« Tilbage til oversigten over alle licitationer


95/2025
318747-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde – NA0044 - BPU-opretning strækning 24
OJ S 95/2025 19/05/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBanedanmark
E-mailXNIAA@BANE.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterJernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelNA0044 - BPU-opretning strækning 24
BeskrivelseArbejdet omfatter i hovedtræk opretning af allerede udførte BPU installationer samt mangler i forhold til aflevering til Infrastruktur Kørestrøm. Projektet er et led i de forberedende arbejder for Banedanmarks Elektrificeringsprogram (EP) før strækningen elektrificeres, så personbeskyttelsen sikres ved at berøringsspændingen mindskes og en effektiv udkobling af køreledningsanlægget sikres ved fejlsituation. Projektet vedrører lokaliteter beliggende på TIB-strækning 24. Kontrakten er en samlet hovedentreprise for alle arbejder til projektets gennemførelse. Kontrakten omfatter i hovedtræk: • BPU-installationer • Etablering af føringsveje på broer • Udskiftning af afgreninger og kabelsko der ikke lever op til kravene • Opdatering af kabelnummerering • Sektionering af hegn og elektrisk samling i hegnsektioner • Elektrisk samling af rækværk og tilslutning til broløber • Tilslutning af trappe til returskinne • Gennemgang af autoværnsektioner for fastlåsning med kontramøtrikkere • Levering og montering af platforme • Montering af fladstål under brodæk og brovederlag • Opfølgning på as-built dokumentation og BPU-områder • Arbejdsmiljø • Miljøforhold
Identifikator for proceduren2c94849b-665e-4311-9b2f-65d8ec2bd910
Intern IDNA0044
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenBegrænset udbud på kvalifikationsordning
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerArbejdet vil blive gennemført på strækningen: TIB-strækning 24.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms6 831 100,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelNA0044 - BPU-opretning strækning 24
BeskrivelseArbejdet omfatter i hovedtræk opretning af allerede udførte BPU installationer samt mangler i forhold til aflevering til Infrastruktur Kørestrøm. Projektet er et led i de forberedende arbejder for Banedanmarks Elektrificeringsprogram (EP) før strækningen elektrificeres, så personbeskyttelsen sikres ved at berøringsspændingen mindskes og en effektiv udkobling af køreledningsanlægget sikres ved fejlsituation. Projektet vedrører lokaliteter beliggende på TIB-strækning 24. Kontrakten er en samlet hovedentreprise for alle arbejder til projektets gennemførelse. Kontrakten omfatter i hovedtræk: • BPU-installationer • Etablering af føringsveje på broer • Udskiftning af afgreninger og kabelsko der ikke lever op til kravene • Opdatering af kabelnummerering • Sektionering af hegn og elektrisk samling i hegnsektioner • Elektrisk samling af rækværk og tilslutning til broløber • Tilslutning af trappe til returskinne • Gennemgang af autoværnsektioner for fastlåsning med kontramøtrikkere • Levering og montering af platforme • Montering af fladstål under brodæk og brovederlag • Opfølgning på as-built dokumentation og BPU-områder • Arbejdsmiljø • Miljøforhold
Intern IDNA0044
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerOption 1: Teknisk tegner Optionen indeholder, at Entreprenøren skal levere op til 125 timers bistand fra en eller flere tekniske tegnere til udførsel af As-built dokumentation for Banedanmark.
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerArbejdet vil blive gennemført på strækningen: TIB-strækning 24.
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato12/05/2025
Varigheds slutdato30/09/2025
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms6 831 100,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBanedanmark
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenBanedanmark
Organisation, der underskriver kontraktenBanedanmark
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse6 831 100,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnBHF Gruppen A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator388015
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet6 831 100,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenKontrakt med BHF Gruppen A/S
TitelHovedentreprisekontrakt og SB (AB 18 med Banedanmarks tilføjelser og fravigelser) - NA0044 – BPU-opretning strækning 24
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud30/04/2025
Dato for indgåelse af kontrakten12/05/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenBanedanmark
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserAnsøgning om deltagelse
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBanedanmark
Registreringsnummer18632276
AfdelingDanmark
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedNicholaj Ahrenkilde Alstrøm
E-mailXNIAA@BANE.dk
Telefon+45 82340000
Internetadressehttps://www.bane.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0004
Officielt navnBHF Gruppen A/S
Registreringsnummer33072309
PostadresseHaarup Østervej 9
BySilkeborg
Postnummer8600
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedSøren Frandsen
E-mailsf@bhfgruppen.dk
Telefon+45 40810052
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDe15dc48b-33ec-4bd6-8429-7f0941bd34ae  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen15/05/2025 13:39:57 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)15/05/2025 14:01:52 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer318747-2025
EUT-S-nummer95/2025
Offentliggørelsesdato19/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer