsen til at afgive tilbud i relation til konkrete Mini-udbud. Vægtningen af underkriteriet "pris" kan fastsættes indenfor følgende interval: 20-60 %.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnCV'er og kompetencer
BeskrivelseDen konkrete vægtning fastsættes i opfordringsskrivelsen til at afgive tilbud i relation til konkrete Mini-udbud. Vægtningen af underkriteriet "CV'er og kompetencer" kan fastsættes indenfor følgende interval: 30-70 %.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi65,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnSamarbejde
BeskrivelseDen konkrete vægtning fastsættes i opfordringsskrivelsen til at afgive tilbud i relation til konkrete Mini-udbud. Vægtningen af underkriteriet "samarbejde" kan fastsættes indenfor følgende interval: 10-30 %.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi15,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Dynamisk indkøbssystem, som kun kan bruges af købere, der er nævnt i denne bekendtgørelse
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (loven kan hentes på www.retsinformation.dk), gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte tilbudsgivere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudsloven § 171, stk. 2. I henhold til klagenævnslovens § 7, stk. 2 skal klage være indgivet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiver om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Der gøres opmærksom på, at der ikke afholdes en standstill-periode ved tildeling af leveringsaftaler på baggrund af det dynamiske indkøbssystem.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenProfessionshøjskolen Via University College
Organisation, der udfører betalingenProfessionshøjskolen Via University College
Organisation, der underskriver kontraktenProfessionshøjskolen Via University College
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse836,25 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnLINK Arkitektur A/S
Vinderens underentreprenører
Officielt navnArtelia A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorDynamisk indkøbssystem til indkøb af tekniske rådgivere
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet836,25 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenAlmindelig bygherrerådgivning
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud19/03/2025
Dato for indgåelse af kontrakten08/04/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenProfessionshøjskolen Via University College
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse7
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse7
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse7
Type modtagne indgivelserTilbud, der er verificeret og uantagelige
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi747,65 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi955,00 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnProfessionshøjskolen Via University College
RegistreringsnummerORG-30 77 30 47
PostadresseHedeager 2
ByAarhus N
Postnummer8200
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedChristina Lyneborg
E-mailcl@tohv.dk
Telefon53383658
Internetadressehttps://www.via.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
RegistreringsnummerORG-37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
RegistreringsnummerORG-10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnLINK Arkitektur A/S
Registreringsnummer30832205
PostadresseParadisgade 4A
ByAarhus C
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedChristina Laub Frank
Telefon61936105
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnArtelia A/S
Registreringsnummer64045628
PostadresseMariane Thomsens Gade 1C; 1.
ByAarhus C
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedVibeke Damgaard
Telefon25400361
Denne organisations roller
Underleverandør
8.1.
ORG-0006
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID57d49e17-127f-42bb-85e1-965a9b5870e8  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen30/04/2025 07:14:52 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)30/04/2025 07:17:25 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer281477-2025
EUT-S-nummer85/2025
Offentliggørelsesdato02/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer