« Tilbage til oversigten over alle licitationer


95/2025
321641-2025 - Planlægning
Danmark – Vedligeholdelse af arealer – Markedsdialog vedr. udbud af pleje af grønne områder og vintervedligehold
OJ S 95/2025 19/05/2025
Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBIOFOS A/S
E-mailcgk@biofos.dk
Køberens retlige statusOffentlig virksomhed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelMarkedsdialog vedr. udbud af pleje af grønne områder og vintervedligehold
BeskrivelseBIOFOS skal i gang med at udbyde levering af pleje af grønne områder og vintertjeneste.BIOFOS ønsker i den forbindelse at invitere markedet til et dialogmøde. Interesserede aktører inviteres til en fælles fri snak om forskellige emner relateret til udbuddet. Formålet med mødet er at forsøge at få udbuddet og materialet afstemt i forhold til, hvad markedet kan levere.Se dagsorden og udkast til udbudsmaterialet på BIOFOS' hjemmeside: Indkøb og udbud | BIOFOSVær især opmærksom på de spørgsmål, som BIOFOS stiller til markedet i dokumentet "Dagsorden".Send gerne spørgsmål inden dialogmødet til cgk@biofos.dk.Dialogmødet afholdes onsdag den 28. maj 2025 kl. 09.30-11.30 på Renseanlæg Lynetten, Refshalevej 250, 1432 København, mødelokale "København".Tilmelding til dialogmødet sker ved at skrive til Camilla Krogh på cgk@biofos.dk med angivelse af virksomhedsnavn og antal deltagere. Maksimalt 3 personer pr. virksomhed. Tilmelding skal ske senest mandag den 26. maj 2025.
Intern ID256340483
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 77314000 Vedligeholdelse af arealer
Supplerende klassifikation (cpv): 77300000 Tjenesteydelser inden for havebrug, 77310000 Tilplantning og vedligeholdelse af grønne områder, 77312000 Fjernelse af ukrudt, 77340000 Træbeskæring og hækkeklipning, 90610000 Gaderengøring og -fejning, 90620000 Snerydning, 90630000 Isrydning
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delenPAR-0000
TitelMarkedsdialog vedr. udbud af pleje af grønne områder og vintervedligehold
BeskrivelseBIOFOS skal i gang med at udbyde levering af pleje af grønne områder og vintertjeneste.BIOFOS ønsker i den forbindelse at invitere markedet til et dialogmøde. Interesserede aktører inviteres til en fælles fri snak om forskellige emner relateret til udbuddet. Formålet med mødet er at forsøge at få udbuddet og materialet afstemt i forhold til, hvad markedet kan levere.Se dagsorden og udkast til udbudsmaterialet på BIOFOS' hjemmeside: Indkøb og udbud | BIOFOSVær især opmærksom på de spørgsmål, som BIOFOS stiller til markedet i dokumentet "Dagsorden".Send gerne spørgsmål inden dialogmødet til cgk@biofos.dk.Dialogmødet afholdes onsdag den 28. maj 2025 kl. 09.30-11.30 på Renseanlæg Lynetten, Refshalevej 250, 1432 København, mødelokale "København".Tilmelding til dialogmødet sker ved at skrive til Camilla Krogh på cgk@biofos.dk med angivelse af virksomhedsnavn og antal deltagere. Maksimalt 3 personer pr. virksomhed. Tilmelding skal ske senest mandag den 26. maj 2025.
Intern ID256340483
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 77314000 Vedligeholdelse af arealer
Supplerende klassifikation (cpv): 77300000 Tjenesteydelser inden for havebrug
Supplerende klassifikation (cpv): 77310000 Tilplantning og vedligeholdelse af grønne områder
Supplerende klassifikation (cpv): 77312000 Fjernelse af ukrudt
Supplerende klassifikation (cpv): 77340000 Træbeskæring og hækkeklipning
Supplerende klassifikation (cpv): 90610000 Gaderengøring og -fejning
Supplerende klassifikation (cpv): 90620000 Snerydning
Supplerende klassifikation (cpv): 90630000 Isrydning
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
3.1.5.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)ja
3.1.6.
Udbudsdokumenter
Adresse på udbudsdokumenternehttps://permalink.mercell.com/256340483.aspx
3.1.7.
Udbudsvilkår
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBIOFOS A/S
Registreringsnummer25601920
PostadresseRefshalevej 250
ByKøbenhavn K
Postnummer1432
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedCamilla Gehring Krogh
E-mailcgk@biofos.dk
Telefon+45 32573232
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID705c4101-1cee-4f27-adde-31fa5e47c66e  -  01
FormulartypePlanlægning
BekendtgørelsestypeForhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen16/05/2025 08:52:50 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)16/05/2025 09:02:33 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer321641-2025
EUT-S-nummer95/2025
Offentliggørelsesdato19/05/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure16/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer