« Tilbage til oversigten over alle licitationer


91/2025
302593-2025 - Resultater
Danmark – Reparation og vedligeholdelse af brandslukningsanlæg – Rammeaftale om vedligehold, service, nyinstallationer og konverteringer af brandsikringsanlæg
OJ S 91/2025 13/05/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
E-mailcv04@kk.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelRammeaftale om vedligehold, service, nyinstallationer og konverteringer af brandsikringsanlæg
BeskrivelseVed nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på service, vedligehold, nyinstallationer og konverteringer af brandsikringsanlæg. Ordregiver ønsker at indgå rammeaftalen med 3-5 leverandører, jf. udbudsbetingelserne.Ordregiveroffentliggjorde d. 30. januar 2025 udbud af Rammeaftale om vedligehold, service, nyinstallationer og konverteringer af brandsikringsanlæg(udbudsbekendtgørelse 64687-2025). Ordregiver har annulleret udbuddet, idet Ordregiver fandt det nødvendigt at foretage ændringer i udbudsmaterialet.
Identifikator for proceduren61f3253e-8aec-46b9-94aa-b375f8aa7517
Tidligere bekendtgørelse310a7094-9ad6-46b1-a0b7-95513f570e7d-01
Intern ID2024-0282653
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud. Ordregiver gør opmærksom på, at der under offentligt udbud ikke gennemføres forhandlinger inden tildeling af en kontrakt, ligesom der heller ikke finder en kontraktforhandling sted efter tildeling af kontrakten.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50413200 Reparation og vedligeholdelse af brandslukningsanlæg
Supplerende klassifikation (cpv): 31625100 Branddetektionssystemer, 31625200 Brandalarmsystemer, 44221220 Branddøre, 45312100 Installation af brandalarmsystem, 45343100 Brandsikring, 45343230 Installation af sprinkleranlæg, 50711000 Reparation og vedligeholdelse af elektriske installationer i bygninger, 50712000 Reparation og vedligeholdelse af mekaniske installationer i bygninger, 75251110 Brandforebyggelse
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms150 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi195 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Yderligere oplysningerTilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis tilbudsgiver er omfattet af en af de i udbudslovens § § 134a, 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde. Tilbudsgiver vil ligeledes blive udelukket fra deltagelse såfremt denne er omfattet af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens §137, stk. 1, nr. 1, 2 og 6, medmindre tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138, stk. 1-3. Som dokumentation for udelukkelse, skal tilbudsgiver fremlægge en serviceattest, som er udstedt af Erhvervsstyrelsen, med oplysninger om: - Udelukkelsesgrundene vedrørende straffedomme i henhold til Udbudslovens § 135, stk. 1. - Betaling af skatter og afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til Udbudslovens § 135, stk. 3 og 137, stk. 1 nr. 6. - Udelukkelsesgrunde vedrørende konkurs, insolvens- eller likvidationsbehandling i henhold til Udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2. Ordregiver skal gøre opmærksom på, at der i henhold til Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine, ifølge artikel 5k gælder et forbud mod at tildele kontrakter til russiske selskaber og russisk kontrollerede selskaber mv. Ordregiver kan som følge heraf, på et hvilket som helst tidspunkt i udbudsprocessen, kræve, at tilbudsgivere dokumenterer, at de ikke er omfattet af Forordningen, og kan i den forbindelse bl.a. anmode tilbudsgivere om at underskrive den med udbudsmaterialet vedlagte tro- og loverklæring om dette forhold. Det er en betingelse for indgåelsen af Rammeaftalen, at de tilbudsgivere, Ordregiver har tildelt kontrakten til, underskriver Databehandleraftale bilag 12 senest op til, eller samtidig med underskrivelsen af Rammeaftalen.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelRammeaftale om vedligehold, service, nyinstallationer og konverteringer af brandsikringsanlæg
BeskrivelseVed nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på service, vedligehold, nyinstallationer og konverteringer af brandsikringsanlæg. Ordregiver ønsker at indgå rammeaftalen med 3-5 leverandører, jf. udbudsbetingelserne.Ordregiveroffentliggjorde d. 30. januar 2025 udbud af Rammeaftale om vedligehold, service, nyinstallationer og konverteringer af brandsikringsanlæg(udbudsbekendtgørelse 64687-2025). Ordregiver har annulleret udbuddet, idet Ordregiver fandt det nødvendigt at foretage ændringer i udbudsmaterialet.
Intern ID2024-0282653
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50413200 Reparation og vedligeholdelse af brandslukningsanlæg
Supplerende klassifikation (cpv): 31625100 Branddetektionssystemer, 31625200 Brandalarmsystemer, 44221220 Branddøre, 45312100 Installation af brandalarmsystem, 45343100 Brandsikring, 45343230 Installation af sprinkleranlæg, 50711000 Reparation og vedligeholdelse af elektriske installationer i bygninger, 50712000 Reparation og vedligeholdelse af mekaniske installationer i bygninger, 75251110 Brandforebyggelse
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed24 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserMulighed for forlængelse med 2 gange 12 måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms150 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi195 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseTilbudsgiver skal udfylde og fremsende tilbudslisten vedlagt som Bilag 2, i henhold til retningslinjerne i bilaget. Evalueringen foretages på baggrund af den ”Samlet evalueringsteknisk pris” i Bilag 2.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisering
BeskrivelseTilbudsgiver skal beskrive hvordan de som organisation vil håndtere en opgave fra modtagelse til færdigmelding med fokus på kvalitetssikring.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnMedarbejdere
BeskrivelseTilbudsgiver skal beskrive antallet af medarbejdere knyttet til Rammeaftalen, herunder hvilke kompetencer og certificeringer disse har i forhold til at løse opgaver indenfor service, nyinstallationer, udskiftning og vedligehold af de brandtekniske installationer, som angivet i kravsspecifikationen (Bilag 1, pkt. 2.2.2). Tilbudsgiver skal beskrive hvorledes medarbejderne er knyttet til virksomheden, f.eks. via faktisk ansættelse, via tætte samarbejdsvirksomheder eller via ad hoc-opgaver.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale delvis uden og delvis med fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAndet
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
Registreringsnummer64942212
AfdelingØkonomiforvaltningen
PostadresseBorups Allé 177
ByKøbenhavn NV
Postnummer2400
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedSimon Østergaard Willadsen
E-mailcv04@kk.dk
Telefon+45 33663366
Fax+45 51778722
Internetadressehttps://www.kk.dk/udbud
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDd45ec117-6dbe-4f79-84a8-ced530ec5583  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen12/05/2025 07:18:53 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)12/05/2025 11:38:31 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer302593-2025
EUT-S-nummer91/2025
Offentliggørelsesdato13/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer