« Tilbage til oversigten over alle licitationer


91/2025
307768-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde – Perronfornyelse Kvissel Station
OJ S 91/2025 13/05/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBanedanmark
E-mailXDMIC@BANE.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterJernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelPerronfornyelse Kvissel Station
BeskrivelseUdbuddet vedrørende NFBR0426 - Perronfornyelse Kvissel Station annulleres. Årsagen til annulleringen er arkæologiske fund på projektområdet, som har en væsentlig påvirkning på den oprindelige tidsplan. Grundet de arkæologiske fund kan projektet ikke gennemføres som planlagt. Udbuddet angik følgende: Der etableres ny sideperron og ny mellemperron, som i forbindelse med etablering flyttes mod vest. Dertil er følgende arbejder inkluderet; Spor 1 justeres. Spor 2 sideflyttes. Svelleudveksling, eksisterende monobloksveller hhv. duobloksveller udskiftes til S99 betonsveller. Skinner, DSB45 skinner udskiftes til UIC60 skinner. Skinnebefæstelser, udskiftes fra Dm hhv. Db befæstelse til fastclips befæstelse. Afvanding, der etableres dræn i spor 2, som skal ledes til recipient Åsted Å. Aptering, der etableres et sikkerhedshegn ved mellemperronens bagkant mod spor 1. Belægning, der etableres ny belægning. Belysning, der opsættes 11 nye belysningsmaster. Interne ledninger langs spor 2 omlægges og reetableres efter udførelse. Konstruktioner, der etableres en ny støttemur til den nye sporkasse og dræn. Eksisterende vestlig overgang fjernes mens østlig overgang beholdes. Der ændres ikke på sikring i forbindelse med arbejdet. Perronen tilpasses overgangen således at der er niveaufrit og ikke til nogen hindring for kørestolsbrugere der skal anvende overgangen. Arbejderne gennemføres efter gældende normer og TSI-standarder.
Identifikator for procedurene5ee0c74-3f1c-4467-90de-ab90040ab04a
Intern IDNFBR0426
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenArbejderne blev udbudt som et begrænset udbud under kvalifikationsordning for entreprenører, jf. udbudsbekendtgørelse 2016/S 240-437945.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
Yderligere oplysningerArbejderne angår Kvissel St. området i Nordjylland.
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerUdbuddet vedrørende NFBR0426 - Perronfornyelse Kvissel Station annulleres. Årsagen til annulleringen er arkæologiske fund på projektområdet, som har en væsentlig påvirkning på den oprindelige tidsplan. Grundet de arkæologiske fund kan projektet ikke gennemføres som planlagt.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelPerronfornyelse Kvissel Station
BeskrivelseUdbuddet vedrørende NFBR0426 - Perronfornyelse Kvissel Station annulleres. Årsagen til annulleringen er arkæologiske fund på projektområdet, som har en væsentlig påvirkning på den oprindelige tidsplan. Grundet de arkæologiske fund kan projektet ikke gennemføres som planlagt. Udbuddet angik følgende: Der etableres ny sideperron og ny mellemperron, som i forbindelse med etablering flyttes mod vest. Dertil er følgende arbejder inkluderet; Spor 1 justeres. Spor 2 sideflyttes. Svelleudveksling, eksisterende monobloksveller hhv. duobloksveller udskiftes til S99 betonsveller. Skinner, DSB45 skinner udskiftes til UIC60 skinner. Skinnebefæstelser, udskiftes fra Dm hhv. Db befæstelse til fastclips befæstelse. Afvanding, der etableres dræn i spor 2, som skal ledes til recipient Åsted Å. Aptering, der etableres et sikkerhedshegn ved mellemperronens bagkant mod spor 1. Belægning, der etableres ny belægning. Belysning, der opsættes 11 nye belysningsmaster. Interne ledninger langs spor 2 omlægges og reetableres efter udførelse. Konstruktioner, der etableres en ny støttemur til den nye sporkasse og dræn. Eksisterende vestlig overgang fjernes mens østlig overgang beholdes. Der ændres ikke på sikring i forbindelse med arbejdet. Perronen tilpasses overgangen således at der er niveaufrit og ikke til nogen hindring for kørestolsbrugere der skal anvende overgangen. Arbejderne gennemføres efter gældende normer og TSI-standarder.
Intern IDNFBR0426
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
Yderligere oplysningerArbejderne angår Kvissel St. området i Nordjylland.
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerUdbuddet vedrørende NFBR0426 - Perronfornyelse Kvissel Station annulleres. Årsagen til annulleringen er arkæologiske fund på projektområdet, som har en væsentlig påvirkning på den oprindelige tidsplan. Grundet de arkæologiske fund kan projektet ikke gennemføres som planlagt.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBanedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAndet
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBanedanmark
Registreringsnummer18632276
AfdelingDanmark
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedDamir Memic
E-mailXDMIC@BANE.dk
Telefon+45 82340000
Internetadressehttps://www.bane.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDfe9fdba2-34c5-4862-95bb-08e7cfbb3e92  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen09/05/2025 10:27:29 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)09/05/2025 11:51:25 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer307768-2025
EUT-S-nummer91/2025
Offentliggørelsesdato13/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer