1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: DanPilot - Lodseriet Danmark
Køberens retlige status: Offentlig virksomhed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Indhentning af information om konkurrence forud for tilbudsindhentning af rengøringsydelser
Beskrivelse: DanPilot søger en professionel rengøringsleverandør til at varetage den daglige rengøring af udvalgte stationer. Vi ønsker at undersøge markedet for potentielle rengøringsleverandører.
Intern ID: S2500232
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
2.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0000
Titel: Indhentning af information om konkurrence forud for tilbudsindhentning af rengøringsydelser
Beskrivelse: DanPilot søger en professionel rengøringsleverandør til at varetage den daglige rengøring af udvalgte stationer. Vi ønsker at undersøge markedet for potentielle rengøringsleverandører.
Intern ID: S2500232
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
3.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
3.1.3.
Varighed
Startdato: 02/06/2025
Varigheds slutdato: 31/07/2025
3.1.8.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for udbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: DanPilot - Lodseriet Danmark
Registreringsnummer: 30071735
Postadresse: Østre Havnevej 2, 5. sal
By: Svendborg
Postnummer: 5700
Landsdel (NUTS): Fyn (DK031)
Land: Danmark
Enhed: Signe Bengtson
Telefon: 20403195
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Enhed: Klagenævnet for udbud
Telefon: +45 72405708
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: e26aced5-54ae-46c4-abbc-ea1719c37373 - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 20/05/2025 09:15:31 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 20/05/2025 09:22:27 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 327420-2025
EUT-S-nummer: 97/2025
Offentliggørelsesdato: 21/05/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 02/06/2025