« Tilbage til oversigten over alle licitationer


91/2025
305181-2025 - Planlægning
Danmark – Monitering af olieudslip – Airborne Maritime Pollution Control
OJ S 91/2025 13/05/2025
Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnDanish Ministry of Defence Acquisition and Logistics Organisation
E-mail00466253@mil.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetForsvarsområdet
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelAirborne Maritime Pollution Control
BeskrivelseThe Danish Ministry of Defence Acquisition and Logistics Organisation (DALO) is planning af future tender in connection with the acquisition of Aerial Surveillance Services/Airborne Maritime Pollution Control. In connection with the acquisition, DALO would like to enter into a dialogue with the market so DALO can obtain information about the possibilities and restrictions on the market. DALO has prepared a range of questions in this Request for Information (RFI), which DALO would like to gain information on. The questions are divided into the following categories: - Information regarding the company - Commercial and legal aspects - Technical aspects DALO encourages the market to reply to this RFI and to submit any information, product presentations and/or catalogues that might be relevant. In continuation of this Request for Information DALO might arrange meetings or contact you for further information, if this is found relevant. DALO emphasizes that it will not influence your participation in a possible future tender, should you decline to participate or only partly fill out the RFI
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90741100 Monitering af olieudslip
Supplerende klassifikation (cpv): 60424100 Udlejning af fly med besætning
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delenPAR-0000
TitelAirborne Maritime Pollution Control
BeskrivelseThe Danish Ministry of Defence Acquisition and Logistics Organisation (DALO) is planning af future tender in connection with the acquisition of Aerial Surveillance Services/Airborne Maritime Pollution Control. In connection with the acquisition, DALO would like to enter into a dialogue with the market so DALO can obtain information about the possibilities and restrictions on the market. DALO has prepared a range of questions in this Request for Information (RFI), which DALO would like to gain information on. The questions are divided into the following categories: - Information regarding the company - Commercial and legal aspects - Technical aspects DALO encourages the market to reply to this RFI and to submit any information, product presentations and/or catalogues that might be relevant. In continuation of this Request for Information DALO might arrange meetings or contact you for further information, if this is found relevant. DALO emphasizes that it will not influence your participation in a possible future tender, should you decline to participate or only partly fill out the RFI
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90741100 Monitering af olieudslip
Supplerende klassifikation (cpv): 60424100 Udlejning af fly med besætning
3.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
3.1.5.
Generelle oplysninger
Oplysninger om tidligere bekendtgørelser
ID for den foregående bekendtgørelse726554-2023
3.1.6.
Udbudsdokumenter
3.1.8.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnDanish Ministry of Defence Acquisition and Logistics Organisation
Registreringsnummer16-28-71-80
PostadresseLautrupbjerg 1-5
ByBallerup
Postnummer2750
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedKenneth Kalsgaard
E-mail00466253@mil.dk
Telefon+45 72815880
Internetadressehttps://www.fmi.dk
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDe59e4bdb-ede3-43e7-b845-816aa4672070  -  01
FormulartypePlanlægning
BekendtgørelsestypeForhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen12/05/2025 08:48:57 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)12/05/2025 08:50:14 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogengelsk
Bekendtgørelsesnummer305181-2025
EUT-S-nummer91/2025
Offentliggørelsesdato13/05/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure31/10/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer