« Tilbage til oversigten over alle licitationer


94/2025
316779-2025 - Resultater
Danmark – Undersøgelse af kloakledninger – Spuling og TV-inspektion for Mariagerfjord Vand A/S: annullation
OJ S 94/2025 16/05/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnMariagerfjord Vand A/S
E-mailekr@fssv.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterVandrelaterede aktiviteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelSpuling og TV-inspektion for Mariagerfjord Vand A/S: annullation
BeskrivelseTilbudsgiver forpligter sig til at levere og udføre TV-inspektion og forudgående spuling samt brøndinspektion og supplerende spuleopgaver på lokationer i Mariagerfjord Kommune, herunder:TV-inspektioner af nyanlæg (separatkloakeringer og byggemodninger) til brug for kvalitetskontrol af det udførte anlægsarbejdeSpuling og TV-inspektion af eksisterende kloakområder ifm. fornyelsesplanlægning eller udredning og opklaring af tilstand og ledningsforløb / -sammenhængBrøndinspektion og brøndrapporteringØvrige vedligeholdelsesopgaverUdbuddet omfatter bl.a. rekvirering af TV-inspektion i eksisterende kloak med udgangspunkt i to ugers varsel samt rekvirering af TV-inspektion i nyanlæg med udgangspunkt i én uges varsel. Ordregiver gør dog opmærksom på at der i særlige tilfælde kan forekomme kortere varsel.Ligeledes omfatter udbuddet hasteopgaver med igangsættelse inden for ét døgn.Omfattet af opgaverne er alle de for arbejdets fuldstændige færdiggørelse nødvendige arbejder, ydelser og leverancer – medmindre andet er særligt angivet.Arbejdsopgaverne og det forventede omfang er nærmere beskrevet i bilag 2 Arbejdsbeskrivelse samt tilhørende bilag. Opgaverne skal udføres til de priser, der fremgår af bilag 1 Tilbudsliste.Driftsmæssige suge- og spuleopgaver er undtaget af nærværende rammeaftale.
Identifikator for proceduren48a427dc-62ed-4a44-ae96-60ca3f3ea24d
Tidligere bekendtgørelseee1ae6f2-bdd0-44a3-86f4-0c07fcd798ff-01
Intern ID602154
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbudsprocessen gennemføres som et offentligt EU-udbud, jf. BEK nr. 1078 af 29/06/2022 (forsyningsvirksomhedsdirektivet) art. 45, stk. 1.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90491000 Undersøgelse af kloakledninger
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
Yderligere oplysningerTV-inspektion og forudgående spuling samt brøndinspektion og supplerende spuleopgaver skal foretages på lokationer i Mariagerfjord Kommune.
2.1.3.
Værdi
Rammeaftalens maksimumværdi4 800 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelSpuling og TV-inspektion for Mariagerfjord Vand A/S: annullation
BeskrivelseTilbudsgiver forpligter sig til at levere og udføre TV-inspektion og forudgående spuling samt brøndinspektion og supplerende spuleopgaver på lokationer i Mariagerfjord Kommune, herunder:TV-inspektioner af nyanlæg (separatkloakeringer og byggemodninger) til brug for kvalitetskontrol af det udførte anlægsarbejdeSpuling og TV-inspektion af eksisterende kloakområder ifm. fornyelsesplanlægning eller udredning og opklaring af tilstand og ledningsforløb / -sammenhængBrøndinspektion og brøndrapporteringØvrige vedligeholdelsesopgaverUdbuddet omfatter bl.a. rekvirering af TV-inspektion i eksisterende kloak med udgangspunkt i to ugers varsel samt rekvirering af TV-inspektion i nyanlæg med udgangspunkt i én uges varsel. Ordregiver gør dog opmærksom på at der i særlige tilfælde kan forekomme kortere varsel.Ligeledes omfatter udbuddet hasteopgaver med igangsættelse inden for ét døgn.Omfattet af opgaverne er alle de for arbejdets fuldstændige færdiggørelse nødvendige arbejder, ydelser og leverancer – medmindre andet er særligt angivet.Arbejdsopgaverne og det forventede omfang er nærmere beskrevet i bilag 2 Arbejdsbeskrivelse samt tilhørende bilag. Opgaverne skal udføres til de priser, der fremgår af bilag 1 Tilbudsliste.Driftsmæssige suge- og spuleopgaver er undtaget af nærværende rammeaftale.
Intern ID602154
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90491000 Undersøgelse af kloakledninger
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
5.1.5.
Værdi
Rammeaftalens maksimumværdi4 800 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenMariagerfjord Vand A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAndet
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnMariagerfjord Vand A/S
Registreringsnummer31486424
PostadresseIslandsvej 7
ByHadsund
Postnummer9560
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedEmma Brun Kramme
E-mailekr@fssv.dk
Telefon+45 69166700
Internetadressehttp://www.fssv.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDd3865cd8-eb7f-4daf-91d3-5ffc90e5e20d  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen15/05/2025 06:05:30 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)15/05/2025 06:48:18 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer316779-2025
EUT-S-nummer94/2025
Offentliggørelsesdato16/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer