« Tilbage til oversigten over alle licitationer


86/2025
286844-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Kat. 1: Løbende vedligehold af mindre VVS-installationer på Banedanmarks driftsbygninger
OJ S 86/2025 05/05/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBanedanmark
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelKat. 1: Løbende vedligehold af mindre VVS-installationer på Banedanmarks driftsbygninger
BeskrivelseLøbende vedligehold inden for faget VVS på Banedanmarks driftsbygninger i området Nordøst (NØ) – (se adresseliste). Der vil være tale om mindre VVS-opgaver, som udskiftning af toiletter og reparation af mindre utætheder på varmeanlæg og vandledninger.
Identifikator for proceduren5e4a862b-795c-4493-92aa-8f3bcc37313e
Intern ID2022-22493
UdbudsprocedureBegrænset
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østsjælland (DK021)
LandDanmark
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelKat. 1: Løbende vedligehold af mindre VVS-installationer på Banedanmarks driftsbygninger
BeskrivelseLøbende vedligehold inden for faget VVS på Banedanmarks driftsbygninger i området Nordøst (NØ) – (se adresseliste). Der vil være tale om mindre VVS-opgaver, som udskiftning af toiletter og reparation af mindre utætheder på varmeanlæg og vandledninger.
Intern ID2022-22493
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østsjælland (DK021)
LandDanmark
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseKontrakten tildeles det økonomisk mest fordelagtige tilbud på baggrund af tildelingskriteriet laveste pris, dog i respekt for periodekøbskontrakt (timepris) og konkret indkøb (opgavepris) angivet under punkt 2.2. Indkommende tilbud vurderes på baggrund af timepriser for: VVS’er angives i enhedspris og de angivne mindstekrav i kravspecifikation, bilag 2.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Dynamisk indkøbssystem, som kun kan bruges af købere, der er nævnt i denne bekendtgørelse
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse670,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnWicotec Kirkebjerg A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorDet vindende tilbud
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet670,00 DKK
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenKat. 1: Løbende vedligehold af mindre VVS-installationer på Banedanmarks driftsbygninger
Dato for indgåelse af kontrakten01/10/2022
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBanedanmark
Registreringsnummer18632276
AfdelingDanmark
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Telefon+45 82340000
Fax+45 82344572
Internetadressehttps://www.bane.dk/
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnWicotec Kirkebjerg A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer73585511
PostadresseRoskildevej 338
ByTaastrup
Postnummer2630
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailinfo@wk.dk
Telefon+45 44220000
Internetadressehttps://wicoteckirkebjerg.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID7f9531c8-365e-415b-82fa-408ed1aacbee  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen30/04/2025 16:43:20 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)30/04/2025 17:00:55 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer286844-2025
EUT-S-nummer86/2025
Offentliggørelsesdato05/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer