« Tilbage til oversigten over alle licitationer


91/2025
302953-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Boligselskabet Viborg, Digterparken af. 7, Renovering - Udbud i hovedentreprise
OJ S 91/2025 13/05/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBolig Viborg
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelBoligselskabet Viborg, Digterparken af. 7, Renovering - Udbud i hovedentreprise
BeskrivelseBoligselskabet Viborg udbyder hovedentreprisen i forbindelse med renovering af Digterparken afd. 7 bestående af etagebyggeri af 4 stk. 3 plan blokke med i alt 132 boliger. Arbejdet omfatter opmuring af nye gavle, inkl. påstøbning af fundamenter og udskiftning af alle vinduer og døre. Der udføres mindre partier med let beklædning. I tagrum udføres ventilationsanlæg der betjener alle lejligheder. 3 opgange ombygges med ny elevator og 18 lejligheder ombygges til tilgængelighedsboliger med nye køkkener og bad. I tilgængelighedsboliger, herefter kaldet totalrenoverede boliger vil beboere være genhuset. I alle øvrige boliger, herefter kaldet let renoverede boliger, vil beboere ikke være genhuset og entreprenøren skal tage størst muligt hensyn til dette. Alle installationer i totalrenoverede boliger udskiftes. I de let renoverede boliger udføres delvis udskiftning af installationer. Installationer i kælder er udskiftet under andet projekt. Friarealer reetableres efter byggearbejder. Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Identifikator for proceduren974f1669-26a4-4943-ac21-2eb0ac93bd21
Tidligere bekendtgørelse330361-2024
Intern IDBoligselskabet Viborg,Digterparken af. 7, Renovering-Udbud i hovedentreprise
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseH.C. Andersens Vej  
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerAnsøger skal opfylde den obligatoriske udelukkelsesgrund i udbudslovens § 134 a. Der henvises yderligere til udbudsmaterialets udbudsbetingelser
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelBoligselskabet Viborg, Digterparken af. 7, Renovering - Udbud i hovedentreprise
BeskrivelseUdbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med reglerne i LBK nr. 10 af 6. januar 2023 (”Bekendtgørelse af udbudsloven”). Bygherre forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgivernes indledende tilbud, og således ikke optage forhandling med tilbudsgiverne. Der henvises yderligere til udbudsmaterialet
Intern IDBoligselskabet Viborg,Digterparken af. 7, Renovering-Udbud i hovedentreprise
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45100000 Forberedelse af byggeplads, 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45210000 Byggearbejde, 45262500 Murværks- og murerarbejder, 45300000 Udførelse af bygningsinstallationer, 45400000 Færdiggørelse af bygninger, 45422000 Tømrer- og snedkerarbejde, 45330000 Blikkenslagerarbejde, 44100000 Materialer til bygge- og anlægsarbejder og hermed beslægtede varer, 45442100 Malearbejde
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato01/05/2025
Varighed16 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerSpørgsmål vedrørende udbuddet skal fremsendes via udbudsportalen. Spørgefrist fremgår af udbudstidsplanen i udbudsbetingelserne. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Ansøgere skal på Ajour udfylde / uploade følgende materiale: • Virksomhedspræsentation udbudsbetingelserne jf. 2.3 • ESPD jf. udbudsbetingelserne 2.4 • Referencebilag jf. udbudsbetingelserne 2.8 (maks. én A4-side pr. reference). ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ VIRKSOMHEDSPRÆSENTATION En virksomhedspræsentation med angivelse af selskabsform, ejerforhold og evt. tilhørsforhold til andre virksomheder som for eksempel moderselskaber samt en supplerende kort redegørelse for tilknyttede underentreprenører. Det skal tillige oplyses, om virksomheden leverer håndværksmæssig egenproduktion til byggeriets opførelse, og i givet fald hvilken (i alt maks. 2 A4-siders præsentation). ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ESPD I overensstemmelse med udbudslovens § 148 skal ansøgeren udfylde og fremsende det fælleseuropæiske ESPD-dokument som et foreløbigt bevis for, at ansøgeren er egnet til at løse den udbudte opgave og ikke er omfattet af de udelukkelsesgrunde, der gælder for udbuddet. ESPD-skabelonen er en xml-fil som kun kan udfyldes, når ansøgeren har downloadet filen til egen PC, og herefter uploader og udfylder gennem ”ESPD” på Ajour. Adgangen til ESPD findes under fanen ”Menu” hvor følgende link til udfyldelse af ESPD findes https://espd.ajoursystem.net/ Følgende punkter skal udfyldes i ESPD’en: • Del II, pkt. A-C (oplysninger om den økonomiske aktør) • Del III, pkt. A-C (udelukkelsesgrunde) • Del IV, pkt. B-C (udvælgelseskriterier) • Del VI (afsluttende erklæringer) Det er ikke et krav, at ansøger underskriver ESPD-dokumentet. Hvis ansøger består af et konsortium af virksomheder, skal hver af konsortiets deltagere udfylde og aflevere en særskilt ESPD. Del II, pkt. a-c – oplysninger om den økonomiske aktør Her angives oplysninger om (A) den økonomiske aktør, (B) oplysninger om den økonomiske aktørs repræsentanter og (C) oplysninger om udnyttelse af andre enheders kapacitet. Det ikke nødvendigt at udfylde fødselsdato og fødested i afsnit B. Såfremt ansøger baserer sig på andre juridiske enheder, eksempelvis underentreprenører, i opfyldelsen af mindstekrav til egnethed (økonomisk og finansiel formåen og/ eller teknisk og faglig formåen), sættes i ansøgers ESPD kryds i ”Ja” i del II, afsnit C. Husk i den forbindelse, at andre juridiske enheder skal aflevere selvstændigt, udfyldt og underskrevet ESPD. Del III, pkt. a-c udelukkelsesgrunde Ansøger vil som udgangspunkt være udelukket fra deltagelse i udbuddet, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134 a, § 135 stk. 1-3 og § 136, stk. 1 nr. 1-4. Der stilles desuden krav om, at ansøger ikke er omfattet af én eller flere af de i udbudslovens §137, stk. 1, nr. 2 nævnte frivillige udelukkelsesgrunde vedrørende konkurs m.m. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Til vurdering af en økonomisk aktørs dokumentation af pålidelighed indhentes vejledende udtalelse hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen jf. udbudslovens § 138. ESPD-dokumentets pkt. III.D er ikke relevant og skal derfor ikke udfyldes. EGNETHED (ESPD DEL IV) Ordregivers vurdering vil ske på baggrund af de oplysninger, ansøgerne har anført i ESPD’en. Ordregivers vurdering vil i første omgang ske på baggrund af de oplysninger, ansøgerne har anført i ESPD’en, men ordregiver er på ethvert tidspunkt berettiget til at anmode ansøgerne om at fremlægge dokumentation for opfyldelse af de stillede mindstekrav til egnethed jf. udbudslovens § 151, stk. 2, når dette er nødvendigt for at sikre, at udbudsprocessen gennemføres korrekt. Økonomisk og finansiel formåen (ESPD DEL IV B) (der henvises til afsnit vedr. udvælgelseskriterier) Teknisk og faglig formåen (ESPD DEL IV C) (der henvises til afsnit vedr. udvælgelseskriterier) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Verificering af oplysninger (indhentning af dokumentation) Dokumentation for de forhold, der er beskrevet i ESPD'en, skal afleveres jf. udbudstidsplanen. Dokumentationen skal tillige indleveres for den/de enhed(-er), som tilbudsgiver har støttet sin ansøgning på og/eller de øvrige deltagere i en eventuel sammenslutning (dvs. alle enheder, som har skulle afgive ESPD i ansøgningen). Dokumentationen omfatter følgende: • Udelukkelsesgrundene: Tilbudsgiver skal fremsende serviceattest (danske virksomheder) eller tilsvarende dokumentation (udenlandske virksomheder) som dokumentation for, at tilbudsgiver ikke befinder sig i en af de ovenfor refererede udelukkelsesgrunde. Serviceattesten må maksimalt være 12 måneder gammel. • Økonomisk kapacitet: Såfremt ordregiver ikke kan tilgå de økonomiske nøgletal via en offentlig tilgængelig kilde (virk.dk eller lignende), skal tilbudsgiver fremsende godkendte årsregnskaber for de seneste tre år eller revisorpåtegnet erklæring om de relevante nøgletal. • Teknisk kapacitet: Ordregiver anser referencebeskrivelsen i ESPD'en og/eller i det selvstændige bilag som den endelige dokumentation. • Støttende enheder: Støttende enheder skal, foruden ovenstående tre bullets, fremsende en underskrevet støtteerklæring om at have juridisk forpligtet sig over for tilbudsgiveren til at stille den nødvendige økonomiske og finansielle og/eller tekniske samt faglige formåen til rådighed for tilbudsgiveren. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Afgivelse af erklæring om fravær af russisk etablering og/eller ejerskab Som en konsekvens af EU's godkendelse af en femte sanktionspakke over for Rusland, er den virksomhed, der står til at skulle vinde udbuddet, forpligtet til at underskrive en tro- og loveerklæring om fraværet af russisk etablering og/eller ejerskab. Dokument ”Tro- og loveerklæring om fravær af russisk etablering og eller ejerskab” skal anvendes ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Der henvises generelt til udbudsmaterialets udbudsbetingelser
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
Navnpris
BeskrivelsePris vægter 50 %
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation og bemanding
BeskrivelseOrganisation og bemanding Vægter 20%
Kriterium
TypeKvalitet
NavnAfleveringsproces og beboerhåndtering
BeskrivelseAfleveringsproces og beboerhåndtering vægter 30%
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterierTildelingskriteriet er ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, nr. 3, som vurderes på grundlag af følgende underkriterier med anførte vægtninger: Pris – 50 % , Organisation og bemanding – 20 % , Afleveringsproces og beboerhåndtering - 30
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om håndhævelse af udbuds reglerne m.v. gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over tildeling af kontrakten skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 dage efter, at Ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette Ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se mere om indgivelse af klager på Klagenævnet for Udbuds hjemmeside: www.klfu.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBISGAARD|EJSING
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBISGAARD|EJSING
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og forbrugerstyurelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse58 853 191,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnBytømreren A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorHovedentreprise, Digterparken, afd. 7, Bolig Viborg
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet58 853 191,00 DKK
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenHovedentreprise, Bolig Viborg, Afd. 7, Digterparken
Dato for indgåelse af kontrakten14/04/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBolig Viborg
Registreringsnummer31056489
PostadresseH. C. Andersens Vej 8,
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedDennis Juel Mosbæk
Telefon45 87 25 98 52
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByVIborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og forbrugerstyurelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 4171500
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnBISGAARD|EJSING
Registreringsnummer37875538
PostadresseLibaugade 1
ByAarhus
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 51517575
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0005
Officielt navnBytømreren A/S
Den økonomiske operatørs størrelseLille virksomhed
Registreringsnummer28693230
PostadresseP.O. Pedersens Vej 14E
ByAarhus N
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID1af88182-f7af-4089-bce9-b6daa2eca0bb  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen09/05/2025 08:18:45 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer302953-2025
EUT-S-nummer91/2025
Offentliggørelsesdato13/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer