« Tilbage til oversigten over alle licitationer


94/2025
316946-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Renovering af Brande Boligforening, afdeling 2 - Totalentrepriseudbud
OJ S 94/2025 16/05/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBrande Boligforening
E-mailgehj@bdk.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelRenovering af Brande Boligforening, afdeling 2 - Totalentrepriseudbud
BeskrivelseUdbuddet omfatter renovering og ombygning af i alt 172 boliger beliggende på: Ørbækvej, Mosevænget, Nørremarken og Kløvermarken, 7330 i Brande. Den eksisterende bebyggelse består af de to tidligere afdelinger 3 og 7, der nu er sammenlagt til afdeling 2. Tidligere afdeling 3 består af tre etagebolig blokke i tre etager med kælder – i alt 75 boliger. Tidligere afdeling 7 består af 5 boligafsnit af etplansboliger – i alt 97 boliger. Boligerne er opført i forskellige tidsperioder (1950-2003) med forskellige materialer og byggetekniske løsninger. Samtlige 172 boliger berøres i mere eller mindre omfang, fra totalrenovering fra eksisterende sokkel til alene etablering af decentrale ventilationsanlæg. Bygherres targetpris til totalentrepriseudgifter er kr. 203 mio. inkl. moms jf. udbudsbetingelsernes pkt. 3.2. Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Identifikator for proceduren09e4a1d8-0a8d-4f70-bd6b-21ad5b292837
Tidligere bekendtgørelse407262-2024
Intern IDRenovering af Brande Boligforening, afdeling 2 - Totalentrepriseudbud
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseØrbækvej, Mosevænget, Nørremarken og Kløvermarken  
ByBrande
Postnummer7330
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerAnsøger skal opfylde den obligatoriske udelukkelsesgrund i udbudslovens § 134 a. Der henvises yderligere til udbudsmaterialets udbudsbetingelser
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
LBK nr. 10 af 06/01/2023 (Udbudsloven) - https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2023/10 -
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelRenovering af Brande Boligforening, afdeling 2 - Totalentrepriseudbud
BeskrivelseUdbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med reglerne i LBK nr. 10 af 6. januar 2023 (”Bekendtgørelse af udbudsloven”). Bygherre forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgivernes indledende tilbud, og således ikke optage forhandling med tilbudsgiverne. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Bygherrens targetpris til totalentrepriseudgifter er kr. 203 mio. inkl. moms, som så vidt muligt ønskes overholdt i kombinationen med en hensigtsmæssig kvalitet, hvilket er udtrykt i de underkriterier, der ligger til grund for tilbudsbedømmelsen. Der henvises yderligere til udbudsmaterialet
Intern IDRenovering af Brande Boligforening, afdeling 2 - Totalentrepriseudbud
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45100000 Forberedelse af byggeplads, 44100000 Materialer til bygge- og anlægsarbejder og hermed beslægtede varer, 71247000 Byggeledelse, 45300000 Udførelse af bygningsinstallationer, 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed, 45400000 Færdiggørelse af bygninger, 71300000 Ingeniørvirksomhed, 44100000 Materialer til bygge- og anlægsarbejder og hermed beslægtede varer, 45110000 Nedrivning og nedbrydning af bygninger og jordarbejde
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseØrbækvej, Mosevænget, Nørremarken og Kløvermarken  
ByBrande
Postnummer7330
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato31/03/2025
Varighed37 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerSpørgsmål vedrørende udbuddet skal fremsendes via udbudsportalen. Spørgefrist fremgår af udbudstidsplanen i udbudsbetingelserne. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Ansøgere skal på Byggeprojekt.dk udfylde/uploade følgende materiale: • ESPD jf. udbudsbetingelsernes pkt. 2.3.1 • ESPD for underrådgivere jf. udbudsbetingelsernes pkt. 2.3.1 • Referenceblade uploades (maks. 1 A4-side pr. reference) jf. udbudsbetingelsernes pkt. 2.3.3 • Virksomhedspræsentation (i alt maks. 2 A4-sider) jf. udbudsbetingelsernes pkt. 2.3.4 • Støtteerklæring jf. udbudsbetingelsernes pkt. 2.3.5 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ESPD - I overensstemmelse med udbudslovens § 148 skal ansøgeren udfylde det fælleseuropæiske ESPD-dokument som et foreløbigt bevis for, at ansøgeren er egnet til at løse den udbudte opgave og ikke er omfattet af de udelukkelsesgrunde, der gælder for udbuddet. Bygherre vil jf. udbudstidsplanen kræve dokumentation for oplysninger udfyldt i ESPD’en jf. udbudslovens § 151 med frist den 4. oktober 2024 . ESPD-dokumentet udfyldes elektronisk via udbudsportalen på Byggeprojekt.dk. Hvis ansøger består af et konsortium af virksomheder, skal hver af konsortiets deltagere udfylde en særskilt ESPD. Hvis ansøgeren efter udbudslovens § 144 støtter sit tilbud på den økonomiske/finansielle eller tekniske/faglige formåen hos en eller flere tredjemænd (eksempelvis underrådgivere eller entreprenører), skal ansøgningen vedlægges følgende: • Udfyldt ESPD for hver underrådgiver/-entreprenør m.v. med oplysningerne i Del II, afsnit A og B, Del III og Del IV. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ UDELUKKELSE (ESPD DEL III A-C) - Ansøger vil som udgangspunkt være udelukket fra deltagelse i udbuddet, hvis ansøger er omfattet af én eller flere af de forhold, der er anført i ESPD-dokumentets del III. Tilbudsgiver skal herunder bekræfte, at denne ikke er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134 a, § 135 og § 136. Der stilles desuden krav om, at ansøger ikke er omfattet af én eller flere af de i udbudslovens §137, stk. 1, nr. 2 nævnte frivillige udelukkelsesgrunde. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Til vurdering af en økonomisk aktørs dokumentation af pålidelighed indhentes vejledende udtalelse hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen jf. udbudslovens § 138. ESPD-dokumentets pkt. III.D er ikke relevant og skal derfor ikke udfyldes. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ EGNETHED (ESPD DEL IV) Bygherres vurdering vil ske på baggrund af de oplysninger, ansøgerne har anført i ESPD’en. Økonomisk og finansiel formåen (ESPD DEL IV B) (der henvises til afsnit vedr. udvælgelseskriterier) Teknisk og faglig formåen (ESPD DEL IV C) (der henvises til afsnit vedr. udvælgelseskriterier) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ VIRKSOMHEDSPRÆSENTATION Virksomhedspræsentation med angivelse af selskabsform, ejerforhold og evt. tilhørsforhold til andre virksomheder som for eksempel moderselskaber samt en supplerende kort redegørelse for tilknyttede underrådgivere (i alt maks. 2 A4-sider). ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Dokumentation for de forhold, der er beskrevet i ESPD'en, skal afleveres jf. udbudstidsplanen. Dokumentationen skal tillige indleveres for den/de enhed(-er), som tilbudsgiver har støttet sin ansøgning på og/eller de øvrige deltagere i en eventuel sammenslutning (dvs. alle enheder, som har skulle afgive ESPD i ansøgningen). Dokumentationen omfatter følgende: • Udelukkelsesgrundene: Tilbudsgiver skal fremsende serviceattest (danske virksomheder) eller tilsvarende dokumentation (udenlandske virksomheder) som dokumentation for, at tilbudsgiver ikke befinder sig i en af de ovenfor refererede udelukkelsesgrunde. • Økonomisk kapacitet: Såfremt ordregiver ikke kan tilgå de økonomiske nøgletal via en offentlig tilgængelig kilde (virk.dk eller lignende), skal tilbudsgiver fremsende godkendte årsregnskaber for de seneste tre år eller revisorpåtegnet erklæring om de relevante nøgletal. • Teknisk kapacitet: Ordregiver anser referencebeskrivelsen i ESPD'en og/eller i det selvstændige bilag som den endelige dokumentation. • Støttende enheder: Støttende enheder skal, foruden ovenstående tre bullets, fremsende en underskrevet støtteerklæring om at have juridisk forpligtet sig over for tilbudsgiveren til at stille den nødvendige økonomiske og finansielle og/eller tekniske samt faglige formåen til rådighed for tilbudsgiveren. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Som en konsekvens af EU's godkendelse af en femte sanktionspakke over for Rusland, er den virksomhed, der står til at skulle vinde udbuddet, forpligtet til at underskrive en tro- og loveerklæring om fraværet af russisk etablering og/eller ejerskab. Bilag "Erklæring om fravær af russisk etablering og/eller ejerskab" skal anvendes, underskrives og afleveres jf. udbudstidsplanen. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Der henvises generelt til udbudsmaterialets udbudsbetingelser
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
Navnpris
BeskrivelsePris vægter 40 %
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation og bemanding
BeskrivelseOrganisation og bemanding Vægter 20%
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTeknisk kvalitet og materialer
BeskrivelseTeknisk kvalitet og materialer, vægter 40%
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterierTildelingskriteriet er ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, nr. 3, som vurderes på grundlag af følgende underkriterier med anførte vægtninger: pris 40%, Teknisk kvalitet og materialer 40%, Organisation, bemanding og proces 20%,
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om håndhævelse af udbuds reglerne m.v. gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over tildeling af kontrakten skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 dage efter, at Ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette Ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se mere om indgivelse af klager på Klagenævnet for Udbuds hjemmeside: www.klfu.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBISGAARD|EJSING
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBISGAARD|EJSING
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og forbrugerstyurelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse183 889 511,20 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnNordstern ApS
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorTilbud - Nordstern
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet183 889 511,20 DKK
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenTotalentreprisekontrakt, Renovering af Brande Boligforening afd. 2
Dato for indgåelse af kontrakten26/03/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBrande Boligforening
Registreringsnummer31056489
PostadresseMosevænget 16,kld. th
ByBrande
Postnummer7330
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedGunnar Evald Holm-Jensen
E-mailgehj@bdk.dk
Telefon81603014
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og forbrugerstyurelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 4171500
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnBISGAARD|EJSING
Registreringsnummer37875538
PostadresseLibaugade 1
ByAarhus
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 51517575
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0005
Officielt navnNordstern ApS
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer29205272
PostadresseHavnen 5
ByHorsens
Postnummer8700
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDd9f12745-6f08-4115-b6cd-c28e9a5f040e  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen15/05/2025 06:52:56 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer316946-2025
EUT-S-nummer94/2025
Offentliggørelsesdato16/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer